Oto starożytna tabliczka z tajemniczym i nieznanym językiem. Prawdziwa zagadka historyczna
Naukowcy badają tabliczkę, która skrywa wiadomość w niezrozumiałym języku.
Ten wyjątkowy przedmiot został pokryty znakami, które pochodzą z nieudokumentowanego wcześniej pisma. Ma około 3000 lat i nikt nie wie, co jest na nim napisane, jak również w jakim celu powstał.
Z pozoru mało znacząca tabliczka z bazaltu utrwaliła kawałek historii ludzkości, o której praktycznie nic nie wiadomo.
Tabliczka z nieznanymi znakami
Na stronie Journal of Ancient History and Archaeology można trafić na ciekawy artykuł naukowy o tajemniczej tabliczce, która pokryta jest niezrozumiałym językiem. Już na samym wstępie publikacji czytamy:
W Gruzji znajduje się wiele stanowisk archeologicznych datowanych na epokę brązu. W pobliżu jeziora Bashplemi, odkryto bazaltową tabliczkę z inskrypcją w nieznanych znakach. Tabliczka, na której znajduje się 60 znaków, z czego 39 różnych, stawia pytanie o pochodzenie pisma gruzińskiego, proto-gruzińskiego.
Samą tabliczkę odkryto kilka lat temu, bo jesienią 2021 roku w okolicy jeziora Bashplemi w gruzińskiej gminie Dmanisi. Na przedmiot natrafili lokalni wędkarze. Okazało się, że jest to wartościowy artefakt, ponieważ pokryty jest dziesiątkami nieznanych symboli, które są pozostałością po nieudokumentowanym starożytnym piśmie. Niedługo po odkryciu zespół archeologów potwierdził, że zapisane na tabliczce znaki nie zostały nigdy wcześniej rozpracowane i przetłumaczone.
O tabliczce
Tabliczka ma wymiary 24,1 na 20,1 centymetrów i jest wykonana z bazaltu pochodzącego z lokalnych terenów. Zawiera 60 znaków, z których 39 jest unikalnych. Symbole, ułożone w siedmiu liniach zapisanych od lewej do prawej, budzą wśród badaczy dyskusje na temat ich znaczenia i przeznaczenia.
Twórca wyrzeźbił każdy znak poprzez wykonanie serii otworów stożkowym narzędziem. Następnie połączono go w płynne linie za pomocą gładkiego, zaokrąglonego przedmiotu. Samo wykonanie symboli świadczy o wysokim poziomie rzemiosła.
Dokładny wiek tabliczki pozostaje niepewny, badacze sugerują, że pochodzi ona z późnej epoki brązu lub wczesnej epoki żelaza, na co wskazują związane z nią znaleziska, takie jak fragmenty ceramiki i kamienny moździerz. Artefakt może mieć ponad 2000, a nawet 3000 lat.
Archeolodzy spekulują, że inskrypcja mogła dokumentować łupy wojenne, projekty budowlane lub ofiary składane bóstwom, choć brak jednoznacznych interpretacji. Nie wiadomo także kim byli sami twórcy.
Ogólnie rzecz biorąc, inskrypcja z Bashplemi nie pokrywa się z żadnym znanym nam pismem, jednak większość użytych w niej symboli przypomina te występujące w pismach Bliskiego Wschodu, a także w krajach geograficznie odległych, takich jak Indie, Egipt czy Zachodnia Iberia.
Potwierdzenie autentyczności
Badacze przeanalizowali tabliczkę również pod kątem ewentualnego fałszerstwa. Sytuacje, gdzie ktoś podrzuca przedmiot imitujący starożytny artefakt, zdarzały się w przeszłości niejednokrotnie. Tym razem wykluczono takie zachowanie. Naukowcy w opublikowanym badaniu piszą:
Na tym etapie uważamy, że nie ma powodu, by wątpić w autentyczność artefaktu.
Na stronie magazynu Archaeology News możemy przeczytać, że niektóre symbole z tabliczki przypominają elementy wczesnych kaukaskich systemów pisma, takich jak gruzińskie Mrgvlovani i alfabet albański, a także pisma z Bliskiego Wschodu, w tym fenickie i proto-synajskie. Mimo to inskrypcja z Bashplemi nie jest bezpośrednią kopią żadnego znanego systemu pisma, co sugeruje, że może reprezentować unikalny lub lokalnie rozwinięty system znaków.
Dalsze badania
Jezioro Bashplemi, położone jest na wulkanicznym płaskowyżu. Do tej pory nie było szczególnie badane przez archeologów. Powierzchniowe znaleziska, w tym fragmenty ceramiki, obsydianu i kamieni moździerzowych, wskazują, że teren ten był niegdyś ośrodkiem ludzkiej aktywności.
Odkrycie tabliczki jest znaczące, ponieważ nie tylko daje więcej informacji o historii regionu, ale także wskazuje na wymiany kulturowe w tych okolicach. Archeolodzy planują dalsze wykopaliska we wspomnianym miejscu, by znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania. Badacze piszą:
Wykopaliska archeologiczne przeprowadzone w tym bogatym w artefakty miejscu dostarczą odpowiedzi na wszystkie pozostałe pytania.
Źródła: http://jaha.org.ro/index.php/JAHA/article/view/1035
https://archaeologymag.com/2024/12/tablet-with-unknown-language-unearthed-in-georgia/
https://www.sciencealert.com/ancient-tablet-etched-with-mysterious-language-found-in-georgia