w

Jak zmiany z patcha 10.19 wpłynęły na bohaterów LoLa? Kto najwięcej zyskał, a kto stracił?

Kto zyskał, a kto stracił najwięcej na ostatniej aktualizacji League of Legends?


Aktualny patch jest na serwerach już od kilku dni i można ocenić to, jak ostatnie zmiany wpłynęły na popularność dotkniętych nimi bohaterów. Ta aktualizacja jest wyjątkowo istotna dla fanów League of Legends, ponieważ to właśnie na niej mają odbywać się rozgrywki Worlds. To, kto dobrze radzi sobie w tym patchu, może wskazać bohaterów, którzy będą zdecydowanie częściej pojawiali się w profesjonalnych grach Mistrzostw.

Zestawienie aktualnych statystyk bohaterów

Na początek należy przyjrzeć się grafice udostępnionej przez stronę Lolalytics.

Wzmocnienia

Pierwszą postacią, która rzuca się w oczy, jest Rek’Sai. Jej niespotykane winratio rzędu 55% i wzrost na poziomie 3% względem ostatniej aktualizacji wynika z faktu usunięcia błędu, o którym można przeczytać w innym artykule (Riot poprawiając jeden błąd Rek’Sai doprowadził do tego, że postać LoLa stała się niegrywalna) oraz pojawienia się jeszcze innego, który daje jej sporo prędkości poruszania się, kiedy jest zakopana. Został on już naprawiony, jednak statystyki stron nie zdążyły jeszcze się zaktualizować. Na ten moment trudno ocenić jej realne współczynniki i to, jak bardzo pomogło jej usunięcie wcześniejszych błędów.

ZOBACZ – Patch 10.20 w LoLu. Kto dostanie nerfa, a kto buffa? Mainy Katariny przerażone

Druga postać, która zyskała na zmianach najwięcej, to Ahri. Jej stan omawiany był już w innym artykule dotyczącym przeglądu zmian patcha 10.18 i warto zapoznać się z nim, aby rozumieć kontekst (Jak zmiany z aktualizacji 10.18 wpłynęły na bohaterów LoLa? Kto zyskał, a kto stracił?). Gracze Ahri już przyzwyczaili się do zmian, a kolejne buffy pozwoliły im jeszcze bardziej wzmocnić swoją pozycję. Wzrost winratio rzędu 2% jest tego wypadkową.

Kolejną ciekawą sytuacją jest spadek współczynnika wygranych u Udyra. Faktem jest, że w przypadku buffów gracze, którzy postanawiają wypróbować bohatera, zaniżają jego winratio, jednak tak wysoki spadek i tak jest niespotykany. Prawdopodobnie wpływa na to odmienny styl gry Udyra, od którego większość ostatecznie raczej się odbija.

Osłabienia

Osłabienia Senny w oczach twórców były czymś koniecznym. Bohaterka wielokrotnie udowodniła, że jest w stanie zdominować profesjonalną scenę i tym razem Riot chciał temu choć trochę zaradzić. Wzrost winratio na pozycji wsparcia jest efektem ubocznym ogólnego zmniejszenia się ilości graczy postaci. Nerfy celowały w jej pozycję strzelca i patrząc na ten współczynnik, można powiedzieć, że twórcy osiągnęli swój cel.

ZOBACZ – Jankos śmieje się, że Europa w LoLu to śmietnik, a Ameryka jest cudownym regionem

Największy spadek można zaobserwować u Caitlyn, która w ostatnim czasie była na celowniku praktycznie wszystkich. Od profesjonalnych graczy, przez zespół balansujący, aż po rozgrywki rankingowe na całym świecie. Wielokrotne nerfy w końcu doprowadziły ją do stanu, w którym może zostać jej przypisane miano zbalansowanej. Jednak czy to wystarczy, aby być branym pod uwagę na Mistrzostwach? Być może jest to koniec legendy Caitlyn w tym sezonie.

Drugi największy spadek winratio również nie powinien nikogo dziwić. Jest on przypisany do Akali, która podobnie jak Senna dominowała profesjonalną scenę od momentu swojego reworku. Twórcy zapobiegawczo cofnęli ostatnie wzmocnienia, aby temu zapobiec.

 Zauważyliśmy częstsze sięganie po Akali przez graczy profesjonalnych po wzmocnieniach z patcha 10.16. Cofamy jej poprzednie zmiany (z patchów 10.16 i 10.12), by upewnić się, że ta śmiercionośna zabójczyni nie zdominuje mety podczas Mistrzostw.

DołączObserwuj
Więcej z League of Legends