Reklama

Ciała tych zwierząt mają niesamowite właściwości. Prawdziwe „supermoce” w realnym świecie

Ciekawostki

Reklama

Te gatunki wykształciły oryginalne cechy, które wyróżniają je na tle innych zwierząt. 


Regeneracja utraconych kończyn, roczna głodówka czy zmiana koloru oczu w zależności od potrzeb – to jedynie kilka przykładów niesamowitych umiejętności niektórych zwierząt.

Trudno w to uwierzyć, ale istnieją gatunki, które naprawdę mają „supermoce”. Dzięki nim mogą przetrwać nawet w niezwykle wymagających warunkach.

Reklama

Niesamowite umiejętności zwierząt

Reklama

Każdy choć raz słyszał o kameleonie, który potrafi zmienić kolor skóry czy błazenku, szczególnie popularnym przez animację „Gdzie jest Nemo?”, rybie, która potrafi zmieniać płeć.

Jednak nie każdy wie, że istnieje wiele gatunków, które mają inne wyjątkowe umiejętności, które pomagają im przetrwać w ekstremalnych warunkach lub po prostu wyglądają widowiskowo.

Oto kilka przykładów zwierząt, które mają prawdziwe „supermocne” i wyróżniają się na tle innych ssaków, płazów czy gadów.

Aksolotl meksykański

Aksolotl, znany także jako salamandra meksykańska, posiada jedną z najbardziej niezwykłych umiejętności w królestwie zwierząt: potrafi w znacznym stopniu regenerować swoje ciało. Mowa tutaj o odnowieniu utraconej kończyny, skrzeli czy nawet fragmentów w obrębie głowy, mózgu i serca.

W przeciwieństwie do większości płazów, które przechodzą metamorfozę od larwy do dorosłego osobnika, aksolotle zachowują swoje cechy larwalne przez całe życie, w tym zdolność do regeneracji utraconych części ciała.

Odbudowa utraconej kończyny czy narządu nie jest jednak zbyt szybka i trwa nawet kilka miesięcy.

Skorpion

Skorpiony pustynne żyją w środowisku, które nie zapewnia dobrych warunków – ogromne zmiany temperatur, a także słaba dostępność do pożywienia oraz wody. Dlatego też zwierzęta te wykształciły wyjątkowe zdolności.

Potrafią przetrwać zarówno bardzo wysokie, jak i niskie temperatury. Jest to związane ze spowolnionym metabolizmem, co pomaga w czymś jeszcze – dzięki temu mogą żyć nawet do roku bez jedzenia.

Pustynne skorpiony mają twardy egzoszkielet, który zmniejsza utratę wody, co ma kluczowe znaczenie dla przetrwania w suchych warunkach. Ich jadowite żądło służy zarówno do polowania, jak i obrony, co czyni je skutecznymi drapieżnikami pomimo ich niewielkich rozmiarów.

Renifer

Renifery mogą zmieniać kolor oczu w zależności od pory roku. Latem ich tęczówki są brązowe, a zmieniają się na niebieski, aby zapewnić lepsze widzenie podczas ciemnych zim. Ta niezwykła zdolność pomaga im lepiej dostosować się do różnych warunków świetlnych, szczególnie w arktycznych rejonach, gdzie żyją.

Latem oczy reniferów są przystosowane do długich godzin nasłonecznienia. Zimą zwierzęta te żyją w niemal ciągłej ciemności, więc jaśniejsze tęczówki pomagają w przetrwaniu.

Renifery posiadają tapetum lucidum, czyli warstwę tkanki w oku, która znajduje się za siatkówką. Zmiana ciśnienia w oku powoduje, że włókna kolagenowe w tej tkance zagęszczają się, co umożliwia zmianę koloru.

Wampir

Nietoperze wampiry to gatunek, który żywi się krwią innych zwierząt. Ich nietypowy jadłospis sprawił, że dostosowały się do polowania na kilka sposobów.

Dzięki ostrym jak brzytwa zębom siecznym, nietoperz wykonuje małe nacięcie na skórze ofiary, które – co być może zaskakujące – są praktycznie bezbolesne. Wszystko to przez ślinę, która zawiera substancje znieczulające i zapobiegające krzepnięciu. Dzięki temu wampiry polują w dyskretny sposób.

Nietoperze te posiadają też wyjątkowo czułe zmysły, co pozwala im wykrywać ciepłe miejsca na ciele ofiary, gdzie przepływa dużo krwi.

Wysysanie krwi z innego zwierzęcia nie wygląda tak, jak przedstawia się na filmach. W rzeczywistości nietoperz wypija niewielką ilość płynu, zlizując go, gdy wypływa z rany.  Nie zabija ofiary. Niestety często przenoszą wściekliznę.

Polatucha

Polatuchy, czyli latające wiewiórki, to wyjątkowe ssaki, które mogą szybować w koronach drzew, dzięki wykorzystaniu błony rozciągniętej między kończynami. Patagium, czyli błona lotna, rozciąga się od przednich do tylnych łapek, a po rozłożeniu działa jak skrzydła.

W locie wiewiórki potrafią kontrolować kierunek i kąt szybowania, co pozwala im na bardzo precyzyjne lądowanie. Dodatkowo ich ogon działa niczym ster.

Co ciekawe, polatuchy mogą szybować nawet kilkadziesiąt metrów.

Żaba leśna

Ta żaba opracowała wyjątkowy sposób na przetrwanie – w okresie zimowym może zamarznąć, a mimo to powraca do życia na wiosnę. Podczas hibernacji serce żaby przestaje bić, a funkcje życiowe ulegają zatrzymaniu. W takim zawieszeniu może przetrwać nawet kilka miesięcy.

Gdy temperatura otoczenia wzrasta, żaba rozmraża się, a jej organy powoli zaczynają funkcjonować. W ciągu kilku godzin jej serce zaczyna bić, a ciało wraca do pełnej aktywności.

Hipopotam

Hipopotamy potrafią produkować „filtr przeciwsłoneczny”. Ich skóra wytwarza specyficzną pomarańczowo-czerwoną wydzielinę, która czasami nazywana jest „krwawym potem”, choć nie ma nic wspólnego z krwią.

Wydzielina składa się z dwóch pigmentów – hiposudoryny (czerwony pigment) oraz norhiposudoryny (pomarańczowy pigment).

Ma ona funkcję ochrony przed słońcem, ponieważ działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny, ale również antybakteryjne właściwości, więc chroni skórę hipopotamów przed infekcjami.

Rozdymkowate

Ryby z rodziny rozdymkowatych mają ciekawe umiejętności, które wykorzystują do przetrwania.

Kiedy wyczują zagrożenie, potrafią gwałtownie zwiększyć swój rozmiar, pochłaniając wodę lub powietrze, co nadaje im kształt kuli. Po napompowaniu się ich kolce są bardziej widoczne, co odstrasza drapieżnika.

Dodatkowo ryba rozdymka produkuje niezwykle silną truciznę – tetrodotoksynę, która jest aż 1,200 razy bardziej toksyczna od cyjanku. Już niewielka ilość tej toksyny może być śmiertelna również dla człowieka.

Źródła: https://www.treehugger.com/amazing-animal-abilities-4869192
https://rarest.org/animals/animal-species-with-extraordinary-survival-skills

https://housely.com/15-animals-with-exceptional-abilities/

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej
Reklama
Reklama