w

Opis patcha 2.06 w Valorancie – Buffy dla Yoru, Viper, nerf Bucky i nowe efekty dźwiękowe

Poznaliśmy już szczegóły patcha 2.06 dla Valoranta.


Nowa aktualizacja przynosi kilka zmian balansu. Riot skupił się tym razem na Viper i Yoru, choć nie zabrakło także zmian KillJoy. Oprócz tego nerfy otrzymała broń o nazwie Bucky, a deweloperzy zajęli się również kwestiami związanymi z dźwiękami w grze.


Ponieważ Masters są już za nami, pora wziąć się za obiecane zmiany u Viper i Yoru. Szczegóły znajdziecie poniżej, ale pamiętajcie, że będziemy monitorować, jak te usprawnienia działają w praktyce.

Załóżcie słuchawki i delektujcie się funkcją HRTF, która pomaga zlokalizować odgłosy kroków wroga, przeładowań oraz odrodzeń w trybie deathmatch za sprawą systemu symulowanej przestrzeni dźwiękowej wokół was. Wasze uwielbienie dla Eskalacji oznacza, że odwdzięczamy się tym samym – otrzymacie aktualizacje umiejętności i zmiany ekwipunku dla tego trybu.

O Boże, Bucky, spójrz tylko na swoje osłabienie.

Patch_Notes_Highlights_2_06.jpg

AKTUALIZACJE AGENTÓW

viper-banner.png

VIPER

Po zakończeniu Masters wprowadzamy poważniejsze aktualizacje agentów, a Viper jest pierwsza w kolejce. Braliśmy pod uwagę wiele możliwych zmian w tej postaci, jednak ostatecznie postawiliśmy na takie, które czynią rozgrywkę Viper jedyną w swoim rodzaju i odpowiadają jej motywowi. Przy zestawieniu jej z innymi kontrolerami chcemy, by mogła wywierać znaczny wpływ na rozgrywkę na mapie. Zależy nam także na tym, aby obie strony brały pod uwagę jej działania. Viper powinna zajmować teren przy użyciu siły i zachęcać wrogów do stawienia jej czoła. Zaktualizowana toksyna powinna stanowić większe zagrożenie dla przeciwników, którzy chcą przebić się przez jej dym. Liczymy również na to, że ulepszy popisową Toksyczną Zasłonę. Wraz z kilkoma innymi wzmocnieniami oraz nowymi narzędziami do nauki i ćwiczenia zagrywek chcemy sprawdzić, czy Viper będzie miała bardziej zabójczy wpływ na rozgrywkę i czy tym samym umocni swoją pozycję wśród pozostałych agentów.

Toksyna (pasywna)Przeciwnicy, którzy przejdą przez Toksyczną Chmurę, Toksyczną Zasłonę lub Gniazdo Żmij Viper, natychmiast otrzymają minimum 50 pkt. rozpadu. Im dłużej przebywają w zasięgu działania toksyn, tym większy staje się ich poziom rozpadu.

Zmniejszono rozpad rozłożony w czasie podczas przebywania w chmurze z 15 do 10 pkt.

Zmniejszono opóźnienie przed odnowieniem zdrowia po wyjściu z chmury Viper z 2,5 do 1,5 sek.

Toksyczna Chmura (Q)

Może zostać użyta natychmiast po podniesieniu, jednak zamiast stałego ładunku zapewnia tylko tymczasowy.

Gdy Toksyczna Chmura jest aktywna w momencie śmierci Viper, utrzymuje się przez dodatkowe 2 sek. lub do momentu, gdy Viper skończy się paliwo.

Zwiększono zasięg podnoszenia z 200 do 400 jedn.

Toksyczna Zasłona (E)
Gdy Toksyczna Zasłona jest aktywna w momencie śmierci Viper, utrzymuje się przez dodatkowe 2 sek. przed dezaktywacją.Zwiększono zasięg pełnego oślepienia od ściany, by odpowiadał zasięgowi oślepienia od krawędzi dymu.
Jadowite Ukąszenie (C)
Czas wyposażenia skrócono z 1,1 do 0,8 sek.
Narzędzia treningowe
W grach niestandardowych z włączonymi kodami i nieskończonymi umiejętnościami Viper może przytrzymać przycisk „Aktywuj” przy Toksycznej Chmurze i Toksycznej Zasłonie, by je odwołać.W grach niestandardowych z włączonymi kodami i nieskończonymi umiejętnościami miejsce lądowania Toksycznej Chmury jest widoczne na minimapie, gdy jest wyposażona.

Yoru-banner.png

YORU

Z Yoru związane jest pewne marzenie, które gracze chcieli urzeczywistnić, ale naszym zdaniem kilka ograniczeń sprawiło, że trudno było je spełnić. Yoru to wyjątkowy szturmowiec, zarówno pod względem tempa, jak i stylu gry, jednak uważamy, że powinien być solidnym kandydatem do dobrych kompozycji składu, i chcemy dopilnować, by oferowane przez niego umiejętności sprawdzały się tak samo na każdym etapie rozgrywki. Te modyfikacje to pierwszy krok naprzód, jednak zamierzamy także przetestować nowe zmiany innych elementów jego umiejętności, np. w Zmyłce, by zapewnić graczom odpowiednie narzędzia do odniesienia sukcesu.

