Reklama

Urocze zwierzęta, które mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Nie zbliżaj się do nich

Ciekawostki

Reklama

Tych zwierząt nie wolno dotykać, ponieważ mogą być bardzo agresywne. 


Niewinne spojrzenie, puszysta sierść i urocze zachowanie – to wszystko sprawia, że wiele osób ma ochotę podejść bliżej do napotkanego dzikiego zwierzęcia.

Pozory jednak mylą. Niektóre gatunki często są bagatelizowane przez ich niepozorny wygląd, a prawda jest taka, że spotkanie z nimi może zakończyć się tragicznie. Nie chodzi tylko o przenoszone choroby.

Reklama

Urocze, ale wyjątkowo niebezpieczne

Reklama

Czas przyjrzeć się zwierzętom, które potrafią być bardzo agresywne, nawet dla człowieka. Nie chodzi o takie, które powszechnie uchodzą za groźne, gdyż większość osób ma świadomość, że nie powinno zbliżać się do dzikiego wilka czy niedźwiedzia.

Te zwierzęta są urocze, często kojarzone z czymś pozytywnym, mają szlachetną symbolikę lub pojawiają się w kreskówkach dla dzieci, co sugeruje, że są przyjazne i spokojne.

Rzeczywistość jest niestety brutalna.

Sowy

Sowy to symbol mądrości i wiedzy. Niektórym zwierzęta te kojarzą się z wizerunkiem starego mędrca, studiującego księgi. Oczywiście sowy są inteligentne, ale jednocześnie niesamowicie niebezpieczne.

Ptaki te potrafią  zaatakować bez żadnej przyczyny. Historia zna różne przypadku ataku sów na człowieka, które czasem kończyły się śmiercią.

Sowy korzystają ze swoich silnych i ostrych szponów, a do tego kierują atak najczęściej w okolicę głowy. Ich pazury bez problemu rozerwą skórę i mięśnie, a nawet uszkodzą kości. Nie pomaga fakt, że są to cisi zabójcy – poruszają się niemal bezszelestnie.

Dla własnego bezpieczeństwa nie powinno zbliżać się do miejsc, gdzie mieszkają wspomniane zwierzęta, szczególnie, jeśli znajduje się tam ich potomstwo.

Dzikie szczury

Szczury coraz częściej hodowane są jako zwierzęta domowe. Jednak urocze i potulne stworzenia, które oswajamy, znacząco różnią się od tych, które żyją dziko.

Sporo osób na myśl o szczurach, przywołuje plagę dżumy, która w dużej mierze przenoszona była przez pchły znajdujące się na skórze tych zwierząt.

Jednak choroby to nie wszystko. Dzikie szczury są bardzo agresywne, potrafią szybko biegać, skakać i wspinać się po różnych powierzchniach. Ich zęby są wstanie przegryźć naprawdę twarde powierzchnie.

Broniące się stado nie ma oporów przed zaatakowaniem dużo większego od nich kota. Nie wolno więc brać na ręce i próbować oswajać tych zwierząt.

Szopy pracze

Sporo osób kojarzy szopy z memów i śmiesznych filmików w internecie. W rzeczywistości szop pracz jest groźnym drapieżnikiem, który może być niebezpieczny nie tylko dla innych zwierząt, ale również dla człowieka.

Szop w krótkim czasie może przyczynić się do bardzo wielu szkód. Przez to, że ten dziki ssak świetnie radzi sobie w konkurowaniu o pożywienie z innymi zwierzętami, może w perspektywie czasu doprowadzać do zmniejszania się populacji, a nawet i wyginięcia niektórych, słabszych gatunków. Szopy atakują nie tylko ptaki i ich pisklęta, ale także zabijają łasice czy zające.

Wzrost liczebności szopów zwiększa ryzyko pojawienia się wielu groźnych chorób, w tym wścieklizny.

Łabędzie

Obecność łabędzi na tej liście może być nieco szokująca. Prawda jest jednak taka, że to gatunek silnie terytorialny. Co za tym idzie: wykazuje dużą agresję międzygatunkową, ale także wobec innych przedstawicieli gatunku.

Ofiarami ataków łabędzi bardzo często padają psy, dzieci i dokarmiający ptactwo dorośli. Podobnie jak sowy, łabędzie są gotowe zrobić wszystko, by ochronić swoje młode. Nie zawsze wysyłają sygnały ostrzegawcze – bywa, że atakują od razu.

Historia zna przypadki, gdzie rozwścieczony łabędź doprowadził do śmierci człowieka. Innym razem agresywny ptak zabił psa na oczach jego właścicielki.

Delfiny

Choć wiele osób wierzy, że delfiny to urocze i przyjazne stworzenia, to prawda jest jednak zupełnie inna. Zwierzęta te potrafią okazywać wrogość ludziom, a czasem zachowują się niezwykle agresywnie w stosunku do innych morskich stworzeń.

Samce stosują przemoc wobec samic, nierzadko niewoląc je całymi tygodniami. Niektórzy określają to „gangami delfinów”, które sieją postrach pod wodą.

Naukowcy odkryli również, że delfiny mordują dzieci morświnów dla zabawy, a co za tym idzie – pewne jest, że są zdolne do czystej przemocy, która nie wynika z głodu czy poczucia zagrożenia.

Łasice

Łasice to małe i niepozorne zwierzęta. Sporo osób kojarzy je z tego, że często zapuszczają się do gospodarstw. Jako że żywią się głównie myszami czy nornicami, czasem uznawane są za doskonałych sprzymierzeńców w wcale ze szkodnikami.

To wszystko nie oznacza jednak, że można do nich podchodzić, głaskać je lub brać na ręce. Łasica, choć mała i niepozorna, może w pewnych okolicznościach stanowić niebezpieczeństwo dla człowieka. Ataki na ludzi są rzadkie, jednak sprowokowane lub przestraszone zwierzę może gryźć i drapać.

Łasice, jak i wiele podobnych im stworzeń, to również nosiciele różnych chorób, w tym oczywiście wścieklizny.

Inne przykłady

Statystycznie niektóre gatunki bardzo rzadko atakują człowieka, choć nie oznacza to, że można swobodnie podchodzić do nich, gdy znajdą się w zasięgu wzroku. Jelenie, łosie czy bobry to zwierzęta, które nieczęsto są wrogo nastawione, choć zdarzają się takie przypadki. Warto podkreślić, że większość ataków z ich strony wynikała z nieodpowiedzialnego zachowania ludzi.

Istnieje również ryzyko zarażeniem się różnymi chorobami, w tym wścieklizną. Trzeba także pamiętać o tym, że wystraszone zwierzę, może zachować się w nieprzewidziany sposób i zranić nas podczas ucieczki.

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej