w

Nowa opcja na Twitchu cieszy streamerów, moderacja czatu stała się jeszcze łatwiejsza?

Riot Games

Twitch w nocy wprowadził nową opcję moderowania czatu, która wydaje się być naprawdę dobra.


Jednym z największych problemów streamerów są trolle. Potrafią oni zakładać nieskończoną ilość kont, na których często specjalnie denerwują nie tylko twórcę, ale również cały czat.

Platforma walczy z tym już od kilku miesięcy, wprowadzając nowe opcje weryfikacji użytkowników i umożliwiając blokowanie tych z niezweryfikowanym adresem e-mail, czy też nawet bez potwierdzonego numeru telefonu. Teraz usprawniono jednak konsolę moderacji.

Walka z unikaniem banów

Tym razem twórcy jednej z największych platform streamingowych zajęli się unikaniem blokad, czyli zwyczajnym zakładaniem multikont, aby obejść bana.

Kiedy zbanujesz kogoś na kanale, powinien on utracić dostęp do Twojej społeczności na stałe. Niestety użytkownicy tacy często decydują się na stworzenie nowego konta, powrócenie na czat i kontynuowanie obraźliwego zachowania. Wykrywanie podejrzanych użytkowników oparte na uczeniu maszynowym ma pomóc Ci w identyfikowaniu tych użytkowników na podstawie kilku sygnałów. Po wykryciu i przeanalizowaniu tych sygnałów narzędzie oznaczy podejrzane konta jako użytkowników, którzy „prawdopodobnie” lub „być może” omijają bana. Dzięki temu szybko podejmiesz odpowiednie działania. Tłumaczymy, co dzieje się w każdym przypadku:

W przypadku osób, które prawdopodobnie unikają bana, wiadomości w ogóle nie będą wysyłane na czat. Będą za to widoczne dla twórców i moderatorów, którzy mogą pozostawić ograniczenie bez zmian, monitorować użytkownika lub zablokować go na kanale.

W przypadku osób, które być może unikają bana, wiadomości będą pojawiać się na czacie normalnie, ale konto zostanie oznaczone dla twórcy i jego moderatorów, aby mogli oni monitorować użytkownika i w razie potrzeby ograniczyć mu możliwość wysyłania wiadomości.


Możesz także dostosować sposób traktowania wiadomości dla każdej grupy – jeśli na przykład chcesz zachować szczególną ostrożność, możesz ograniczyć wyświetlanie na czacie wiadomości od osób, które prawdopodobnie i być może unikają bana.

Domyślnie włączamy wykrywanie podejrzanych użytkowników na wszystkich kanałach, aby streamerzy mogli bardziej skoncentrować się na materiałach i społecznościach. Możesz oczywiście dostosować lub wyłączyć narzędzie na stronie ustawień moderacji kanału. Możesz też ręcznie dodać użytkowników do dokładniejszej kontroli za pomocą karty widza lub nowego widżetu podejrzanych użytkowników w widoku moderatora.

Należy pamiętać, szczególnie krótko po wprowadzeniu, że żadne uczenie maszynowe nigdy nie będzie w 100% skuteczne. Oznacza to, że istnieje możliwość wystąpienia fałszywych wyników pozytywnych i negatywnych. Dlatego funkcja wykrywania podejrzanych użytkowników nie blokuje automatycznie wszystkich możliwych lub prawdopodobnych użytkowników unikających bana. Nikt nie zna Twojej społeczności lepiej od Ciebie, dlatego to Ty musisz podejmować ostateczne decyzje dotyczące jej członków. Narzędzie będzie uczyć się na podstawie podejmowanych przez Ciebie działań, a dokładność rozpoznawania powinna z czasem ulec poprawie.

Czy to w czymś pomoże? Według przewidywań zarówno twórców, jak i moderacji tak, ale wiele zależy również od samego twórcy i od tego, jak będzie podchodzić do komunikatów i ostrzeżeń.