Uwielbiasz czekoladę? Poznaj ciekawostki na jej temat
Czekolada to nie tylko świetna przekąska, ale również produkt, z którym związane jest wiele ciekawostek.
Tysiące ludzi na świecie kocha czekoladę. Jemy ją nie tylko w formie tabliczek czy pralin, ale także jako dodatek do lodów, ciast i innych przekąsek.
Poza tym, że to niesamowicie popularny produkt w wielu krajach i kulturach, czekolada jest również bardzo ciekawa pod względem swojej historii. Jakie miała znaczenie w starożytnych cywilizacjach? Kiedy wymyślono pierwszą tabliczkę i jaki kraj góruje w ilości zjadanych czekoladek?
Ciekawostki o czekoladzie
Czekolada tworzona jest z ziaren kakaowca, który pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. . Ziarna kakaowca zostały po raz pierwszy użyte podczas świętych rytuałów Azteków i Majów wiele wieków temu.
Przyjmuje się, że pierwsze przypadki spożywania produktów kakaowych (na przykład w formie napojów) sięgają kilku tysięcy lat wstecz. Udokumentowano, że ludzie potrafili hodować drzewa kakaowe już 5300 lat p.n.e.
Aztekowie wierzyli, że czekolada pochodzi od bogów. Używano jej podczas rytuałów i uroczystości religijnych, by oddać część swoim bóstwom. Wtedy czekolada nie była słodką przekąską, ale gorzkim dodatkiem do aromantycznych napojów, do których dodawano np. chili.
Pierwsza tabliczka czekolady
Jeśli chodzi o wymyślenie czekolady w tabliczkach, to historia jest nieco skomplikowana. Podaje się różne daty, a niektórzy nie są nawet zgodni co do tego, kto był pierwszym producentem najpopularniejszej obecnie formy sprzedawania czekolady.
Powszechnie uznaje się, że autorem pomysłu był brytyjski cukiernik – Joseph Fry. To właśnie on w 1847 wpadł na pomysł, by uformować czekoladę w kształcie tabliczki. Eksperymentował z łączeniem masła kakaowego, cukru, likieru czekoladowego i kakao w proszku.
Tak zapoczątkowano tworzenie słodkiego przysmaku w jego najpopularniejszej i najbardziej lubianej formie. Z czasem oczywiście kształty tabliczek zmieniały się i ozdabiano je na różne sposoby.
Kiedy powstała mleczna czekolada?
Ukochana przez wielu czekolada mleczna powstała sporo po tym, jak wymyślono pierwszą tabliczkę.
Za rok opracowania tego konkretnego rodzaju słodyczy uznaje się 1875, gdy Daniel Peter, szwajcarski cukiernik z Vevey, eksperymentował z łączeniem czekolady i mleka. Jego celem było wymyślenie takiej mieszanki, która zadowalałaby zarówno konsystencją, jak i smakiem. Przełomem okazało się skorzystanie z mleka skondensowanego, które wynalazł Henri Nestlé.
Przez kolejne lata pracowano nad tym, by przysmak miał jeszcze lepszą i gładszą formę. Warto także wspomnieć o tym, że próby łączenia produktów kakaowych z mlekiem odbywały się dużo wcześniej, choć nie były to znane dziś tabliczki, tak uwielbiane przez tysiące osób.
Kraj, który kocha czekoladę
Szwajcaria jest krajem o największym spożyciu czekolady. Według statystyk przeciętny mieszkaniec tego kraju spożywa rocznie około 10 do 12 kilogramów czekolady. Drudzy na podium są Niemcy, a trzeci Austriacy.
Zarówno w Szwajcarii, jak i w Niemczech czekolada ma długą tradycję i spożywa się jej nie tylko dużo, ale także ceni się wyroby o wysokiej jakości.
Najcięższa tabliczka czekolady na świecie
W 2011 roku brytyjski producent czekolady Thorntons stworzył największą tabliczkę czekolady pod względem wagi na świecie. Ten ogromny blok ważył aż 5 792,50 kilogramów. Tabliczka miała długość 4 metrów, szerokość 4 metrów i grubość 35 centymetrów. Wyprodukowano ją, aby uczcić 100-lecie istnienia firmy Thorntons.
