Reklama

Naukowcy potwierdzają, że to spowalnia procesy starzenia mózgu i pomaga walczyć z demencją

Ciekawostki

Reklama

Docenisz słuchanie muzyki jeszcze bardziej. Ma świetny wpływ na działanie naszych mózgów. 


Muzyka jest nieodłącznym elementem życia każdego z nas. Niektórzy nie wyobrażają sobie wyjścia z domu bez słuchawek, w których gra ich ulubiony zespół. Powszechnie wiadomo, że słuchanie muzyki wpływa na nasz nastrój i może zarówno uspokoić nas w trudnej sytuacji, jak również pobudzić do działania czy zmotywować podczas ćwiczeń.

Naukowcy ciągle badają wpływ muzyki na nasze zdrowie. Okazuje się, że słuchanie jej to nie tylko przyjemna czynność, ale również sposób na wspieranie organizmu, a nawet zmniejszenie ryzyka wystąpienia różnych chorób i zaburzeń.

Reklama

Muzyka a choroby neurologiczne

Reklama

Wiele osób instynktownie ucieka w świat muzyki, gdy czuje się gorzej i zmaga się z trudnymi emocjami. Nie każdy jednak zastanawia się, jak to wygląda ze strony medycznej.

Przez lata badano wpływ utworów muzycznych na nasze samopoczucie, ale także działanie mózgu czy innych narządów. Słuchanie muzyki pomaga pacjentom zmagającym się z przewlekłym bólem, pomaga w regeneracji po chorobach, a także może być ogromnym wsparciem dla pacjentów z demencją. Pokazują to nowe badania.

Słuchanie muzyki aktywuje wiele obszarów mózgu w tym samym czasie. Nie tylko wpływa na nasze emocje czy pamięć, ale również wiąże się z funkcjami poznawczymi. Do tego wspiera procesy uczenia się i regeneracji mózgu. Nic więc dziwnego, że może być tak pomocna osobom, które zmagają się z chorobą Alzheimera czy demencją.

Muzykoterapia

Muzykę od lat wykorzystuje się w celu pomagania pacjentom z różnymi schorzeniami. Leczenie dźwiękiem, melodią i rytmem nazywane jest muzykoterapią. Jak podają różne serwisy, w tym m.in. medme.pl:

Muzykoterapia wspiera pacjentów z zaburzeniami psychicznymi i rozwojowymi, a także cierpiących na choroby neurologiczne, kardiologiczne i onkologiczne.

Z terapii muzyką można skorzystać w każdym wieku. Może przynieść ulgę pacjentom zmagającym się z nerwicą, depresją czy stresem pourazowym, ale także jest wsparciem dla osób z ADHD czy autyzmem.

Muzyka a demencja

Jako że słuchanie muzyki, ale także śpiewanie czy granie na instrumentach ma wpływ na funkcje poznawcze, jest szczególnie przydatne w walce z demencją czy problemami z pamięcią.

Jak czytamy na Pacjent.gov:

Demencja, czyli zespół otępienny, to termin, pod którym kryją się różne choroby mózgu z jedną wspólną cechą – utratą funkcji poznawczych. Dotyka głównie osoby po 65. roku życia.

Wśród objawów wymienia się m.in.: trudności w zapamiętywaniu, problem z dobieraniem słów, trudności z koncentracją i podejmowaniem decyzji, gubienie się, dezorientacja w miejscu i czasie, nagłe zmiany nastrojów.

Jak donoszą naukowcy – słuchanie muzyki zmniejsza niepokój u pacjentów, poprawia ich samopoczucie, zwiększa zdolność adaptacji i radzenia sobie ze stresem. Jako że wpływa na obszary mózgu odpowiadające za pamięć, słuchanie ulubionych utworów może odblokowywać wspomnienia i wywoływać pozytywne emocje u osób starszych. Wszystko to zmniejsza poczucie dezorientacji i poprawia jakość życia.

Spowolnienie starzenia mózgu

Część osób może zadać sobie pytanie, czy da się w jakiś sposób opóźnić procesy starzenia mózgu. Wiadomo, że można wspierać osoby już dotknięte chorobami neurologicznymi, ale czy da się przed nimi uchronić?

Wielu ekspertów zaznacza, że muzyka w niesamowity sposób stymuluje nasze mózgi. Jest to forma treningu, która spowalnia procesy starzenia, ale także zmniejsza niepokój, poprawia jakość snu, wzmacnia pamięć, a nawet obniża ciśnienie krwi.

Chodzi nie tylko o słuchanie, ale angażowanie się w formie śpiewania czy grania na instrumentach. Nie chodzi o to, by być w tym świetnym, ale o sam proces, który w świetny sposób ćwiczy nasze neurony.

Warto eksperymentować z różnymi utworami. Sięgać po te z naszej przeszłości, by wywoływać miłe wspomnienia, jak również próbować czegoś zupełnie nowego. Nowe piosenki to wyzwanie dla mózgu, ponieważ musi przetworzyć inną kombinację dźwięków czy nieznany tekst.

Podsumowanie

Podsumowując, słuchanie muzyki jest korzystne dla osób w każdym wieku. Nie tylko obniża poziom stresu i poprawia nastrój, ale także stymuluje mózg i poprawia funkcje poznawcze.

Muzyka ma realny wpływ na nasz organizm, wpływając na emocje, pamięć, poziom stresu i produkcję hormonu szczęścia (serotoniny). Warto zachęcić swoich bliskich, szczególnie osoby starsze, do aktywnego słuchania ulubionych utworów.

Źródła: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/moze-byc-demencja
https://theconversation.com/music-and-dementia-researchers-are-still-making-discoveries-about-how-songs-can-help-sufferers-239446
https://www.sciencealert.com/music-has-a-profound-effect-on-people-with-dementia
https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/keep-your-brain-young-with-music

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej