Reklama

Nowe zdjęcia Słońca wykonane przez Solar Orbiter. Robią ogromne wrażenie

Ciekawostki

Reklama

Astronomowie ujawniają spektakularne zdjęcia Słońca. Tak ta gwiazda wygląda z bliska. 


Europejska Agencja Kosmiczna przygotowała dla nas fascynujące zdjęcia centralnej gwiazdy Układu Słonecznego.

Jak przyznają naukowcy, te szczegółowe i wysokiej rozdzielczości zdjęcia pokazują piękno samego Słońca, jak i procesów, które zachodzą na jego powierzchni.

Reklama

Nowe zdjęcia Słońca

Reklama

Sonda Solar Orbiter należąca do European Space Agency zrobiła nowe zdjęcia Słońca, które pokazują, jak nasza gwiazda wygląda z bliska.

Sam orbiter został zaprojektowany do badania Słońca i został wystrzelony w kosmos w 2020 roku. Jego misja obejmuje badanie mechanizmów wiatru słonecznego, złożonej dynamiki pola magnetycznego oraz zjawisk takich jak rozbłyski słoneczne i wyrzuty masy. A są to zaledwie przykłady z rozbudowanej listy celów naukowych.

Jak czytamy w źródłach, aby uzyskać obrazy wysokiej rozdzielczości powierzchni Słońca, statek kosmiczny wyposażono w różne instrumenty rejestrujące obraz w różnych długościach fal. Dzięki temu możemy zobaczyć, co dzieje się pod warstwami gwiazdy i lepiej zrozumieć ich różnorodność i dynamikę.

O Słońcu

Słońce to gwiazda centralna Układu Słonecznego, która uformowała się około 4,567 mld lat temu. Ma średnicę około 1 392 684 km, około 109 razy większą niż Ziemia, a jego masa jest około tysiąc razy większa niż masa naszej planety. Co ciekawe, Słońce stanowi około 99,86% całkowitej masy Układu Słonecznego.

Sama gwiazda składa się głownie z wodoru, który stanowi około trzy czwarte jej masy. Poza tym w składzie znaleźć można sporo helu, tlenu, węgla czy żelaza.

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała cztery nowe obrazy Słońca, z których każdy ukazuje inną perspektywę: światło widzialne, pole magnetyczne, plazmę i promieniowanie UV.

Zdjęcia wykonano w marcu 2023 roku za pomocą instrumentów Polarimetric and Helioseismic Imager oraz Extreme Ultraviolet Imager.

Co istotne, są to najwyższej rozdzielczości obrazy Słońca, jakie kiedykolwiek wykonano. Wszystkie zostały złożone z 25 osobnych zdjęć, wykonanych w ciągu ponad czterech godzin.

 

Na stronie European Space Agency czytamy:

Ponieważ Solar Orbiter znajdował się w odległości mniejszej niż 74 miliony kilometrów od Słońca, każdy obraz o wysokiej rozdzielczości obejmował tylko niewielki fragment tarczy. Aby stworzyć pełne zdjęcia Słońca, sonda musiała wielokrotnie zmieniać orientację, aż każdy fragment został uchwycony.

Daniel Müller, naukowiec projektu Solar Orbiter, powiedział:

Pole magnetyczne Słońca jest kluczem do zrozumienia dynamicznej natury naszej gwiazdy, od najmniejszych do największych skal. Te nowe mapy wysokiej rozdzielczości ukazują piękno pola magnetycznego i ruchów na powierzchni Słońca w niesamowitych szczegółach.

Udostępnione przez ESA zdjęcia przedstawiają następująco (opisy pochodzą ze strony Europejskiej Agencji Kosmicznej – www.esa.int):

  • Fotosferę
    • Jest to powierzchnia Słońca jako świecąca, gorąca plazma, która ma temperaturę między 4500 a 6000 °C i nieustannie się porusza. Warstwa ta jest niespokojna, z powodu konwekcji – ruchu plazmy przypominającego mieszanie magmy w płaszczu Ziemi. W wyniku tego ruchu powierzchnia Słońca przybiera ziarnisty wygląd.
  • Plamy słoneczne
    • W świetle widzialnym wyglądają one jak ciemne plamy lub dziury na gładkiej powierzchni. Plamy słoneczne są zimniejsze niż ich otoczenie, a zatem emitują mniej światła.
  • Mapę magnetyczną lub magnetogram
    • Pokazuje, że pole magnetyczne Słońca koncentruje się w regionach plam słonecznych. Jest ono skierowane na zewnątrz (kolor czerwony) lub do wewnątrz (kolor niebieski) wszędzie tam, gdzie znajdują się plamy słoneczne. Silne pole magnetyczne wyjaśnia, dlaczego plazma wewnątrz plam słonecznych jest zimniejsza.
  • Słońce w świetle UV
    • Zdjęcie pokazuje Słońce w świetle ultrafioletowym, ujawniając górną atmosferę Słońca, koronę. Najbardziej uderzającymi cechami tego obrazu są jasne linie i pętle pochodzące z aktywnych regionów na powierzchni Słońca. Odpowiadają one regionom plam słonecznych widocznych na obrazie w świetle widzialnym, mapie magnetycznej i mapie prędkości.

Źródła: https://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/Solar_Orbiter/New_full_Sun_views_show_sunspots_fields_and_restless_plasma
https://www.universetoday.com/169816/gaze-at-new-pictures-of-the-sun-from-solar-orbiter/

https://www.sciencealert.com/astronomers-reveal-spectacular-new-images-of-the-face-of-the-sun
https://pl.wikipedia.org/wiki/Słońce

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej
Reklama
Reklama