w

Friz może mieć większe problemy z Wersow, niż się wydaje. “Weronika może mieć przej*bane” mówi Wardęga

Z jednej strony wszyscy youtuberzy chcieliby o tym zapomnieć, z drugiej nie jest to proste, gdy praktycznie codziennie temat Ekipy jest poruszany w sieci.


Wszyscy doskonale wiedzą, że nad Ekipą krąży pozew od francuskiego artysty. Nic w tym temacie nie zostało jeszcze potwierdzone, natomiast jak najbardziej autor oryginalnego logotypu ma możliwość pozwania youtuberki o to, że używała jego pracy.

Co ciekawe, Wardęga zauważa, że nie jest to największy problem Ekipy. Jak słyszymy:

“Weronika może mieć przej*bane. Ja nie wiem, co Ekipa o tym myśli, ale może to być ostra kaszana dla Ekipy”

O co konkretnie chodzi i czego powinni obawiać się w tym momencie youtuberzy?

Ta sprawa jest bardziej skomplikowana, niż się wydaje

W prostej wersji cała ta sprawa dotycząca logotypu jest w miarę prosta. Francuz może pozwać Weronikę o używanie starego logo, youtuberka będzie musiała ponieść tego konsekwencje i tyle. Okazuje się jednak, że to wcale nie musi być koniec.

W kwestii logotypu wypowiada się coraz więcej osób, w tym także prawników i osób zajmujących się prawami autorskimi. Dochodzą oni do wniosków, że nowe logo Weroniki bardzo mocno bazuje na tym, co stworzył francuski artysta. W efekcie jest szansa, że Francuz nie tylko pozwie Weronikę za stare, ale także za nowe logo, a to oznacza ogromny problem.

Mikołaj Lech, rzecznik patentowy w filmie dla Marcina Mazura wspomniał:

“(…) można tutaj powiedzieć, że w takiej sytuacji te podobieństwa są zbyt duże. To nie są podobieństwa samego pomysłu na sowę, tylko tego, jak to zostało przedstawione i ja szczerze mówiąc na miejscu tej influencerki bym się bał. Nie wiem, czy ona się boi, podejrzewam, że nie wie, że powinna się bać, ale moim zdaniem podobieństwo jest za duże. (…)”

I to tutaj pojawia się największy problem w tej całej sprawie. Wardęga podczas swojego streama powiedział:

“(…) on będzie mógł zażądać, jeżeli są uzna, że nowe logo jest plagiatem, to by mógł zażądać części zysku ze sklepu. A z tego, co wiem, Wersow sporo tam sprzedaje w tym swoim sklepie. Kosmetyki, on by mógł pozwać tę firmę kosmetyczną. Więc później firma kosmetyczna pozwałaby Weronikę, że ej, zostaliśmy pozwani, ale to przez ciebie, bo powiedziałaś, że to logo jest git, no taka zawiła sprawa się toczy.”

Klip: AdixoN | Oryginalny klip: https://www.youtube.com/user/krulestwo

Wątków jest tutaj jeszcze więcej. Ponoć Sylwester ma kontakt do kogoś, kto jest w stanie powiedzieć, że nowe logo było wprost tworzone na podstawie oryginalnej sowy. Z tym że osoba ta jest związana umową o poufności. Jej wersję wszyscy poznaliby dopiero, gdyby doszło do rozprawy sądowej.

Klip: AdixoN | Oryginalny klip: https://www.youtube.com/user/krulestwo

Jedno jest pewne. Jeżeli dojdzie tutaj do pozwu, to będzie to jedna z najgłośniejszych tego typu spraw, nawet niezależnie od wyroku czy ugody.