Reklama

Te zwierzęta naprawdę śmieją się podczas zabawy. Obserwacje naukowców

Ciekawostki

Reklama

Naukowcy zbadali zachowania delfinów i opowiedzieli o tym, jaką funkcję w zabawie pełni ich mimika. 


Zwierzęta potrafią okazywać radość na przeróżne sposoby, choć często różni się to od typowego śmiechu, który kojarzymy z interakcji międzyludzkich. To, jak gatunki komunikują się między swoimi przedstawicielami, jest niesamowicie ciekawe.

Badacze przyjrzeli się interesującemu przypadkowi, jakim jest śmiech u delfinów. Jak się okazuje, ssaki te nie tylko pokazują, że są wesołe, ale także komunikują się w ten sposób z towarzyszami podczas wspólnych zabaw.

Reklama

Śmiech delfinów

Reklama

Na iScience pojawiła się ciekawa praca naukowa, która skupia się na zrachowaniach delfinów podczas grupowych zabaw, a dokładniej mówiąc – faktu, że zwierzęta te potrafią się komunikować ze sobą za pomocą śmiechu.

Jak można przeczytać już na samym wstępie, badacze zauważyli, że delfiny butlonose wykorzystują mimikę podczas wspólnej zabawy. Otwieranie pyska w charakterystyczny sposób przypomina uśmiech i jest formą komunikacji w grupie.

Co więcej, taka forma porozumiewania się jest kluczowa dla ich złożonych interakcji społecznych.

Ciekawostka: butlonos zwyczajny, delfin butlonosy to gatunek ssaka z rodziny delfinowatych. Należy do najczęściej występujących i najszerzej rozprzestrzenionych gatunków delfinów.

Osiągają długość do 380 centymetrów. Dorosłe osobniki ważą od 260 do 500 kilogramów. Przeciętnie żyją od 40 do 50 lat. Rekordowy wiek to 53 lata.

Funkcja śmiechu

Współautorką artykułu jest Elisabetta Palagi z Uniwersytetu w Pizie we Włoszech. W oświadczeniu opublikowanym w EurekAlert powiedziała:

Odkryliśmy obecność wyraźnego wyrazu twarzy i otwartych ust u delfinów butlonosych oraz wykazaliśmy, że zwierzęta te są również w stanie odzwierciedlać wyraz twarzy towarzyszy.

Sygnały otwartych ust i szybka mimika pojawiają się wielokrotnie w całym drzewie genealogicznym ssaków, co sugeruje, że komunikacja wizualna odegrała kluczową rolę w kształtowaniu złożonych interakcji społecznych, nie tylko u delfinów, ale u wielu gatunków na przestrzeni czasu.

Ludzie kojarzą zabawę z radością i dobrym samopoczuciem. W świecie dzikich zwierząt wcale nie jest inaczej. Tam również wspólne spędzanie czasu może być formą rozładowania emocji i budowania więzi między osobnikami. U wielu zwierząt zabawa występuje głównie w dzieciństwie, jednak w przypadku delfinów obserwuje się takie zachowania w każdym wieku.

Naukowcy stwierdzili, że niektóre ssaki używają różnych wyrazów twarzy podczas zabawy, aby wskazać swój nastrój.

Elisabetta Palagi uważa, że otwieranie pyska w czasie zabawy wyewoluowało z czynności gryzienia. Jest to zatrzymanie tej czynności na etapie otworzenia ust i pokazania zębów, bez faktycznego kontaktu. Może to sygnalizować towarzyszowi zabawy, że nie mamy złych zamiarów i unikamy konfliktu.

Naukowcy przeanalizowali ponad 80 godzin nagrań wideo z delfinami, które wchodziły w interakcje ze sobą, jak i z trenującymi je ludźmi. Zwierzęta bawiące się w grupie często miały otwarte pyski. Jednak w większości przypadków delfiny nie pokazywały tej „miny” podczas zabawy w pojedynkę lub z trenerem.

Uśmiech pojawiał się wtedy, gdy drugie zwierzę było w zasięgu wzroku. Naukowcy interpretują to tak, że jest to sposób na zwracanie uwagi i zachęcanie do zabawy.

Niektórzy mogą wskazywać, że delfiny po prostu naśladują nawzajem swoje otwarte usta przez przypadek, biorąc pod uwagę, że często są zaangażowane w tę samą aktywność, ale to nie wyjaśnia, dlaczego prawdopodobieństwo naśladowania otwartego pyska innego delfina w ciągu 1 sekundy jest 13 razy wyższe, gdy odbiorca faktycznie widzi oryginalną mimikę. Ten wskaźnik naśladownictwa u delfinów jest zgodny z tym, co zaobserwowano u niektórych drapieżników, takich jak surykatki i biruangi malajskie.

Współautor pracy Livio Favaro z Uniwersytetu w Turynie zapowiedział, że przyszłe badania będą dotyczyć wzroku wspomnianych ssaków i tego, jak postrzegają świat. Naukowcy pochylą się także nad sygnałami akustycznymi.

Delfiny rozwinęły jeden z najbardziej skomplikowanych systemów wokalnych w świecie zwierząt, ale dźwięk może również narażać je na atak drapieżników. Kiedy delfiny bawią się razem, połączenie gwizdów i sygnałów wizualnych pomaga im współpracować i osiągać cele, co jest strategią szczególnie przydatną podczas interakcji społecznej.

Zabawa w życiu delfinów obejmuje różne działania, takie jak akrobacje, pościgi, interakcje z przedmiotami i symulację walki.

Źródło: https://www.cell.com/iscience/fulltext/S2589-0042(24)02191-6
https://pl.wikipedia.org/wiki/Butlonos_zwyczajny
https://earthsky.org/earth/dolphins-smile-during-play/

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej
Reklama
Reklama