Reklama

Malowidła sprzed 11 tysięcy lat. Tak rdzenne ludy Amazonii przedstawiały kontakty z duchami

Ciekawostki

Reklama

Badacze przeanalizowali malowidła, które są częścią starożytnej sztuki naskalnej. 


Malowidła pozostawione przed dawne ludy nie tylko pokazują, jak wyglądał świat widziany ich oczami, ale pokazują coś jeszcze. Wiele wieków temu rdzenne plemiona uwieczniały interakcję człowieka z przyrodą, jak i niematerialnymi bytami.

Tak ponad 10 tysięcy lat temu przedstawiano kontakt człowieka ze światem duchowym.

Reklama

Malowidła sprzed 11 tysięcy lat

Reklama

Przeprowadzono badania nad rdzenną sztuką naskalną w Serranía de la Lindosa. Obszar ten zawiera dziesiątki tysięcy motywów malowanych ochrą, które przedstawiają ludzi, zwierzęta, rośliny, stworzenia mitologiczne i wzory geometryczne. Szacuje się, że najstarsze z dzieł mogą pochodzić nawet sprzed około 11 tysięcy lat.

Kolumbijscy i brytyjscy badacze udokumentowali dziesiątki tysięcy rysunków w sześciu miejscach, które przez ostatnie 100 lat były niedostępne z powodu niepokojów politycznych i trudno dostępnego terenu.

Serranía de La Lindosa znajduje się w Kolumbii i przedstawia historię wierzeń nadprzyrodzonych rdzennych ludów Amazonii.

Malowidła z ochry przedstawiają najróżniejsze sceny, ludzi, zwierzęta, rośliny i kształty geometryczne.

W nowym artykule, opublikowanym w specjalnym wydaniu czasopisma Advances in Rock Art Studies, badacze opisują wyniki sześciu lat pracy terenowej, której celem było odkrycie znaczenia i symboliki tych dzieł.

Jamie Hampson, archeolog z Uniwersytetu Exeter i główny autor badania, powiedział:

Pracowałem ze sztuką naskalną i grupami tubylczymi na każdym kontynencie – i nigdy nie mieliśmy tyle szczęścia, aby uzyskać tak bezpośrednie dopasowanie między świadectwami tubylców a konkretnymi motywami sztuki naskalnej.

Kontakt ze światem duchów

Co ciekawe, jak donoszą badacze – malowidła nie przedstawiają jedynie tego, co dawne ludy obserwowały wokół siebie. Są to również zapisy nawiązujące do kontaktów ze światem duchowym. Niektóre obrazy pokazują ludzi zmieniających się w zwierzęta czy organizmy łączące cechy ludzkie i roślinne.

Fragment malowidła, który przedstawia węża ze skrzydłami i ludzkimi nogami.

Jamie Hampson tłumaczy:

Potomkowie rdzennych artystów niedawno wyjaśnili nam, że motywy sztuki naskalnej nie „odzwierciedlają” po prostu tego, co artyści widzieli w „prawdziwym” świecie.

Jak wyjaśniają badacze, malowidła naścienne przedstawiały zwierzęta, które symbolizowały polowania, ale także znaki i wzory oznaczające kontakt z duchami, w tym także prośby kierowane w ich stronę.

Niektóre wizerunki zwierząt symbolizowały także ludzi. Jaguary były awatarami szamanów oraz pośrednikami między poziomami świata: między życiem i śmiercią, jak również między światem ludzi, a światem duchów, naturą a kulturą.

Ulderico, specjalista rytualny z ludu Matapí, powiedział badaczom, że aby zrozumieć te dzieła, trzeba spojrzeć na nie z „szamańskiego” punktu widzenia.

Mówię wam, że każda z tych postaci wnosi wiedzę szamańską niezbędną do zarządzania terytorium, na którym się znajdujemy. Kiedy ta wiedza wychodzi na powierzchnię, pojawia się jako strój, jako szamański strój, jako przewodnik do praktyki szamanizmu.

Niektórzy przodkowie rdzennych mieszkańców Amazonii wierzą, że część obrazów została namalowana przed duchy. Argumentują to tym, że część obrazów znajduje się wysoko nad ziemią, na tyle, że trudno byłoby sięgnąć w to miejsce. Zdaniem osób, które wierzą w udział sił nadprzyrodzonych, jest to dowód jak ważne było życie duchowe w tamtym okresie.

Jeden z mieszkańców wyraził także głęboką troskę o przyszłość malowideł.

Kto będzie się nimi opiekował? Ci, którzy się tobą opiekują, to duchy… Nikt w to nie wierzy, ale duchy tu są… Wierzymy, bo mój ojciec był jednym z tych, którzy kontaktowali się z tymi postaciami tutaj.

Jamie Hampson wspomniał, dlaczego nowe badania były tak istotne:

Po raz pierwszy poglądy starszyzny rdzennych mieszkańców na temat sztuki ich przodków zostały w pełni uwzględnione w badaniach w tej części Amazonii.

W rezultacie nie musimy po prostu patrzeć na sztukę — z perspektywy osoby z zewnątrz — i zgadywać, co ona oznacza lub dlaczego została namalowana. Wiemy, dlaczego malowano konkretne motywy i co one znaczą.

Pozwala nam zrozumieć, że jest to sztuka sakralna, rytualna, stworzona w ramach animistycznej kosmologii, w świętych miejscach krajobrazu. Pokazuje również, że wierzenia i mity rdzennej ludności należy traktować poważnie, jakkolwiek metaforyczne i trudne do zrozumienia mogą się wydawać na początku.

Źródła: https://www.sciencealert.com/ancient-rocks-in-the-amazon-reveal-a-glimpse-of-the-spirit-realm
https://www.newsweek.com/secret-meaning-ancient-rock-art-amazon-revealed-1983950

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej
Reklama
Reklama