Ślepy Wymiar (Q)
Czas aktywacji błysku skrócono z 0,8 do 0,6 sek.Czas trwania błysku wydłużono z 1,1 do 1,5 sek.
Wtargnięcie (E)
Wtargnięcie nie jest już odświeżane przy zabójstwach, a odnawiane co 35 sek.Czas trwania fragmentu Wtargnięcia wydłużono z 20 do 30 sek.Zasięg ujawnienia fragmentu Wtargnięcia z ukrycia zmniejszono z 7 do 4 m.Dodano efekty wizualne i zasięg widoczności ruchomemu fragmentowi.
Drift przez Wymiary (X)
Zmniejszono liczbę punktów ulta z 7 do 6.
Yoru może teraz reaktywować Wtargnięcie podczas Driftu przez Wymiary.

killjoy-banner.png

KILLJOY

Nanorój (C)
Killjoy może teraz podnieść wypuszczone granaty Nanoroju podczas fazy zakupów, by odzyskać ładunek.

AKTUALIZACJE BRONI

BUCKY

W przypadku Bucky’ego chcemy położyć nacisk na strzał podstawowy (LPM) i dopilnować, by stał się on jego atutem w stosunku do strzału alternatywnego (PPM). PPM powinien być narzędziem, z którego można skorzystać, kiedy zasięg nie jest odpowiedni dla użycia LPM albo w sytuacji, gdy musicie mieć pewność, że zadacie jakieś obrażenia. W obu trybach zmniejszono rozrzut, by zwiększyć skuteczność broni i wygładzić krzywą obrażeń. Znaczne ograniczenie liczby kul dla strzału alternatywnego to koszt zwiększenia zasięgu na tyle, na ile to możliwe w przypadku strzelby.

 • Rozrzut strzału podstawowego (LPM) zmniejszono z 3,4 do 2,6 jedn.
 • Rozrzut strzału alternatywnego (PPM) zmniejszono z 3,4 do 2 jedn.
 • Zaktualizowano krzywą obrażeń dla strzału podstawowego i alternatywnego.
  • 0-8 m – 20 pkt. obrażeń za każdą kulę.
  • 8-12 m – 12 pkt. obrażeń za każdą kulę.
  • Powyżej 12 m – 9 pkt. obrażeń za każdą kulę.
 • Zmniejszono liczbę kul dla strzału PPM z 15 do 5.

AKTUALIZACJE TRYBÓW

ESKALACJA

Spróbowaliśmy swoich sił z kilkoma umiejętnościami, by dodać im głębi, zapewnić bardziej dynamiczne starcia i wprowadzić kilka mocnych zmian w ekwipunku.

Umiejętności

 • Gwóźdź Programu Raze dostępny jest z dwoma ładunkami Bombowej Paki, które zostają uzupełnione w momencie stanięcia na ziemi. Ćwiczcie z tymi dopalaczami!
 • Wyrzutnia śnieżek zyskuje Łyżwy – zwiększona mobilność powinna zapewnić przewagę w starciu z bardziej zabójczymi broniami.
 • Duży Nóż otrzymuje jeden ładunek Pomyślnego Wiatru (doskok Jett), który uzupełnia się po zabójstwie. Doskakujcie do woli!
 • Zmiany ekwipunku będą rzadko pojawiającą się niespodzianką. Dajcie znać, które wam się podobają!

AKTUALIZACJE GRY RANKINGOWEJ

 • Można teraz sprawdzić karierę danego gracza z poziomu tabeli rankingowej w grze.
  • Słyszeliśmy, że niektórzy prosili o możliwość sprawdzenia dodatkowych informacji na temat poczynań najlepszych graczy. Możecie teraz kliknąć PPM na danej osobie w tabeli rankingowej i sprawdzić jej karierę, zobaczyć historię gry oraz inne szczegóły, a także zapoznać się z ich postępem rangi aktu.
  • Jeśli jesteście w tabeli rankingowej, ale nie chcecie zdradzać swojej tożsamości, możecie wykorzystać opcję w kliencie, by widnieć jako „Tajny agent”.

JAKOŚĆ ROZGRYWKI

 •  Dla zwiększenia czytelności na dużej mapie sygnalizowane miejsce widoczne jest jako kursor myszy, a nie celownik.

TRANSMITANCJA OPERATOROWA ZWIĄZANA Z KSZTAŁTEM GŁOWY (HRTF)

Skąd dochodziły te odgłosy kroków Raze? Czy zbliża się od przodu, czy też od tyłu? Włączona funkcja HRTF oraz słuchawki pozwolą lepiej namierzyć innych graczy na podstawie konkretnych dźwięków.

