w

Gracze wkurzeni za buffy Lulu – wyjaśniają dlaczego bohaterka LoLa nie powinna zostać wzmocniona

Społeczność League of Legends twierdzi, że Lulu nie powinna dostać buffów. Dlaczego?


Jakiś czas temu pojawił się artykuł mówiący o tym, że jeden z popularnych i silnych supportów otrzyma dodatkowe buffy – Riot potwierdza buffy dla jednego z najlepszych supportów. Zaraz będzie zdziwiony, że jest OP. Informacja ta zdziwiła wielu graczy, ponieważ ich zdaniem wspominana postać w ogóle nie potrzebowała tego typu zmian.

Chodziło oczywiście o Lulu, która obecnie radzi sobie naprawdę przywozicie i według wielu stron ze statystykami znajduje się w S tierze.

Gracze nie chcieli zostawić tego tematu i przyjrzeli mu się jeszcze bliżej. Według nich Riot zaprzecza sam sobie, ponieważ buffem Lulu złamał ustalone wcześniej kryteria. O co chodzi?

Niezasłużony buff dla Lulu?

W 2020 roku na oficjalnej stronie League of Legends pojawił się artykuł, w którym poruszano temat systemu wyważania bohaterów. Inaczej mówiąc: twórcy tłumaczyli, kiedy decydują się na buffa dla danej postaci, a kiedy trzeba pomyśleć o nerfie, ponieważ bohater jest zbyt silny.

Wprowadzenie zmian zależne jest od różnych czynników i wymaga szczegółowej analizy. Do buffa nie wystarczy, by dany champion radził sobie słabo np. w wysokich lub niskich dywizjach. Pod uwagę brany jest współczynnik zwycięstw zarówno na niskim poziomie (Żelazo – Złoto), wyższym (Platyna – Diament), jak i w najwyższych dywizjach oraz na scenie profesjonalnej.

Warto tutaj przytoczyć słowa Rioterów:

Jeżeli jakiś bohater wypada zbyt dobrze w DOWOLNEJ z tych czterech grup, należy mu się osłabienie, jeżeli zaś radzi sobie zbyt słabo we WSZYSTKICH grupach, zasługuje na wzmocnienie.

ZOBACZ – Dwóch Teemo w drużynie. Śmieszny błąd pozwalający dwóm graczom wybranie tego samego bohatera

Jak widać – twórcy podkreślili, że wzmocnienie dostaje ten champion, który radzie sobie słabo we wszystkich wymienionych wyżej grupach.

Społeczność szybko zauważyła, że coś tu się nie zgadza, a buffy Lulu pokazują, że Riot zaprzecza sam sobie. Dlaczego?

Gracze dokładnie przeanalizowali statystyki bohaterki z poprzednich patchów. Okazuje się, że ta radziła sobie naprawdę dobrze. W dywizjach Platyna+ wygrywała 52.30% gier, a w Masterze nawet 56.44% gier. Jej win ratio spadało poniżej 50% tylko w przypadku rang Żelazo – Srebro, co oznacza, że już w tym momencie wszystkie kryteria z powyższej grafiki nie zostały spełnione.

Idąc dalej – w rangach powyżej Diamentu pick rate Lulu przebijał 18%, a jej ban rate – 22%. To znacznie więcej niż 7,5% podany na oficjalnej grafice od Riotu.

Statystyki pochodzą ze strony lolalytics.com.

Jeden z graczy poszedł jeszcze dalej – przeanalizował dokładnie statystyki Lulu w różnych dywizjach oraz na scenie profesjonalnej. Wnioski podsumował w tabeli. Jedna z kolumn określa (na podstawie kryteriów Riotu), czy bohaterka powinna zostać wzmocniona. Nikogo nie zaskoczy fakt, że większość zebranych danych mówi o tym, że jednak nie powinna dostać buffa.

ZOBACZ – Jak gracze trollują pracowników Riotu podczas gry w LoLa? “Ty skurw…”

I choć dane w zależności od źródła mogą się różnić, ponieważ różne strony podają nieco inne wyniki, to wciąż liczby przekraczają mocno podane przez Riot wartości.

Wielu graczy było w szoku, że przy takich danych twórcy mimo wszystko zdecydowali się na wzmocnienie dla Lulu.

Niektórzy twierdzą, że bohaterka sama w sobie jest bardzo silna ze względu na jej zróżnicowany zestaw umiejętności. Postać nie tylko posiada irytujące CC i może skutecznie chronić swoją drużynę, to dodatkowo w znaczący sposób wzmacnia towarzyszącego jej ADC. Bezpośrednie wzmacnianie jej statystyk oraz przedmiotów, których używa, jest zdaniem społeczności zupełnie niepotrzebne.

Część osób twierdzi, że postępowanie Riotu można łatwo wyjaśnić. Choć oficjalnie system wyważania wygląda tak, jak przedstawiono to wyżej, to twórcy nie muszą trzymać się go w 100%. Nie od dziś wiadomo, że profesjonalna scena jest dla Riotu niesamowicie ważna i nierzadko było tak, że buffy czy nerfy były dostosowane tylko pod nią. Według ustalonych kryteriów Lulu zaliczała się do postaci potrzebujących wzmocnienia, jeśli wzięło się pod uwagę tylko wyniki na proscenie.