Reklama

Scenarzysta Squid Game ujawnia 5 ważnych szczegółów, których nikt nie zauważył

Rozrywka

Reklama

Dyrektor artystyczny Squid Game ujawnia kilka szczegółów, które większość z pewnością przeoczyła.


Squid Game uchodzi za jeden z najlepszych serialów tego roku nawet pomimo tego, że jego premiera miała miejsce zaledwie miesiąc temu. To, co wyróżnia Squid Game od innych produkcji Netflixa, jest przede wszystkim jego niski koszt produkcji względem swojej popularności.

I co najlepsze, mały budżet serialu wcale nie wykluczył go od stworzenia prawdziwego majstersztyku, co udowadniają nie tylko widowiskowe sceny lub najlepsi aktorzy, ale również szczegóły, które sprawiają, że serial jest jeszcze lepszy.

5 szczegółów, których nikt nie zauważył

Reklama

Chae Kyoung Sun jest głównym dyrektorem artystycznym Squid Game, który odpowiada w szczególności za szeroko rozumianą oprawę wizualną serialu. To właśnie ona postanowiła zdradzić kilka niezwykle interesujących, ale również bardzo ważnych szczegółów, które były dość istotne w serialu, natomiast mało kto w ogóle zwrócił na nie uwagę.

Reklama

Kwiaty

Pomimo tego, że Chae Kyoung Sun rozpłakała się po przeczytaniu skryptu do 6. odcinka zatytułowanego jako „Gganbu”, to przyznała, że jednocześnie był to jej ulubiony set filmowy, nad którym pracowała – nawet jeśli zajęło to najwięcej czasu.

Ważnym detalem w tym odcinku, którego oglądający nie zauważyli, była scena, podczas której Kang Sae Byeok oraz Ji Yeong rozmawiały, siedząc na schodach.

W scenie tej dyrektor artystyczny ustawiła dwie doniczki z roślinami, które znajdowały się odpowiednio za każdą z aktorek. Kwiat, który znajdujący za Sae Byok był żywy, natomiast ten stojący za Ji Yeong już dawno zwiądł. Rośliny w tym przypadku miały być odzwierciedleniem dwójki kobiet, podpowiadając oglądającemu, której z bohaterek od początku do końca pisana jest śmierć.

Hierarchia kształtów

Wiele osób z pewnością zauważyło w ostatnim odcinku, że kształty koła, trójkąta i kwadratu zaczerpnięte zostały z ostatniej, tytułowej gry serialu – Gry w Kałamarnicę (Squid Game). Co ciekawe, symbole te oznaczają również kolejno znaki „ㅇ”, ㅈ” i „ㅁ” w koreańskim tytule serialu: 오징어 게임.

Okazuje się, że jest jeszcze coś, co przeoczyło sporo osób. Chae Kyoung Sun wyjaśnia, że kształty, które widnieją na maskach pracowników Squid Game, mają odpowiadać również ich hierarchii. Kształt posiadający największą ilość wierzchołków – w tym przypadku kwadrat – reprezentuje strażników o najwyższej randze, natomiast kształt z najmniejszą ich liczbą (kółko), jest postawiony najniżej.

Znaczenie kolorów

Niewiele osób jest świadomych tego, że nawet kolory użyte w Squid Game mają swoje znaczenie. Dla przykładu zielone dresy wybrane zostały ze względu na ich podobieństwo do tych używanych w koreańskiej inicjatywie politycznej z lat 70. XX wieku. Podczas Saemaul Undong, inaczej znanego jako New Community Movement, rząd przydzielał w szkole zielone dresy uczniom w wieku podstawówki w celu dostosowania wiejskich obszarów do miejskiego życia w Korei Południowej. Inicjatywa rządu została jednak mocno skrytykowana za tłumienie lokalnej kultury, tradycji oraz wierzeń.

Oprócz zielonego był jeszcze różowy, który został wybrany za jeden z dwóch głównych kolorów serialu. Jest on widziany przede wszystkim w labiryncie schodów oraz na kokardach przywiązanych do trumien. Nawet stroje żołnierzy podchodzą pod pewien odcień różowego. Kolor ten został wybrany ze względu na swoją rolę, jaką pełni w bajkach dla dzieci, jednak jest jeszcze jeden powód. Jak wyjaśnia Chae Kyoung Sun, róż oraz zieleń znajdują się naprzeciwko siebie w palecie kolorów, odzwierciedlając zestawienie graczy i strażników w grze. „Zieleń boi się różu, ponieważ monitoruje i tłumi go” – wyjaśnia dyrektor artystyczny.

Brak realizmu

Z pewnością wszyscy zauważyli, że większość scenografii podczas gier jest stworzona w dość sztuczny sposób. Na przykładzie pierwszej gry „Czerwone, zielone” można stwierdzić, że wszystko wyglądało tak, jakby komuś nie chciało się wykonywać sceny lub jakby nie starczyło budżetu. Tapeta na ścianach wcale nie wygląda na prawdziwą i raczej nikt nie pomyślał, że namalowane niebo jest naturalne.

Okazuje się, że wszystkie sztucznie wyglądające konstrukcje dokładnie tak miały wyglądać i były zamierzone. Dyrektor kreatywny tłumaczy, że brak realizmu w fabule miał powodować dezorientację wśród uczestników gry, wywołując zmieszanie pomiędzy rzeczywistością a fikcją.

Wszystko wygląda na sztuczne i fikcyjne, co powoduje, że uczestnikom nie wydaje się, jakby ludzie rzeczywiście mieli tutaj ginąć. – wyjaśnia Chae Kyoung Sun.

Scenarzystka wyjawia również, że bardzo podobna sztuczka zastosowana została podczas gry w kulki. Zespół odpowiadający za scenę wykorzystał fałszywe tło zachodzącego słońca łącznie z odpowiednim światłem, dodając jednocześnie wiele dodatków, takich jak puste, nieprawdziwe domy, koszyki z mlekiem, oświetlenie ganków czy prawdziwe chwasty. Wszystko znowu po to, aby połączyć fikcję z rzeczywistością.

Ulica w grze z przeciąganiem liny

Wystarczy uważnie przyjrzeć się drodze, na której uczestnicy gry grali w zawody w przeciąganiu liny, by zauważyć, że podłoga wykonana specjalnie dla tej rozgrywki ma przypominać typową ulicę w mieście. Wykonana scena posiada nawet specjalne, sztuczne linie uliczne, by jeszcze bardziej przypominać jezdnię, którą spotkać można w każdym mieście. Chae Kyoung Sun twierdzi, że nawet to posiada głębsze znaczenie.

Skoro uczestnikami gry są osoby zadłużone, które utknęły w górach długu i z brakiem jakiejkolwiek ścieżki życia, scenarzyści zdecydowali się na stworzenie jezdni z ogromną przepaścią pośrodku. Ma ona reprezentować życie graczy, którzy nie mają gdzie się podziać, podczas gdy większość z nich zwyczajnie żyje na ulicach, a na końcu swojej nędznej drogi żegnają się ze światem.

Widać, że praca nad serialem pomimo niskiego budżetu była wzięta naprawdę na poważnie, a personel, który pracował nad produkcją Squid Game, to profesjonaliści, którzy wiedzą, co robią. Dyrektor artystyczny – Chae Kyoung Sun – co prawda wyjawiła zaledwie kilka szczegółów, natomiast można przypuszczać, że jest ich zdecydowanie więcej, a fani serialu jedynie mogą sami się ich doszukiwać i tworzyć teorie, co tym bardziej sprawia, że Squid Game jest naprawdę wyjątkowym dziełem.

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej
Reklama
Reklama