Reklama

Czym jest ambipolarne pole elektrostatyczne Ziemi? Nowe zaskakujące badania

Ciekawostki

Reklama

Naukowcy po raz pierwszy wykryli niewidzialne pole ambipolarne wokół Ziemi.


Niewidzialne, słabe pole energetyczne znajdujące się wokół naszej planety zostało w końcu zmierzone. Czasopismo Nature opublikowało ciekawe badanie na ten temat. Naukowcy twierdzą, że odkrycie jest naprawdę istotne.

O co właściwie chodzi z polem ambipolarnym i jakie ma ono znaczenie? Dlaczego badanie go jest takie ważne?

Reklama

Ambipolarne pole elektrostatyczne Ziemi

Reklama

Temat dotyczy równowagi ładunków elektrycznych w jonosferze Ziemi oraz w innych warstwach atmosfery zawierających naładowane cząstki. Istnienie pola elektrycznego Ziemi sugerowano już ponad 60 lat temu. Jednak dopiero jego odkrycie i zbadanie może mieć realny wpływ na rozumienie zachowania i ewolucji tej planety. Ta, jak wszystko we Wszechświecie – wciąż się zmienia.

Astronom Glyn Collinson z Centrum Lotów Kosmicznych Goddard NASA, powiedział:

Każda planeta z atmosferą powinna mieć pole dwubiegunowe. Teraz, gdy w końcu udało nam się je zmierzyć, możemy zacząć uczyć się, jak kształtowało ono naszą planetę, a także inne na przestrzeni czasu.

Pole grawitacyjne i nie tylko

Ziemia to nie tylko wielka skała istniejąca gdzieś w kosmosie. Jej historia czy budowa jest skomplikowana i bardzo ciekawa. Planetę otaczają różnego rodzaju pola, w tym powszechnie znane pole grawitacyjne. Źródłem pola grawitacyjnego Ziemi jest jej masa. Ciało niebieskie wytwarza pole grawitacyjne, które przyciąga inne obiekty w jego kierunku.

Grawitacja pomaga utrzymać atmosferę przy powierzchni. To umożliwiło powstanie, a potem utrzymanie istnienia życia.

Istnieje także pole magnetyczne, które jest generowane przez obracający się, przewodzący materiał we wnętrzu Ziemi. Przekształca on energię kinetyczną w pole magnetyczne, które wiruje w przestrzeni kosmicznej. Chroni to naszą planetę przed skutkami wiatru słonecznego i promieniowania, a także pomaga zapobiegać rozwiewaniu się atmosfery.

Badanie pola ambipolarnego

W 1968 naukowcy dyskutowali o dodatkowym polu. Niestety trudno było je zbadać, szczególnie w czasach, gdzie astronomia nie była tak rozwinięta.

Statek kosmiczny przelatujący nad biegunami Ziemi wykrył naddźwiękowy wiatr cząstek uciekających z ziemskiej atmosfery. Najlepszym wyjaśnieniem tego zjawiska zjawiska było trzecie pole – elektryczne.

Nazywa się ono polem ambipolarnym i jest czynnikiem chaosu. Przeciwdziała grawitacji i wyrzuca cząsteczki w przestrzeń kosmiczną.

Nigdy wcześniej nie byliśmy w stanie tego zmierzyć, ponieważ nie mieliśmy odpowiedniej technologii. Zbudowaliśmy więc statek rakietowy Endurance, aby poszukać tej wielkiej niewidzialnej siły.

Od wysokości około 250 kilometrów w warstwie atmosfery zwanej jonosferą, ekstremalne promieniowanie ultrafioletowe i słoneczne jonizuje atomy atmosferyczne, odrywając ujemnie naładowane elektrony i zamieniając atom w dodatnio naładowany jon.

Lżejsze elektrony będą próbowały odlecieć w przestrzeń kosmiczną, podczas gdy cięższe jony będą próbowały opadać w kierunku ziemi. Środowisko plazmy będzie jednak starało się utrzymać neutralność ładunku, co skutkuje pojawieniem się pola elektrycznego między elektronami i jonami, aby je związać.

Pole to nazywane jest polem ambipolarnym, ponieważ działa w obu kierunkach – jony przyciągają je w dół, a elektrony w górę.

Misja Endurance została wystrzelona w maju 2022 roku, osiągając wysokość 768,03 km, zanim spadła z powrotem na Ziemię z cennymi, ciężko zdobytymi danymi.

Wszystko zakończyło się sukcesem, ponieważ udało się zdobyć informacje, których potrzebowali naukowcy.

Pół wolta to prawie nic – to tylko tyle, co bateria do zegarka, ale to odpowiednia ilość, aby wyjaśnić wiatr polarny.

Taka ilość ładunku wystarcza, aby przyciągnąć jony wodoru z siłą 10,6 razy większą niż siła grawitacji, wystrzeliwując je w przestrzeń kosmiczną z prędkościami naddźwiękowymi zmierzonymi nad biegunami Ziemi.

Badacze zwracają uwagę, że już samo zmierzenie pola jest ekscytujące, a to dopiero pierwszy krok. Na razie nie wiadomo, jak długo ono istnieje i co stało się, by mogło się ukształtować. Czy ewolucja naszej planety i pojawienie się na niej życia ma z tym związek?

Ambipolarne pole elektrostatyczne ma istotne znaczenie w badaniach atmosferycznych, zwłaszcza w kontekście zrozumienia procesów zachodzących w jonosferze, wpływu na komunikację radiową, a także w badaniach związanych z przestrzenią kosmiczną.

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej