Reklama

Niesamowite i najrzadsze gatunki zwierząt na świecie. Mogą wkrótce wyginąć

Ciekawostki

Reklama

Przedstawicieli tych gatunków jest coraz mniej. Grozi im wyginięcie. 


Na świecie istnieją naprawdę interesujące i nietypowe zwierzęta, które wyróżniają się wyglądem, zachowaniem czy miejscem występowania. Niestety często jest tak, że te unikatowe gatunki są jednocześnie zagrożone wyginięciem, ponieważ ich populacja jest skrajnie niska.

Warto przyjrzeć się przykładom takich zwierząt. Dziś walczy się o to, by zwiększyć ich liczebność lub poprawić warunki ich życia.

Reklama

Najrzadsze zwierzęta na świecie

Reklama

Te wyjątkowe gatunki często wyglądają naprawdę widowiskowo. Niestety często bywa tak, że na świecie żyje mniej niż 1000 ich przedstawicieli. W niektórych przypadkach liczba ta jest znacznie niższa.

Za ich wymieranie w większości odpowiada człowiek. Kłusownictwo, wycinka lasów, przerabianie zielonych terenów na miasta lub pola uprawne sprawia, że możemy stracić tak wyjątkowe zwierzęta raz na zawsze.

Langur złocisty

Ten gatunek uważany jest za jednego z najbardziej zagrożonych naczelnych na świecie. Liczba osobników w ostatnich latach spadła aż o 60%. Jedyna znana populacja żyje w Assam w północnych Indiach.

Langury wyróżniają się czarnymi twarzami i dłońmi, które ostro kontrastują z futrem, które to w słońcu mieni się na złote kolory. Dzięki półmetrowym ogonom małpy te doskonale przystosowały się do życia na drzewach.

Niestety przez ich rozproszone domy, podróżujące między nimi osobniki często giną na drogach.

Małpożer

To jeden z najrzadszych, najbardziej zagrożonych i najpotężniejszych ptaków na świecie. Obecnie jego populację na wolności ocenia się na zaledwie 250–750 osobników. Niestety trend liczebności populacji uznaje się za spadkowy.

Małpożery żyją na obszarach leśnych na większych wyspach północnych i wschodnich Filipin. Polują głownie na małpy, gryzonie, węże, jaszczurki oraz ptaki.

Kolejnym faktem jest to, że ptaki te są monogamiczne, dobierają się w pary na całe życie. Gniazdo budują na wyniosłym drzewie ok. 30 m nad ziemią.

Hirola okularowa

Znana jako najbardziej zagrożona antylopa na świecie, hirola liczy zaledwie kilkaset osobników na wolności. Od lat siedemdziesiątych XX wieku, kiedy to szacunkowo 14 000 antylop wędrowało po łąkach Kenii i Somalii, różne katastrofy zmniejszyły ich liczbę do zaledwie 600. Hirole zależne są od obszarów zielonych, a te lokalne społeczności niszczą pod uprawy czy zabudowę.

Nie pomaga fakt, że w regionach, w których występują, często mają miejsce susze i pożary, a także zmienia się klimat.

Na szczęście obecnie podejmowane są wysiłki, by chronić obszary, na których występują ostatni przedstawiciele hiroli.

Saola wietnamska

Saola wietnamska to jeden z najbardziej zagrożonych gatunków ssaków na świecie. Oprócz Wietnamu, zamieszkuje także pewne obszary Laosu. Żyje w liczbie kilkuset sztuk, wyłącznie na wolności.

Gatunek preferuje tropikalny las w paśmie górskim Annamite i wschodnioindochińskie lasy suche i monsunowe.

Co więcej, prawdopodobnie to właśnie ten gatunek był wzorem dla mitologicznego, chińskiego jednorożca.

Wilk rudy

Od około 20 lat wilk czerwony, zwany także rudym, uznany jest za gatunek wymarły na wolności. Kiedyś zamieszkiwał południowe Stany Zjednoczone, ale ustawiczne polowania, jak również niszczenie legowisk spowodowały prawie kompletny zanik tego gatunku.

Odbudowania populacji podjęło się United States Fish and Wildlife Service. Obecnie szacuje się, że żyje ponad 200 rudych wilków.

Żółw szylkretowy

Kolejnym interesującym zwierzęciem jest żółw szylkretowy. To krytycznie zagrożony gatunek gada z rodziny żółwi morskich. W jego przypadku trend liczebności populacji także uznaje się za spadkowy.

Żółwie te mogą wyginąć z powodu znacznej ingerencji ludzi, w tym głównie rybołówstwa. W kilku państwach, na przykład w Chinach i Japonii, mięso żółwia szylkretowego uważane jest za wielki przysmak. Jego skorupy wykorzystuje się do celów dekoracyjnych.

Morświn kalifornijski

Jest najmniejszym z delfinów i jednym z mniejszych waleni. Jest to również gatunek bardzo rzadki, uważany za najbardziej zagrożonego wyginięciem przedstawiciela zarówno rodziny morświnowatych, jak i w ogóle ssaków.

Zasiedla płytkie wody przybrzeżne w północnej części Zatoki Kalifornijskiej. W regionie, w którym żyje, mówi się na niego vaquita, co po hiszpańsku znaczy „mała krowa”.

Osobniki żyją pojedynczo, w parach lub w małych grupach. Żywi się rybami i kałamarnicami.

Kakapo

Kakapo są wyjątkowe pod różnymi względami. Jest to gatunek nielotny, a także cieszy się tytułem najcięższej papugi na świecie. Obecnie wszystkie ocalałe osobniki przeniesione zostały na kilka niewielkich wysp u wybrzeży Nowej Zelandii.

Ptaki te straciły zdolność do lotu na przestrzeni lat, ponieważ nie odczuwały zagrożenia ze strony drapieżników.

Ta oryginalnie ubarwiona papuga jest niestety gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem. W marcu 2014 roku było jedynie 125 żyjących osobników. Co ciekawe, większość z nich ma nadane imiona.

Interesujące jest również to, że kakapo pojawia się w wielu tradycyjnych legendach i folklorze Nowej Zelandii. Jest bardzo ważna dla Maorysów, rdzennej ludności tego regionu.

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej
Reklama
Reklama