Reklama

NASA opracowuje strefę czasową na Księżycu. Czym jest Coordinated Lunar Time?

Ciekawostki

Reklama

Dlaczego NASA chce ustanowić skoordynowany czas księżycowy? Jaki jest tego cel? 


NASA chce ułatwić przyszłe misje kosmiczne i przygotować się do ewentualnego osiedlenia się ludzkości na Księżycu. Brzmi ciekawie? Projekt jest skomplikowany i czasochłonny oraz wymaga odpowiedniego przygotowania. Pomóc ma w tym Coordinated Lunar Time.

Dlaczego stworzenie ustandaryzowanej strefy czasowej na Księżycu wcale nie jest takie proste? Czy upływ czasu na Ziemi oraz naszym naturalnym satelicie jakoś się różni?

Reklama

Coordinated Lunar Time – o co chodzi?

Reklama

NASA planuje wprowadzenie ustandaryzowanej strefy czasowej na Księżycu, która ma się nazywać Coordinated Lunar Time (LTC). Ma to ułatwić przyszłe misje kosmiczne oraz przygotować grunt pod ewentualne stałe osiedla na powierzchni Księżyca.

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie NASA:

NASA będzie współpracować z interesariuszami, partnerami i międzynarodowymi organizacjami normalizacyjnymi rządu USA w celu ustanowienia skoordynowanego czasu księżycowego (LTC) zgodnie z dyrektywą polityczną Białego Domu z kwietnia. Program Space Communication and Navigation (SCaN) agencji prowadzi wysiłki na rzecz stworzenia skoordynowanego czasu, który umożliwi przyszły ekosystem księżycowy, który może być łatwo rozszerzony do innych lokalizacji w naszym Układzie Słonecznym.

Mówiąc prościej, NASA informuje, że będzie współpracować z rządem USA i międzynarodowymi organizacjami normalizacyjnymi, aby upewnić się, że zawsze wiemy, która jest godzina na Księżycu.

Inżynier lotniczy Ben Ashman, który pracuje w zespole Space Communications and Navigation (SCaN) w NASA, mówi:

Wraz z rozwojem komercyjnego przemysłu kosmicznego i aktywnością większej liczby krajów na Księżycu, istnieje większa potrzeba standaryzacji czasu. 

Wspólna definicja czasu jest ważną częścią bezpiecznych, odpornych i zrównoważonych operacji.

Jednym z wyzwań dla organizacji NASA jest różnica w grawitacji między Ziemią a Księżycem. Ta powoduje, że czas na Księżycu płynie nieco szybciej. Każda sekunda na Księżycu jest krótsza o około 56–58 mikrosekund w porównaniu do czasu na Ziemi.

Czas księżycowy będzie określany na podstawie średniej ważonej zegarów atomowych na Księżycu, podobnie jak naukowcy obliczają globalnie uznawany uniwersalny czas koordynowany (UTC). Dokładna lokalizacja na Księżycu nie została jeszcze ustalona, ponieważ obecna analiza wskazuje, że zegary atomowe umieszczone na powierzchni Księżyca będą wydawać się „tykać” szybciej o mikrosekundy dziennie.

Mikrosekunda to jedna milionowa sekundy. NASA i jej partnerzy badają obecnie, które modele matematyczne będą najlepsze do ustalenia czasu księżycowego.

Cheryl Gramling, kierownik ds. pozycji księżycowej, nawigacji, pomiaru czasu i standardów w siedzibie NASA w Waszyngtonie, wyjaśnia:

Dla czegoś poruszającego się z prędkością światła, 56 mikrosekund to wystarczająco dużo czasu, aby pokonać odległość około 168 boisk piłkarskich.

Jeśli ktoś krąży wokół Księżyca, obserwator na Ziemi, który nie kompensuje efektów względności w ciągu dnia, pomyślałby, że orbitujący astronauta znajduje się około 168 boisk piłkarskich od miejsca, w którym astronauta naprawdę się znajduje.

Na oficjalnej stronie NASA czytamy, że zespół SCaN ustanowi standard czasu na Księżycu, aby zapewnić, że krytyczna różnica czasu nie wpłynie na bezpieczeństwo przyszłych odkrywców. Podejście do systemów czasu będzie również rozszerzone dla Marsa i innych ciał niebieskich w całym naszym Układzie Słonecznym, umożliwiając długotrwałą eksplorację.

Program SCaN NASA służy jako biuro dla operacji komunikacji kosmicznej i nawigacji agencji. Ponad 100 misji NASA i spoza NASA polega na dwóch sieciach SCaN, Near Space Network i Deep Space Network, aby wspierać astronautów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i przyszłych misji Artemis, monitorować pogodę na Ziemi i skutki zmian klimatycznych, wspierać eksplorację Księżyca i odkrywać Układ Słoneczny i nie tylko.

W ramach tego programu Artemis, misje skupiają się na załogowych lądowaniach na Księżycu, ustanowieniu stałej obecności człowieka na jego powierzchni oraz testowaniu technologii niezbędnych do podróży na Marsa.

Źródła: https://www.nasa.gov/solar-system/moon/nasa-to-develop-lunar-time-standard-for-exploration-initiatives/
https://www.sciencealert.com/nasa-is-pushing-ahead-with-plans-to-set-a-time-zone-on-the-moon
https://en.wikipedia.org/wiki/Coordinated_Lunar_Time
https://www.space.com/artemis-program.html

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej