w

Andrzej Sapkowski na temat kontynuacji trylogii Wiedźmina. Czy pojawi się kolejna książka?

Czy Andrzej Sapkowski wyda kolejną książkę z uniwersum Wiedźmina?


Od wtorku 31 stycznia w stolicy Tajwanu, Tajpej, odbywa się Międzynarodowa Wystawa Książek – jedno z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń w tym rejonie. Tym razem w roli gościa honorowego wystąpiła polska – odbyły się między innymi spotkania z polskimi twórcami czy koncerty.

Udział w wydarzeniu brał między innymi Andrzej Sapkowski – autor sagi o Wiedźminie. W udzielonym wywiadzie podzielił się między innymi tym, co planuje względem kontynuacji.

Co dalej z książkami o Wiedźminie?

W trakcie Międzynarodowej Wystawy Książek wywiadów udzielił Andrzej Sapkowski. Wypowiedział się między innymi na temat fantastyki.

Literatura fantasy nie straci na popularności. Zawsze będzie istniała nieśmiertelna grupa czytelników, którzy daliby się za fantastykę posiekać. Dzięki nim tak pięknie gatunek egzystuje i całe mnóstwo pisarzy.

Uważa, że naprawdę trudno nadążyć za wspomnianym gatunkiem, czytając go poniekąd z obowiązku, ale i również dla przyjemności. Czyta je wyłącznie w oryginale – zazwyczaj jest to język angielski, ale zdarzają się również książki po czesku. Otwarcie mówi, że radzi sobie z czytaniem w 10 lub więcej językach.

Mówi również, że gatunek fantastyki nie ma szans na wyginięcie, argumentując to tym, że na spotkaniach trudno o kogoś, kto byłby starszy od niego, a w większości są to młodzi ludzie.

Zawsze będą nowi czytelnicy. Na spotkaniach autorskich nie widzę na sali nikogo, kto żył, kiedy ja się urodziłem. To są z reguły ludzie, którzy urodzili się po moim debiucie. Takich przybywa z roku na rok. To wszystko idzie, nie można powiedzieć, że wyhamowało, a ja siadłem na szczycie wieży z kości słoniowej. Nie, ciągle to się rozwija. Czytelnicy będą zawsze i książki będą zawsze. Nic tego nie zmieni.

Mimo to kwestia, o którą Sapkowski był najczęściej pytany, dotyczy Wiedźmina i jego kontynuacji. Seria jest rozpoznawalna na całym świecie i jest jedną z najbardziej cenionych w polskiej literaturze. Pisarz jednak nie chciał zdradzić żadnych szczegółów, krótko odpowiadając, że pracuje nad kolejnymi tytułami osadzonymi w tym uniwersum – „w planach są”.

DołączObserwuj
Więcej z Wiedźmin