Przetwarzanie HRTF opiera się na profilu zawierającym pomiary takie jak rozmiar głowy czy kształt uszu. Profil ten powstaje na podstawie jednego zbioru pomiarów i z początku nie dla wszystkich graczy może wydawać się naturalny – zależy to od tego, jak dobrze profil odzwierciedli ich własne pomiary. Zachęcamy użytkowników, by nie rezygnowali z HRTF po pierwszej próbie, ponieważ przyzwyczajenie się do tej funkcji może zająć nieco czasu. Ukierunkowane trenowanie słuchu poza grami o wysoką stawkę może poskutkować lepszą zdolnością do interpretacji przetwarzania HRTF. Radzimy wykorzystać do tego grę niestandardową lub trening! Poniżej możecie obejrzeć nasz materiał demonstracyjny.

 • Dodano przełącznik dźwięku dostępny w panelu ustawień dźwięku, by umożliwić włączenie funkcji HRTF.
  • HRTF umożliwia graczom korzystającym ze słuchawek odgrywanie dźwięku w symulowanej przestrzeni wokół nich.
  • Obecnie przy włączonej funkcji HRTF tylko dźwięki kroków, przeładowań oraz odrodzeń w trybie deathmatch odgrywane będą jako trójwymiarowe.
  • Podczas korzystania z tej funkcji zaleca się graczom wyłączenie pozostałych opcji dźwięku 3D.

Video

BŁĘDY

Agenci

 • Naprawiono Bum Bota Raze, który wybuchał w przypadku trafienia w Spike’a, kiedy Raze była po stronie obrońców.
 • Naprawiono niezamierzone opóźnienie podczas dezaktywacji Toksycznej Kuli lub Toksycznej Zasłony Viper.
 • Naprawiono dźwięk Wtargnięcia Yoru w widoku pierwszoosobowym, który czasami był odgrywany dwukrotnie podczas rzucania teleportacji.
 • Naprawiono błąd, w wyniku którego wydawało się, że Astra używała Gwiazdki, a jednak nie tworzyła jej, kiedy wybrała miejsce w pobliżu innej Gwiazdki.
 • Naprawiono błąd, w wyniku którego Astra nie była w stanie odpowiednio skutecznie namierzać Gwiazdek na schodach i zboczach.
 • Naprawiono błąd, w wyniku którego gracze nadal mogli korzystać z kontrolowanych przez nich urządzeń po tym, jak ich agent został zatrzymany.
 • Naprawiono błąd, w wyniku którego Kamera Szpiegowska Cyphera niszczyła Kulę Bariery Sage, kiedy została umieszczona blisko niej. Widzimy, co kombinujecie.
 • Naprawiono błąd, w wyniku którego świat namierzany przez Omena mógł zawierać materiały Astry, jeśli ten wcześniej ją obserwował.
 • Naprawiono błąd, w wyniku którego Reyna i Yoru otrzymywali obrażenia od rozpadu, kiedy byli nieuchwytni.

Jakość rozgrywki

 • Naprawiono błąd, w wyniku którego obserwowanie Astry sprawiało, że mapa świata po użyciu Mrocznej Osłony przez Omena wyświetlała się na różowo.

Tryb rankingowy

 • Naprawiono błąd, w wyniku którego odznaki rangi aktu pokazywały najwyższe wygrane w nieodpowiedniej kolejności.
 • Naprawiono błąd, w wyniku którego przycisk „Ukryj rangę aktu” był widoczny podczas przeglądania kariery znajomego.
 • Naprawiono błąd, w wyniku którego przywódcy grupy nie mogli wyrzucić obserwatorów z lobby gry niestandardowej.
 • Naprawiono błąd, w wyniku którego wynik bitwy z ostatniej rundy czasami wyświetlał się niepoprawnie.

Społecznościowe

 • Naprawiono błąd, w wyniku którego ostrzeżenia przed AFK nie były wyświetlane na ekranie końca gry.
 • Naprawiono błąd, w wyniku którego gracze z banem na kanały komunikacji nie otrzymywali wiadomości informującej o tym, że nie będą mogli dołączyć do kolejki rankingowej w trakcie trwania wspomnianego bana.
 • Dodano licznik, który informuje o tym, za ile gracze z ograniczeniami kolejki będą mogli dołączyć do kolejki gier rankingowych ponownie po otrzymaniu kary.
 • Naprawiono błąd, w wyniku którego wskaźniki drużynowego czatu głosowego czasami nie były widoczne na końcu rundy.
 • Naprawiono błąd, w wyniku którego gracze nie mogli pisać znaków specjalnych i niektórych znaków interpunkcyjnych w polu komentarza w menu „Zgłoś gracza”.
 • Naprawiono błąd, w wyniku którego gry zakończone wykryciem oszustwa przez program Vanguard nieprawidłowo karały też niewinnych graczy za bycie AFK.
  • Przepraszamy za to i wiedzcie, że usunęliśmy już kary z dotkniętych tym błędem kont.
DołączObserwuj
Więcej z Valorant