w

Co się stało, że Kassadin stał się praktycznie najlepszym midlanerem w patchu 11.4?

Z jakiego powodu Kassadin jest dziś najlepszym wyborem na mida w League of Legends?


Ostatnio powstało kilka artykułów o bohaterach, którzy dominują konkretne linie w LoLu. Wspomniany był m.in. Udyr, który choć jest bardzo starą postacią, w obecnym sezonie sieje postrach w jungli, a odpowiednie dopasowanie itemów sprawia, że pojawił się nawet na profesjonalnej scenie, co zaskoczyło wiele osób (zobacz: Dlaczego Udyr sieje postrach w LoLu i wszyscy nim grają? “Ten build jest obrzydliwy”).

Mówiło się dużo także o Seraphine, która jako ADC osiągnęła ogromny współczynnik wygranych i utrzymuje go już od kilku aktualizacji. Obecnie bohaterka wygrywa ponad 58% gier (zobacz: Seraphine zdecydowanie dominuje jako ADC od kilku patchów. Co jest tego powodem?).

Warto przyjrzeć się innej roli w grze, która również ma swojego wyróżniającego się championa. Chodzi o mida i Kassadina. Dlaczego akurat o niego? Co się stało, że powrócił i stał się tak istotny?

Stan Kassadina w patchu 11.4

Kiedy Rod of Ages został usunięty z gry w przedsezonie 2021, wiele osób uważało, że Kassadin – jeden z bohaterów, którzy mocno polegali na tym przedmiocie – zniknie z Ligi. Przypomnijmy, że po ówczesnym wprowadzeniu nowego systemu przedmiotów, Riot musiał ratować Kassadina 48h po wprowadzeniu patcha, bowiem jego win ratio drastycznie wtedy spadło do 40% i było najniższym w całej grze. Jak się teraz okazuje, aktualna sytuacja bohatera wygląda zupełnie inaczej.

Zgodnie ze statystykami ze strony lolalytics.com, w patchu 11.4 champion radzi sobie naprawdę dobrze, osiągając ponad 53,6% wygranych.

ZOBACZ – Jedyna z 17 oryginalnie wydanych postaci w 2009 roku, która nie przeszła reworku

Wielu zapewne zastanawia się teraz, co się stało, że postać nagle stała się bardzo popularna i tak wielu graczy zaczęło nią grać. Okazuje się, że powód leży w itemach, które są budowane na wspomnianym championie.

Ze statystyk mitycznych przedmiotów używanych na Kassadinie wynika, że w większości swoich ostatnich gier pojawia się z Everfrostem. Pick rate tego itemu to obecnie ponad 70%.

Część graczy pamięta zapewne to, że dość niedawno mówiło się, że Everfrost to item bezużyteczny, którego omija większość osób. Jeszcze miesiąc temu jego statystyki nie prezentowały się zbyt dobrze. Wtedy tylko około 0,4% społeczności LoLa wybierała go w swoich grach. Co stało się, że ten nagle wrócił do łask?

Odpowiedź można znaleźć w opisie najnowszego patcha. Przeczytać w nim można było o zmianach wspomnianego przedmiotu:

Wieczna Zmarzlina

  • PRZEPIS Zaginiony Rozdział + Różdżka Zniszczenia + 1250 szt. złota  Zaginiony Rozdział + Różdżka Zniszczenia + Rozgrzany Klejnot + 450 szt. złota.
  • ZDROWIE 200 pkt.  250 pkt.
  • OBRAŻENIA OBLODZENIA 100 pkt. (+30% mocy umiejętności)  125 pkt. (+25% mocy umiejętności).
  • CZAS RZUCENIA OBLODZENIA 0,25 sek.  0,15 sek.

Jak to wpłynęło na Kassadina?

Kassadin jest na swój sposób wyjątkowy, jeśli chodzi o bycie midlanerem. Postać potrzebuje zarówno many, HP, jak i mocy umiejętności na swoich przedmiotach początkowych, dlatego dobrze działało na nim wspomniane, usunięte już, Rod of Ages. W sezonie 11 bohater nie mógł znaleźć perfekcyjnego itemu, który zaspokajałby wszystkie jego potrzeby. Luden’s Tempest nie zapewniał mu odpowiedniej ilości zdrowia, a np. Riftmaker – many.

Ostatnie zmiany Everfrosta sprawiły, że ten stał się obowiązkowym przedmiotem na Kassadinie, co zresztą idealnie pokazują statystyki z patcha 11.4. Item znaleźć można nie tylko w buildach zwykłych graczy, ale również w przedmiotach kupowanych przed profesjonalistów.

Warto przypomnieć, jak dokładnie działa opisywany item i jakie statystyki daje aktualnie:

Jak widać, przedmiot oferuje solidną dawkę many, HP oraz zwiększa moc umiejętności, co jak już było wspomniane – jest bardzo istotne w przypadku grania Kassadinem. Dodatkowo dzięki niemu czas odnowienia umiejętności zostaje skrócony. Co więcej – dzięki Everfrostowi można również nakładać efekt kontroli tłumu na przeciwników.

Trudno się więc dziwić, dlaczego zmiany itemu tak mocno wpłynęły na popularność Kassadina w ostatnim czasie.

ZOBACZ – Dlaczego profesjonalni gracze LoLa zdecydowanie częściej wybierają niebieską stronę?

Inne informacje na temat gry Kassadinem

Fleet Footwork dalej pozostaje główną runą bohatera. W drugim drzewku można znaleźć między innymi Taste of Blood czy Ravenous Huntera, które pomogą w walce z innymi melee postaciami.

Przeciwko magom lepszym wyborem może okazać się Second Wind i Overgrowth w zielonym drzewku.

Standardowy build opiera się na mitycznym Everfrost oraz dwóch kolejnych przedmiotach Zhonya’s Hourglass i Lich Bane. W walce z magami Banshee’s Veil może okazać się niezbędny.

Reklama
DołączObserwuj
Więcej z League of Legends