Tajemniczy zabytek związany z Królem Arturem jest dużo starszy niż myślano
Nowe badania podają, że sala Króla Artura jest znacznie starsza niż do tej pory uznawano.
Okazuje się, że pewne miejsce związane z Królem Arturem wcale nie pochodzi ze średniowiecza. Najnowsze badania sugerują, że jest znacznie starsze i mowa tutaj o pomyłce rzędu kilku tysięcy lat.
Czym jest zagadkowa sala króla i ile może mieć lat? Gdzie można ją zobaczyć? Czemu według wielu ten temat jest aż tak ciekawy?
Tajemnicza Sala Króla Artura
Większość ludzi kojarzy Króla Artura. Był legendarnym celtyckim władcą Brytów z przełomu V i VI wieku. Według legend arturiańskich urodził się w Glamorgan, hrabstwie w południowej Walii. Stał się bohaterem wielu dzieł literackich, jak również filmów czy seriali.
Historycy spierają się o to, które wydarzenia z życia Artura były prawdą, a które zwykłą legendą przekazywaną z pokolenia na pokolenie.
Okazuje się, że pewien zabytek związany ze wspomnianą postacią, również wcale nie musi być tym, co założono w przeszłości.
Miejsce znane jako Sala Króla Artura, położone w odległym rejonie Bodmin Moor w Kornwalii, nie tylko nie powstało w czasie średniowiecza, ale może mieć nawet 5000 lat.
Nowe badania, analiza gleby oraz wykopaliska rzuciły nowe światło na tajemniczy zabytek łączony z historią króla Artura. Archeolodzy ustalili, że budowla powstała w okresie środkowego neolitu, czyli około 5000–5500 lat temu, co czyni ją równie starą, co słynne Stonehenge. Wcześniej przyjmowało się, że powstała w okresie średniowiecza.
Badania na tym stanowisku archeologicznym przeprowadzono w ramach projektu „A Monumental Improvement” zainicjowanego przez Cornwall National Landscape.
Badacze chcieli lepiej poznać historię tego obiektu. Planowano nie tylko lepiej ustalić wiek zabytku, ale na podstawie analiz poznać jego przeznaczenie, jak również zaplanować dalszą jego ochronę.
Historycy przyjmowali, że sala króla Artura była formą zagrody dla zwierząt. Według założeń miało przebywać tam średniowieczne bydło. Mogło być to też coś w rodzaju obozowiska. Po nowych analizach widać, że te teorie były błędne.
Archeolog Tim Kinnaird z Uniwersytetu St Andrews w Wielkiej Brytanii mówi:
To niezwykle ekscytujące, że w końcu udało nam się datować budowę tego enigmatycznego zabytku, dotychczas otoczonego mitami i legendami.
Nowe odkrycia
Kluczowe dla ustalenia wieku budowli było zastosowanie nowoczesnej techniki zwanej optyczną stymulowaną luminescencją (OSL). Metoda ta mierzy, jak długo minerały były ukryte przed światłem słonecznym. Dzięki temu badacze mogli precyzyjnie określić w jakich czasach powstały zakopane struktury.
Wyniki podważają wcześniejsze przekonanie, że budowla miała jakikolwiek związek z legendarnym władcą Brytów. Oczywiście zakładając, że król Artur w ogóle istniał i żył w okolicach V lub VI wieku naszej ery.
Tim Kinnaird, geochronolog z Uniwersytetu St Andrews w Szkocji, powiedział:
Biorąc pod uwagę, że zabytek jest o 4 tysiące lat starszy, niż większość ludzi sądziła, musimy teraz umiejscowić go w kontekście prehistorycznego krajobrazu Bodmin Moor.
Co można powiedzieć o samej strukturze? Poza tym, że ma około 5000 lat, jest to nietypowa, odosobniona budowla na sporym terenie. Ma kształt prostokąta i składa się z nasypu ziemi i kamieni o wymiarach około 21 na 49 metrów.
Badacze podkreślają, że nowe odkrycia są niesamowicie istotne. Samo poznanie szczegółów na temat tak wyjątkowej konstrukcji, wywołuje sporo emocji wśród historyków.
Archeolog James Gossip stwierdził:
Nie ma nigdzie czegoś podobnego. Nie istnieje żadna inna budowla z tego okresu lub z dalszej prehistorii, która byłaby prostokątnym nasypem ziemi i kamieni. Nie ma więc żadnego porównania.
- ZOBACZ – Malowidła sprzed 11 tysięcy lat. Tak rdzenne ludy Amazonii przedstawiały kontakty z duchami
Sala Króla Artura znajduje się na liście zagrożonych dziedzictw kultury, dlatego naukowcy i historycy chcieli lepiej zrozumieć charakter tego miejsca, a co za tym idzie – odpowiednio ochronić je przed zniszczeniami.
Informacja, że Sala Króla Artura ma neolityczne pochodzenie, jest ekscytująca i nadaje temu tajemniczemu miejscu nowy wymiar czasowy. Miejsce to ma niewiele odpowiedników w Anglii, co sprawia, że jest wyjątkowe.
Źródła: https://www.livescience.com/archaeology/medieval-king-arthur-site-is-4-000-years-older-than-we-thought
https://www.cornwalllive.com/news/cornwall-news/bodmin-moor-monument-turns-out-9691447
https://www.sciencealert.com/mysterious-king-arthur-monument-found-to-be-over-5000-years-old