w

Snowdown w LoLu kiedyś było świetne. Ekrany logowania, tryby gry, zimowa mapa i więcej

Grudzień to dobra okazja na wspominanie wydarzenia Snowdown. Jak gracze obchodzili święta w grze?


Snowdown to zimowy event, który pojawiał się w League of Legends przez wiele lat. Pamięta go prawie każdy, o ile nie gra w tytuł od Riotu mniej niż 2 lata.

Według wielu Snowdown było czasem pełnym świątecznej magii, przez co dziś mówi się o nim z łezką nostalgii w oku. Z racji tego, że przez lata zebrało się naprawdę dużo ciekawych rzeczy związanych z tym wydarzeniem, teraz jest idealna okazja, by o nich powspominać.

„Przyjaciół zbierz, bo Snowdown już jest”

Może trudno w to uwierzyć, ale tradycja Snowdown sięga już 2009 roku. Już wtedy Riot stwierdził, że grudzień jest świetną okazją na wprowadzenie tematycznego wydarzenia, które da graczom wiele skórek z zimowym i świątecznym motywem, stylizowane ikonki, skórki totemów, stylizowane nazwy przedmiotów, nowe runy, a z czasem także świąteczne emotki i wiele więcej.

Ponad 10 lat temu w grze pojawiło się 5 skórek, które rozpoczęły ukochaną przez wielu serię. Były to:

  • Snow Bunny Nidalee
  • Workshop Nunu
  •  Happy Elf Teemo
  • Earnest Elf Tristana
  • Old Saint Zilean

Wtedy jeszcze nikt nie spodziewał się, że są one początkiem czegoś, co będzie towarzyszyło graczom przez wiele, wiele lat. Choć dziś pierwsze wersje świątecznych skinów (oraz ich splash arty) wyglądają naprawdę kiepsko, to swoją kanciastością wywołują wspomnienia o dawnym LoLu.

Login screeny w świątecznym klimacie

Skoro już wiadomo, kiedy to wszystko się zaczęło, można przejść do pewnego elementu, który dawał niesamowity klimat. Chodzi o tematyczne ekrany logowania, którym towarzyszyły nie tylko urocze animacje, ale także klimatyczna muzyka.

Dziś te krótkie i niepozorne filmiki wzruszają niejednego gracza.

Video

Video

Video

Video

Video

Video

Video

Video

Video

ZOBACZ – Kwestia, która podzieliła graczy LoLa. Czy powinny zostać dodane legendarne ulepszenia dla butów

Klimatyczne zapowiedzi świąt

Trzeba przyznać, że Riot potrafił świetnie wprowadzać w świąteczny klimat. Snowdown zawsze zapowiadano w pomysłowy sposób. Czy to rymowankami, ciekawymi filmikami czy połączeniem obu tych rzeczy. Oto przykład:

Przyjaciół zbierz, bo Snowdown już jest
Nie mów ja, nie mów oni, bratać się nikt nam nie zabroni
Za oknem wichru chłód, a śniegu w bród
W fotelach wygodnie siedzimy i przed siebie się patrzymy
Myszki błyskają, klawisze stukają
A w głośnikach Pentakille rozbrzmiewają
Pełne skupienie, adrenalina i brawura
Czasem wygrywamy, czasem nie – ot, taka gry natura
Co by nie było, my się nie kłócimy, bo wśród przyjaciół punktów nie liczymy.

Video

ZOBACZ – Prestiżowe skórki w 2021 roku. Którzy bohaterowie LoLa mają największe szanse, aby je otrzymać?

Zimowe Summoner’s Rift

Jeśli święta, to także zimowa mapa w grze. W grudniu Summoner’s Rift nie tylko pokrywało się śniegiem, ale było pełne ozdób, choinek i prezentów. Nieważne, czy mowa o starej, czy nowej wersji mapy – za każdym razem wprowadzało to niesamowity klimat. Do dziś wielu graczy pyta, czy świąteczna mapa kiedyś powróci.

ZOBACZ – Gracze League of Legends śmieją się z Najmana i wstawiają go na Summoner’s Rift

Świąteczne tryby gry

Jeśli był ktoś, kogo wspomniane wyżej atrakcje wciąż nie wprowadziły w zimowy klimat, to mógł skorzystać z tematycznych trybów gry. Jednym z nich była Leagenda o Królu Poro, zapowiadana w dość ciekawy sposób. Każdy, kto lubi League of Legends i śnieg, mógł okładać się śnieżkami z innymi graczami na Howling Abyss.

Video

Na tym się nie skończyło, ponieważ Riot wprowadził także tryb o nazwie Śnieżna Bitwa ARURF. Jak można się domyślić, był to randomowy URF w zimowym klimacie.

Mroźny los czeka twoich wrogów! Rzucaj zaklęciami i śnieżkami w tej mroźnej wariacji ARURF z udziałem najchłodniejszych bohaterów League.
Wszystkie skórki z motywami zimowymi lub Snowdown są dostępne w tym trybie gry za darmo. Możecie również ustawić ikony Poro i walczyć u boku odpowiadających im Poro podczas Snowdown.

ZOBACZ – Katolicka mama ostrzega: LoL to szatańska gra, bo jest w niej diabeł Teemo, a skrót ma ukryte znaczenie

Klimatyczne elementy kosmetyczne

Poza skórkami w grze pojawiało się także wiele innych dodatków. Przez wszystkie lata Snowdown do League of Legends trafiło ponad 50 ikonek z motywem zimowym lub świątecznym, kilkanaście skórek totemów oraz ponad 10 emotek.

Dziś wiele świątecznych ikonek to wartościowy element kolekcjonerski. Ikony, poza upiększeniem profilu, miały także inne zastosowanie – w czasie trybów związanych ze Snowdown określone ikonki Poro sprawiały, że za graczem podążał stylizowany stworek – dżentelmen, astronauta, pogromca smoków i nie tylko.

Przykładowe ikonki
DołączObserwuj
Więcej z League of Legends