Reklama

Kontrowersyjna opinia naukowca – NASA nieumyślnie zabiło życie na Marsie?

Ciekawostki

Reklama

Czy NASA przypadkiem zniszczyło życie na Marsie? Opinia astrobiologa.


NASA większości osób kojarzy się raczej pozytywnie. Przeciętny człowiek łączy tę organizację z eksploracją planet, poznawaniem kosmosu czy lądowaniem na Księżycu. Jednak tu pojawia się pytanie: czy odkrywanie wszechświata może mu zaszkodzić?

Pewien astrobiolog wygłosił kontrowersyjną teorię, która mówi, że NASA mogło przypadkowo zniszczyło życie, które istniało na Marsie. O jakie życie chodzi i w jaki sposób misja kosmiczna miałaby tak negatywne skutki?

Reklama

Zniszczenie życia na Marsie

Reklama

Mars to sąsiad Ziemi, który jest do niej bardzo podobny w wielu aspektach. To przez te podobieństwa jest często postrzegany jako planeta, na której mogłoby istnieć życie. Choć istnieją różne badania, które sugerują, że jest to faktycznie możliwe (na przykład: Badania sugerują, że na Marsie może istnieć życie. Chodzi o fotosyntezę), nigdy nie udało się jednoznacznie potwierdzić, że coś takiego miało miejsce.

Według astrobiologa Dirka Schulze-Makucha z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie, życie mogło istnieć w próbce marsjańskiej gleby. Naukowiec obawia się jednak, że NASA przypadkowo je zniszczyło. Wszystko przez dodanie do niej wody. Czy badacze z Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej faktycznie popełnili aż tak wielki błąd?

Problem z wodą

Osoby odpowiedzialne za analizowanie próbki z Marsa przyjęły, że gleba z tej planety zachowuje się podobnie do ziemskiej. Skoro na Ziemi do wzrostu roślin potrzebna jest woda, uznano, że u kosmicznego sąsiada będzie podobnie.

Schulze-Makuch wskazuje, że życie na Marsie mogło przystosować się do ekstremalnie suchych warunków, podobnie jak mikroorganizmy żyjące w pustyni Atakama w Chile – jednym z najsuchszych miejsc na Ziemi.

W hiper suchych środowiskach życie może pozyskiwać wodę dzięki solom, które pochłaniają wilgoć z atmosfery. Te sole powinny więc stać się kluczowym obszarem badań nad poszukiwaniem życia na Marsie.

Schulze-Makuch w rozmowie z Space.com wyjaśnił, dlaczego dodanie wody do próbki mogło być wielkim błędem:

Mogliby powiedzieć: „Dobrze, to jest człowiek i potrzebuje wody,” a potem wrzuciliby go prosto do oceanu. To by nie zadziałało, prawda?

Astrobiolog zakwestionował także założenie NASA, że życie wymaga wody w stanie ciekłym. Zaproponował, by poszukiwania życia na Marsie skupiały się również na związkach uwodnionych i higroskopijnych, takich jak sole.

Zamiast tylko „podążać za wodą”, co od dawna było strategią NASA, powinniśmy również przyglądać się solom, które mogą wspierać życie mikrobiologiczne.

Schulze-Makuch przedstawił swoją teorię w artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Astronomy. Wcześniej zaprezentował ją podczas konferencji w Holandii. Co ciekawe, jego przemyślenia spotkały się z pozytywnym odbiorem. Jak sam przyznał, spodziewał się, że po wygłoszeniu takich teorii, spotka go nie mała krytyka.

Astrobiolog podkreślił również, że nie uważa, że badacze z NASA „byli głupi”, a ich błędy mogły wynikać z faktu, że w przeszłości wiedza, jak i sprzęt były ograniczone.

Ci ludzie nie byli głupi, a ich podejście było wówczas właściwe… Ale teraz mamy o wiele lepsze narzędzia, większą wiedzę i lepsze metody badawcze.

Co ciekawe, teoria Schulze-Makucha ma także przełożenie na warunki ziemskie. Naukowiec odwołał się do badania wspomnianej wcześniej pustyni Atakama, które wykazało, że ulewny deszcz zabił od 70% do 80% rodzimych bakterii w regionie.

Szybka ciekawostka: Roczna suma opadów na pustyni Atakama nie przekracza 100 mm. Jest to jedno z najsuchszych miejsc na Ziemi: w niektórych miejscach nie zanotowano opadów, od kiedy są prowadzone pomiary.

Pustynia Atakama

Źródła: https://nypost.com/2024/11/18/science/a-nasa-lander-may-have-killed-life-on-mars-scientist-claims-and-colleagues-took-his-theory-surprisingly-well/
https://futurism.com/scientist-nasa-lander-killed-life-mars
https://www.sciencealert.com/nasa-may-have-inadvertently-killed-life-on-mars-scientist-says
https://pl.wikipedia.org/wiki/Atakama

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej
Reklama
Reklama