Reklama

W zębach tych zwierząt znaleziono ludzkie DNA. Przerażająca historia z 1989 roku

Ciekawostki

Reklama

Analiza starego DNA z zębów drapieżników potwierdziła przerażającą teorię. 


Na myśl o spotkaniu niektórych gatunków zwierząt, wielu ludzi czuje gęsią skórkę. Mało kto chciałby stanąć z tymi drapieżnikami oko w oko. Pocieszeniem jest to, że jest niewielka szansa, że zostaniemy pożarci przez takiego osobnika, chyba że sami udamy się w miejsca, gdzie żyją takie zwierzęta. A dodatkowo ludzkie mięso zdecydowanie nie jest podstawą ich diety. Ale czy na pewno?

Nowe badania potwierdzają pewne przerażające przypuszczenia. Mowa o diecie lwów, które atakowały ludzi. Czego dowiedziano się po przeanalizowaniu ich uzębienia?

Reklama

Lwy ludojady

Reklama

W Muzeum Historii Naturalnej Fielda w Chicago można zobaczyć wypchane lwy z Tsavo. Nie są to zwyczajne okazy, mające na celu pokazanie tych drapieżników z bliska. Historia tych zwierząt może być szokująca, ponieważ przez to, co działo się ponad 100 lat temu, nadano im tytuł „ludojadów z Tsavo”.

Według historycznych przekazów lwy te polowały i pożerały robotników, którzy pracowali wtedy nad lokalną linią kolejową. Niektórzy twierdzą, że wręcz terroryzowały okoliczną ludność.

Naukowcy postanowili to zbadać. Z racji tego, że nauka przez ostatnie dziesiątki lat mocno się rozwinęła, można było dokładnie zbadać to, co pozostało na zębach wspomnianych zwierząt.

Lwy z Tsavo w muzeum

Historia

Na początku warto bliżej nakreślić to, co działo się w XIX wieku. Jak możemy przeczytać na Wikipedii, w marcu 1898 roku, Brytyjska Kompania Wschodnioafrykańska pod kierownictwem inżyniera podpułkownika Johna Henry’ego Pattersona rozpoczęła budowę mostu kolejowego na rzece Tsavo w Kenii.

Podczas prac doszło do wielu tragedii, ponieważ ludzie zaczęli ginąć, a za wszystko odpowiadały dwa lwy. Nie pomogły ogrodzenia, ponieważ drapieżniki szybko nauczyły się pokonywać przeszkody.

Wiele ze swoich ofiar wyciągnęły z namiotów poza ogrodzenie i tam pożarły. Patterson porozstawiał pułapki i wiele razy usiłował zastrzelić lwy z drzewa. Pierwszego zastrzelił 9 grudnia 1898, a drugiego 3 tygodnie później. W ciągu dziewięciu miesięcy zginęło co najmniej 28 osób.

Dziś ciała lwów są wypchane i wystawione w Muzeum Historii Naturalnej w Chicago. Jak łatwo się domyślić, są jedną z największych atrakcji.

Nowe badania

Przez lata badacze nie byli pewni, dlaczego wspomniane lwy atakowały ludzi i zapuszczały się w miejsc, gdzie trwały budowy. Z jakiegoś powodu wolały żywić się ludzkim mięsem, zamiast polować na okoliczne zwierzęta. Snuto teorie, że być może miały uszkodzone uzębienie, przez co nie dawały sobie rady z powaleniem większych ofiar.

Naukowcy postanowili ponownie przyjrzeć się uzębieniu lwów z Tsavo i dokładnie zbadać DNA, które znajdowało się na ich zębach. W najnowszym badaniu opisują swoje odkrycia i to, jak dokładnie wyglądała dieta „ludojadów” z 1898 roku.

Przeprowadzono dokładne badania resztek włosów, które zachowały się między kłami drapieżników. Najpierw trzeba było potwierdzić, że próbki pochodzą z tamtych lat i nie pojawiły się na zębach przez przypadek. Po zweryfikowaniu ich wieku, naukowcy przeszli do analizowania DNA. W tym przypadku fakt, że były to właśnie włosy, jest niesamowicie pomocny, bo materiał biologiczny, który się w nich znajduje, nie ulega aż takiemu zniszczeniu na przestrzeni lat.

Część włosów okazało się po prostu sierścią lwów. Wykryto również, że w uzębieniu zostały ślady m.in. po lokalnych zwierzętach kopytnych, jak również ludziach.

Analiza DNA włosów zidentyfikowała ofiary, w tym żyrafę, człowieka, oryksa, kaczkę wodną, antylopę gnu i zebrę, a także znaleziono sierść pochodzącą od lwów.

Podejrzewano, że ludojady z Tsavo byli braćmi, a analizy DNA potwierdziły, że byli spokrewnieni.

Materiał genetyczny należący do gnu zainteresował naukowców, ponieważ w tamtym czasie te kopytne ssaki żyły w odległości około 80 kilometrów od miejsca, gdzie polowały lwy.

Ataki na ludzi

Tutaj zapewne pojawia się pytanie, dlaczego w takim razie lwy atakowały ludzi? Z analizy DNA wynika, że potrafiły upolować wiele różnych gatunków zwierząt.

Patterson, który kierował budową, prowadził dziennik, w którym opisywał różne rzeczy.  Nigdy jednak nie wspominał o tym, by w okolicy znajdowało się jakieś bydło czy inne zwierzęta kopytne.

Naukowcy tłumaczą to tak, że w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku ludność doprowadziła do wyniszczenia lokalnej populacji m.in. bawołów, które były celem lwów. Gdy zabrakło tych zwierząt, drapieżniki zaczęły szukać innego pożywienia.

Źródła: https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(24)01240-5
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lwy_z_Tsavo

DNA from old hair helps confirm the macabre diet of two 19th century lions


https://www.sciencealert.com/human-dna-found-in-lions-teeth-confirms-a-tragic-legend-of-history

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej
Reklama
Reklama