Magiczna i święta czekolada
W starożytności uważano, że czekolada jest produktem ekskluzywnym, a do tego jest bezpośrednio powiązana ze światem bogów, jak i magiczną mocą. Produkty kakaowe miały znaczenie kulturowe i religijne.
Jak już było wspomniane wcześniej, dla Azteków kakao było darem od bogów. Wierzono, że bóg Quetzalcoatl podarował ludziom kakao prosto z niebios.
Z racji tego, że wyroby kakaowe dawały energię, lepsze samopoczucie, relaksowały oraz sprawiały poczucie komfortu, uważano że jest to eliksir miłości. Dawano go także wojownikom, by przed bitwami mieli więcej siły.
Biała czekolada nie jest czekoladą
W internecie często pojawiają się kłótnie, mniej lub bardziej poważne na temat tego czy biała czekolada powinna powinna nazywać się czekoladą. Jedni uważają, że technicznie nią nie jest, ponieważ nie zawiera odpowiedniej ilości proszku kakaowego. Inni twierdzą, że jak najbardziej nazewnictwo jest prawidłowe, ponieważ produkuje się ją z masła kakaowego, które pochodzi z ziaren kakaowych.
Biała czekolada poza masłem, cukrem i mlekiem w proszku, może zawierać również przeróżne aromaty i dodatki, tak, jak czekolada gorzka czy mleczna.
Gorzka czekolada jest zdrowa
Czekolada jest nie tylko pyszną przekąską, ale ma też pozytywne działanie na nasz organizm. Najważniejszym składnikiem są tutaj ziarna kakaowca, dlatego też to właśnie gorzka/ciemna czekolada jest najzdrowsza.
Wśród pozytywnych korzyści wymienić można:
- poprawienie nastroju – udowodniono naukowo, że spożywanie czekolady przyczynia się do uwalniania endorfin i serotoniny,
- poprawia funkcjonowanie mózgu – czekolada zawiera teobrominę i niewielkie ilości kofeiny, które działają stymulująco i mogą poprawiać koncentrację oraz wspierać działanie mózgu,
- zawiera przeciwutleniacze – gorzka czekolada zawiera sporo flawonoidów i polifenoli, które pomagają w neutralizowaniu wolnych rodników,
- zawiera minerały – ciemna czekolada posiada także cenne minerały, takie jak magnez, mangan, selen czy cynk.
Warto pamiętać, że pomimo różnych pozytywnych wartości, czekolada jak każdy inny produkt spożywczy, powinna być jedzona z umiarem. Niestety ten lubiany przez wielu przysmak jest kaloryczny i łatwo zjeść go więcej niż się zaplanowało.
Rekord Polski w degustacji czekolady
25-26 września 2021 roku w Krakowie odbył się Festiwal Czekolady WEFORM. Podczas wydarzenia zaplanowano interesujące wyzwanie, a mianowicie pobicie rekordu Polski w kategorii największej degustacji czekolady. Każdy w uczestników otrzymał 3 różne produkty firmy Wawel, a na ich zjedzenie miał 5 minut.
W Rekordzie Polski na największą degustację czekolady udział wzięło 175 osób.
Najdroższa czekolada na świecie
Za najdroższą tabliczkę czekolady uchodzi produkt od firmy To’ak. Ich wyroby są dla wielu synonimem luksusu, ponieważ są nie tylko bardzo rzadkie, ale również mało kto może sobie na nie pozwolić.
Na oficjalnej stronie To’ak Chocolate trafić można na tabliczkę Masters Series, która ma jedynie 50 gramów, a kosztuje aż 490 dolarów. Oznacza to, że za tak mały kawałek czekolady trzeba zapłacić ponad 1800 złotych.
Więcej o najdroższej czekoladzie i nie tylko można poczytać tutaj: Tabliczka czekolady za ponad 1800 złotych i inne drogie produkty.
Źródła: https://thenutmarket.com.au/blogs/health-benefits/interesting-facts-about-chocolate
https://www.kronchocolatier.com/blogs/news/50-fun-facts-about-chocolate-you-never-knew
https://www.thecollector.com/history-of-chocolate-facts/