w

Activision zostało pozwane za domniemaną kradzież projektu Operatora Mara w COD Warzone

Czy Activision ukradło projekt Operatora Warzone? Pozew dotyczący tej sprawy został złożony w Teksasie.


Pisarz Clayton Haugen twierdzi, że Activision ukradło projekt Operatora Mara. Naruszenie praw autorskich dotyczy Modern Warfare oraz Warzone, w związku z czym w Teksasie został złożony pozew, który ma rozwiązać tę sprawę.

Według relacji pisarza marka z premedytacją skopiowała projekt postaci z Cade Janusa, czyli bohaterki opowiadania “November Renaissance”, a podobieństwa są naprawdę bardzo zbliżone.

Jak bardzo obie postacie są do siebie podobne?

Zarówno Mara, jak i Janus bazują na jednej modelce, czyli Alex Zedrze. Na podstawie zdjęć, które zostały przedstawione w pozwie, można zauważyć mnóstwo podobieństw między obiema postaciami, jednak… Wydawałoby się to logiczne, skoro obie postacie stworzono na podstawie jednej kobiety. Argumentem Haugena jest domniemanie, że deweloperzy COD zatrudnili tych samych fotografów i fryzjerów, a na ścianach studia wisiały zdjęcia Janusa jako wzór.

W pozwie możemy przeczytać:

Oprócz zatrudnienia tego samego talentu, zatrudnili również tego samego wizażystę, który przygotował modelkę do fotografii Janusa Haugena Cade’a. Poinstruowali ją, aby przygotowała Zedrę dokładnie tak, jak zrobiła to w przypadku fotografii Janusa Haugena Cade’a. Objaśnili jej, aby ułożyła włosy talentu dokładnie tak, jak zrobiła to na zdjęciach Janusa Haugena Cade’a, używając nawet tej samej przedłużki do włosów. 

Mara była jedną z najczęściej używanych postaci w COD Modern Warfare i Warzone. Poza tym sama modelka jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych, co utrzymywało fikcyjną postać Mary na długo po jej dodaniu do produkcji.

Póki co Activision nie odwołało się w żaden oficjalny sposób do zarzuconych mu oskarżeń. Tak czy inaczej, złożono już pozew sądowy, zatem można oczekiwać, że będzie zmuszone zrobić to wcześniej czy później, zwłaszcza że mowa o naprawdę ważnej postaci.