Intrygująca gliniana głowa sprzed 7500 lat. Kogo przedstawia? Kim byli „wężowi ludzie”?
O co chodzi z tajemniczą głową wykonaną z gliny? Naukowcy mają pewne teorie.
Badacze dokonali ciekawego odkrycia, a jest nim dziwnie wyglądająca gliniana głowa, która została wykonana przez ludzi żyjących między 5500 a 4900 rokiem przed naszą erą.
Rzeźba jest intrygująca i nie do końca wiadomo, kogo przedstawia. Czy jest to forma kultu jakiegoś boga? A może wyobrażenie obcych cywilizacji? Co na to archeolodzy?
Gliniana głowa sprzed 7500 lat
Dzięki wykopaliskom przeprowadzonym przez kuwejcko-polską misję archeologiczną na stanowisku w północnym Kuwejcie, udało się odkryć tajemniczą glinianą głowę, która powstała około 7500 lat temu.
Odkrycia te miały miejsce podczas tegorocznego sezonu badań archeologicznych na stanowisku Bahra 1, położonym na pustyni Al-Subiyah.
Bahra 1 jest jednym z najstarszych i największych znanych prehistorycznych osiedli na Półwyspie Arabskim. Szacuje się, że ma ponad 7000 lat.
Od 2009 roku prowadzone są badania nad Bahra 1, ujawniające, że stanowisko to odgrywało kluczową rolę w zrozumieniu wymiany kulturowej między społeczeństwami neolitycznymi Półwyspu a kulturą Ubajd.
Kultura Ubajd to jedna z najwcześniejszych kultur neolitycznych, która odegrała kluczową rolę w rozwoju późniejszych cywilizacji w regionie Mezopotamii. Jak czytamy na Wikipedii:
Ludność ubajdzka wznosiła prostokątne domy z suszonej cegły, których centralnym punktem był dziedziniec. W tamtym okresie pojawiły się także pierwsze świątynie stojące na platformach metrowej wysokości, które rozwinęły się w zigguraty. Również w tym okresie opanowano sztukę nawadniania pól na większą skalę poprzez budowę skomplikowanej sieci kanałów.
Zmarłych chowano na cmentarzyskach w jednostkowych grobach, wyposażając nieboszczyków w biżuterię, ceramikę i żywność.
Tajemnicza rzeźba
Jak zostało wspomniane wcześniej, podczas wykopalisk odkryto intrygującą glinianą głowę. Ta miała wydłużoną czaszkę, płaski nos, brak ust oraz wąskie, zmrużone oczy. Całość wygląda naprawdę tajemniczo i przypomina „wężowe postacie” często tworzone przez ludność ubajdzką.
Archeolog Piotr Bieliński wyjaśnia:
Jej obecność rodzi intrygujące pytania na temat jej przeznaczenia i symboliki. Być może miała rytualną wartość dla ludzi z tej starożytnej społeczności.
Według Hasana Ashkananiego, adiunkta archeologii antropologicznej na Uniwersytecie Kuwejckim, artefakt ten ma około 7500 lat.
Artefakt jest unikalnym znaleziskiem na stanowisku Bahra 1, dostarczającym cennych dowodów na rozprzestrzenianie się praktyk i wierzeń kultury Ubajd w zachodniej Azji.
„Wężowi ludzie”
Ceramika była jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów tej kultury. Często ozdabiano ją prostymi, geometrycznymi wzorami. Miejscowa ludność tworzyła też coś, co zwane jest „gruboziarnistą ceramiką czerwoną”. Od dawna była ona uważana za produkowaną lokalnie w regionie Zatoki Perskiej. Jednak dokładne miejsca jej produkcji pozostawały niezidentyfikowane aż do ostatnich odkryć archeologicznych w Bahra 1.
Wśród zdobionych talerzy i garnków tworzonych przez rzemieślników Ubajdów znajdują się także smukłe, kobiece figurki, zwykle z głowami ptaków, węży lub jaszczurek.
Figurki nazwano ofidiańskimi, od łacińskiego słowa ophidia oznaczającego węże. Gadzie cechy wywołują liczne pytania dotyczące ich znaczenia i roli w życiu ludzi tej kultury. Do tej pory badacze znajdowali większość takich figurek w domach lub grobach, często z innymi przedmiotami.
- ZOBACZ – Malowidła sprzed 11 tysięcy lat. Tak rdzenne ludy Amazonii przedstawiały kontakty z duchami
Istnieje kilka teorii na temat tego, co mogą symbolizować wspomniane figurki. Gadzie cechy mogą sugerować związki z mitologią lub religijnymi wierzeniami związanymi z wężami. W wielu kulturach węże były symbolami odrodzenia, mądrości lub życia wiecznego.
Być może według ludności ubajdzkiej bóstwa i duchy posiadały gadzie cechy. Obecność tego typu figurek w domach i grobach sugeruje, że mogły zapewniać opiekę i ochronę, jak również towarzyszyć zmarłym w życiu poza grobowym.
Fakt, że figurki miały żeńskie cechy, wskazuje także na powiązanie ich z kultem płodności i życia rodzinnego. Tego typu wyroby mogły być amuletem, który zapewnia ochronę domu i dobrobyt rodzinie, która w nim mieszka.
Źródła: https://www.newsweek.com/bizarre-7500-year-old-clay-head-discovered-kuwait-archaeology-1993535
https://www.sciencealert.com/mysterious-snake-person-head-from-7500-years-ago-raises-questions
https://pl.wikipedia.org/wiki/Okres_Ubajd