Reklama

Czym są tajemnicze pajęczyny na Marsie? Teorie naukowców

Ciekawostki

Reklama

O co chodzi z intrygującymi skalnymi pajęczynami, które można zaobserwować na powierzchni Marsa? 


Łazik Curiosity od 12 lat bada powierzchnię sąsiadującej nam planety. Mimo że dostarczył już wiele informacji, wciąż znajduje coś, co zaskakuje badaczy. Tym razem chodzi o tajemnicze „pajęczyny”, które można zauważyć na Marsie.

Czym są te dziwne struktury i w jaki sposób powstały? Naukowcy mają na to pewne wyjaśnienie. Odpowiedź może być zaskakująca.

Reklama

Pajęczyny na Marsie

Reklama

Mars jest czwartą od Słońca planetą Układu Słonecznego oraz sąsiadem Ziemi. Od dawna interesuje badaczy, ponieważ jest pod wieloma względami podobny do naszej planety. W odkrywaniu go pomaga fakt, że znajduje się blisko nas, więc eksploracja nie stanowi aż tak dużego problemu.

Łazik Curiosity, zbudowany przez NASA, od ponad dekady bada powierzchnię Marsa i analizuje znajdujące się tam struktury. 5 sierpnia 2012, łazik został opuszczony na terenie tej planety i m.in. miał za zadanie znaleźć informacje na temat tego, czy istnieją tam warunki do życia.

Curiosity wspinał się na jedną z gór, badając jej warstwy skalne i historię geologiczną. Tam natrafił na interesujące struktury, które powstały na skutek dawnych procesów, takich jak na przykład erozja. Obecnie podróżuje wzdłuż zachodniej krawędzi kanionu Gediz Vallis.

NASA opublikowało zdjęcia, które przedstawiają coś, co może kojarzyć się z gigantyczną pajęczyną. Ta ogromna struktura rozciąga się na odległość od 10 do 20 kilometrów. Skąd coś takiego wzięło się na Marsie i czym właściwie jest?

Curiosity

Jak to powstało?

NASA opublikowało wiele zdjęć z misji, a wśród nich znajduje się struktura nazwana boxwork. Powstała prawdopodobnie wtedy, gdy ostatnia woda na Marsie odparowywała, tworząc z niego wielką pustynię. Miękkie kawałki skał z czasem uległy erozji, przez co całość wygląda dziś jak pajęczyna lub plaster miodu.

Miliardy lat temu na Czerwonej Planecie znajdowały się jeziora i rzeki, a kanał Gediz Vallis – położony u podnóża góry Sharp o wysokości 5 kilometrów, jest świetnym miejscem do badania historii tej planety.

Naukowcy mają nadzieję, że badając miejsca tego typu, uda się zrozumieć, jakie warunki panowały na Marsie, zanim ten stał się wysuszony. Kształt i skład wspomnianych struktur sugeruje, że woda okresowo przepływała przez te rejony.

Kirsten Siebach, badaczka z Uniwersytetu Rice w Houston, mówi:

Te grzbiety zawierają minerały, które krystalizowały się pod ziemią, gdzie było cieplej, a przez nie płynęła słona woda. W takich środowiskach mogłyby przetrwać wczesne ziemskie mikroorganizmy. To czyni ten obszar fascynującym miejscem do eksploracji.

Odwołuje się to do teorii, że miliardy lat temu na Marsie mogło istnieć życie w postaci mikroorganizmów. Naukowcy twierdzą tak, ponieważ podobna sytuacja miała miejsce na Ziemi. W dalekiej historii na naszej planecie rozwijały się mikroby, które preferowały słoną wodę, bogatą w minerały.

Co ciekawe, podobne struktury kojarzące się z pajęczyną, występują także na Ziemi. Jednak tutaj najczęściej można spotkać je w jaskiniach czy na urwiskach. Marsjańskie „sieci” wyróżniają się tym, że są przede wszystkim znacznie większe i występują na otwartym terenie.

Więcej zagadek

Warto wspomnieć, że nie jest to jedyne interesujące odkrycie w ostatnim czasie. W lipcu NASA poinformowało, że Curiosity odkrył coś, czego wcześniej nie widziano na Marsie: skały zawierające kryształy czystej siarki. Znajdowały się w kanale Gediz Vallis i zostały wykryte nieco przypadkowo – koło łazika zmiażdżyło kruchą skałę, pod którą znajdowały się żółte kryształy.

Próbowano znaleźć odpowiedź na pytanie: skąd siarka znalazła się w tym miejscu? Niestety na razie nie udało się rozwiązać tej zagadki. Ashwin Vasavada, główny naukowiec misji Curiosity, mówi:

Przyjrzeliśmy się polu siarki z każdej strony – od góry i z boku – i szukaliśmy jakichkolwiek domieszek, które mogłyby dać nam wskazówki, jak powstała. Zebraliśmy mnóstwo danych i teraz mamy ciekawą zagadkę do rozwiązania.

Źródła: https://scitechdaily.com/nasas-curiosity-rover-uncovers-mars-mysterious-spiderweb-rocks-and-hidden-crystals/
https://earthsky.org/space/mars-rover-curiosity-spiderwebs-boxwork-mount-sharp-mars/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mars

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej
Reklama
Reklama