w

Jaka jest historia kolczugi z Minecrafta? Tajemnicza zbroja istniejąca od pierwszych wersji gry

Kolczuga i jej początki w Minecrafcie. Kiedy trafiła do gry i dlaczego jest inna od innych pancerzy?


Z racji, ze Minecraft to gra, która w dużej mierze jest nastawiona na survival, zbroja jest niezwykle ważnym elementem rozgrywki, który sprawia, że gracz jest w stanie przeżyć więcej uderzeń od napotykanych przeciwników. Pancerz można wytworzyć z przeróżnych surowców znajdujących się w grze, a każdy z nich ma swoje adekwatne do trudności zdobycia statystyki.

Jest jednak pewien wyjątek, którym jest kolczuga, której nie da się w żaden sposób stworzyć, a aktualnie można zdobyć ją jedynie z zombie, ze skrzyni generowanych na mapie lub poprzez handel z osadnikami.

Historia specyficznej zbroi z Minecrafta

Mimo że pancerz kojarzy się graczom z samymi początkami Minecrafta, nie zawsze istniał on w takiej formie, jaka znana jest fanom dzisiaj. W wersji 0.24_SURVIVAL_TEST_03 zadebiutowała zbroja płytowa oraz kolczuga, które nie dawały żadnych statystyk, a stanowiły jedynie efekt wizualny. Pierwsza z nich była używana przez szkielety i zombie, a kolczuga nie znalazła żadnego zastosowania.

Wersja indev 0.31.20091231-2 wprowadziła zbroje, które są znane graczom do dziś. Do Minecrafta trafił między innymi żelazna zbroja czy właśnie kolczuga. Niedługo później dodano również przepisy. Do wytworzenia kolczugi potrzebny był jednak ogień, którego nie dało się pozyskać w survivalu.

ZOBACZ – Kolejne poprawki i nowości w wersji testowej Minecrafta 21w18a. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Dlaczego Notch, pierwotny twórca Minecrafta, zdecydował się na dodanie tak dziwnego przepisu? To pytanie postanowił zadać mu youtuber SalC1, na które Notch odpowiedział następująco.

Kolczuga pochodzi z tego samego prototypu gry co inne obiekty, które trafiły do Minecrafta w bardzo wczesnych wersjach, jednak nie wpisała się ona do systemu progresji w grze. Zamiast usuwania po prostu “tymczasowo” nadałem jej niedostępny materiał.

Przepis używający ognia znajdował się w grze aż do wersji 1.8, która zadebiutowała 2 września 2014 do momentu, kiedy to usunięto możliwość trzymania ognia jako przedmiot.

Z racji, że kolczuga nie pasowała do Minecrafta, przez naprawdę długi czas nie była ona dostępna w trybie survivalu. Dopiero wersja 1.3.1 pozwoliła na pozyskanie tej specyficznej zbroi za pośrednictwem handlu z osadnikami, który został dodany we wspomnianej aktualizacji 1 sierpnia 2012 roku.

Od kolejnego patcha o numerze 1.4.2 zombie oraz szkielety miały możliwość noszenia i wydropienia pancerza, a wśród możliwych wariantów znalazła się omawiana kolczuga. Był to kolejny sposób na pozyskanie tej zbroi, a gracze szukający wyzwania próbowali zdobyć jej pełny set.

Wraz z aktualizacją 1.16 zaprezentowano społeczności blok dekoracyjny, którym jest łańcuch. Wiele osób natychmiast skojarzyło go z kolczugą i uznało, że to właśnie z niego powinno wytwarzać się ten specyficzny pancerz. Przepis jednak nie trafił do gry.