Reklama

Mity związane z kotami, w które prawdopodobnie wciąż wierzysz

Ciekawostki

Reklama

Czas rozwiać kilka popularnych mitów na temat kotów.


Koty to jeden z najpopularniejszych gatunków zwierząt domowych. Większość ludzi ma, miało lub zna kogoś, kto mieszka z takim czworonogiem w domu. Wydawać by się mogło, że wiedza o kotach jest w takim razie powszechna.

Prawda jest jednak trochę inna, ponieważ wciąż sporo osób wierzy w liczne mity na temat tych zwierząt. Niektóre z nich wynikają ze zwykłej niewiedzy lub są błędną interpretacją kocich zachowań. Czas dowiedzieć się więcej o tych popularnych pupilach.

Reklama

Popularne mity o kotach

Reklama

Prawie każdy z nas choć raz słyszał przynajmniej jeden mit na temat kotów, który nierzadko przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Niektóre z takich stereotypów już dawno zostały obalone, inne jeszcze nie.

Czasami wie się, że jakaś informacja jest zwykłym mitem, jednak nie zna się dokładnego wyjaśnienia, dlaczego kot funkcjonuje tak, a nie inaczej. Czas przyjrzeć się fascynującemu światu mruczących czworonogów.

Kot zawsze spada na cztery łapy 

Mimo że koty faktycznie często wylądują na czterech łapach, co jest bezpośrednio związane z ich odruchami (ang. cat righting reflex), elastycznością kręgosłupa, budową mięśni czy świetnie rozwiniętym zmysłem równowagi, upadek nie zawsze skończy się w taki sposób.

To, czy kot wyląduje na czterech łapach, związane jest z różnymi czynnikami. Wśród nich znajdują się wysokość (zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża może uniemożliwić bezpieczne lądowanie), wiek, stan zdrowia oraz masa ciała zwierzęcia, jak również to, czy kot miał czas odpowiednio zareagować – nagłe wystraszenie może zakończyć się niekontrolowanym upadkiem. 

Kot to zwierzę nocne 

Często słyszy się, że koty najlepiej czują się w nocy, z czym powiązane jest ich widzenie w ciemności. Prawda jest jednak nieco inna. Gatunek ten należy do zwierząt krepuskularnych, co oznacza, że najbardziej aktywne są o zmierzchu i o świcie. Te pory idealnie współgrają z ich instynktami łowieckimi. 

Zmysły kotów są najbardziej wyostrzone w godzinach zmierzchu, co czyni je doświadczonymi łowcami. Nawet jeśli w nocy wykazują dużą aktywność, to nie jest to ich najlepsza pora dnia. 

Widzą w ciemności

Jest to bezpośrednio powiązane z poprzednim punktem. Wiele osób wierzy, że koty widzą w ciemności, stąd też błędnie zakłada się, że noc to idealny czas dla tego gatunku. Jest to oczywiście mit.

Kot ma zdolność dobrego widzenia w słabym świetle, a nie w całkowitym jego braku. Wiąże się to ze strukturą jego oczu, których źrenice mogą wchłonąć więcej światła. Dodatkowo, ich rozszerzanie sprzyja widzeniu przy słabym oświetleniu.

Te duże, hipnotyzujące oczy mają większą koncentrację wrażliwych na światło komórek, zwanych pręcikami, co pomaga kotu wykrywać ruch i kształty w słabym świetle. Dodatkowo, za ich siatkówką znajduje się warstwa odblaskowa, zwana tapetum lucidum. Ona również zwiększa czułość oka na oświetlenie.

Krótko mówiąc: w całkowitej ciemności kot nie będzie widział tak samo, jak człowiek.

Nienawidzą wody 

To bardzo stary i powszechny mit. Mówi się, że koty czują ogromną niechęć do wody i jej dosłownie nienawidzą. Prawdą jest, że większość kotów nie przepada za kąpielami, ale istnieją rasy, które naprawdę lubią wodę (np. Turecki van). 

Niektórzy pewnie zauważyli, że ich domowy kot również interesuje się wodą. Zwierzęta te przyciąga ruch, a dźwięk i widok płynącej wody mogą być dla nich niezwykle stymulujące. Wiele kotów postrzega strumień wody jako źródło rozrywki.

Mruczą, gdy są zadowolone

Właściciele tych czworonogów uwielbiają ten charakterystyczny dźwięk. Przyjęło się, że mruczenie jest oznaką zadowolenia, na przykład wywołanego głaskaniem. Jednak nie zawsze tak musi być.

Nie każdy wie, że zdarza się, że kot mruczy gdy jest ranny lub mocno zestresowany (choćby podczas wizyty u weterynarza). Dzieje się tak, ponieważ mruczenie jest formą uspokajania się. Istnieją dowody na to, że mruczenie może mieć dla zwierzaka działanie terapeutyczne. 

Jest to także forma komunikacji pomiędzy różnymi osobnikami. Kocięta porozumiewają się tak ze swoją matką, a dorosłe koty nawiązują w ten sposób kontakty towarzyskie. 

Kot to egoista i samotnik

Ten stereotyp jest według miłośników kotów naprawdę krzywdzący. Niektórzy uważają, że zwierzęta te są powściągliwe, niezależne i niechętne do przyjaźni. Prawdą jest, że koty są często przedstawiane jako samotniki, ale prawda jest taka, że tak, jak i u ludzi, każdy z kotów ma nieco inną osobowość.

Pewne osobniki będą bardziej czułe niż inne. Tak, jak jeden może być oziębły w relacji, inne będą mieć kochającą i towarzyską naturę. Niektóre zwierzęta po prostu pragną ciągłej uwagi i przytulania.

Nawet nieco wycofane i niezależne koty mogą tworzyć głębokie więzi z człowiekiem. Ważne jest, by zrozumieć ich indywidualne potrzeby i preferencje. Warto zwracać uwagę na ich mowę ciała.

Opieka nad kotem jest niewymagająca

Istnieje błędne przekonanie, że kot jest zwierzęciem dla osób, które nie chcą wymagającego pupila. Być może wynika to z faktu, że nie trzeba wychodzić z nimi na spacery lub z tego, że kojarzy się historie z przeszłości, gdy kot rodziny lub znajomych chodził swoimi ścieżkami i niespecjalnie się nim przejmowano.

Kot, jak każde zwierzę, potrzebuje regularnej uwagi i opieki, aby dobrze się rozwijać i żyć w zdrowiu. Warto zadbać, by jego otoczenia było interesujące i stymulujące – drapaki, domki, na które można się wspinać czy interaktywne zabawki są niezbędne do zaspokojenia ich naturalnych instynktów.

Regularne kontrole u weterynarza są również koniecznością. Tak, jak u wszystkich zwierząt, tutaj również mogą wystąpić problemy zdrowotne, a wczesne ich wykrycie, jest kluczem do zapewnienia długiego i szczęśliwego życia.

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej