w

Ile kosztowała produkcja Szybkich i wściekłych 10? Jeden z najdroższych filmów na świecie

Szybcy i wściekli aktualnie królują w kinach i wygląda na to, że będzie to jeden z najbardziej kasowych filmów tego roku.


Szybcy i wściekli to ogromna franczyza, którą każdy doskonale zna od ponad 20 lat. Pierwsza część filmu miała swoją premierę dokładnie w 2001 roku, a teraz, w 2023 mamy do czynienia już z jego 10. odsłoną.

Widać, że Szybcy i wściekli jeszcze się nikomu nie nudzą. Choć można powiedzieć, że 10 części filmu to już za dużo i forma mogła się już dawno przejeść, to reżyserowie z każdą kolejną odsłoną zachwycają kolejnymi mocnymi twarzami i jeszcze lepszymi efektami. W rezultacie sale kinowe zawsze są pełne.

Ile kosztowali Szybcy i wściekli?

Reklama

Patrząc na wszystkie efekty i to, co się dzieje na ekranie, można sobie pomyśleć, że twórcy musieli wydać naprawdę kupę kasy na wydanie tak wymagającego filmu. Wybuchy, strzelaniny, drogie samochody, a nawet największe gwiazdy Hollywood wymagają niezwykle wysokiego budżetu. I nic bardziej mylnego.

Źródła donoszą, że produkcja Szybkich i wściekłych wyniosła studio aż 340 milionów dolarów. W porównaniu do poprzedniej części filmu z 2021 roku to aż 140 milionów dolarów więcej i ponad 300 milionów więcej od jedynki z 2001 roku. Na Szybkich i wściekłych 1 wydano bowiem „jedynie” 38 milionów, na dziewiątkę 200. Oznacza to, że budżet filmu przez 2 lata wzrósł o całe 70%.

Reklama

Czy Szybcy i wściekli to najdroższy film na świecie? Nie. Na miejscu numer 1 wciąż króluje Star Wars z 2015 roku z budżetem 447 milionów dolarów. Szybcy i wściekli plasują się dopiero na 7. miejscu najdroższych filmów, jakie kiedykolwiek powstały. Mimo to jest to naprawdę wysoka pozycja, a patrząc na to, jaką popularnością cieszy się 10. część franczyzy, możemy przypuszczać, że w ciągu kolejnych kilku lat dostaniemy kolejną odsłonę filmu – która zapewne ponownie przekroczy tę liczbę.

Reklama
DołączObserwuj
Więcej z Seriale i filmy