Nowe badania mówią, że tego nigdy nie było na Wenus. Naukowcy: „to smutne, że tak nie jest”
Okazuje się, że pewne teorie z przeszłości były błędne. Co mówią nowe badania?
Wenus to planeta kojarzona z ekstremalnie wysoką temperaturą. Jednak czy od zawsze było na niej aż tak gorąco? Czy w dalekiej przeszłości panowały tam warunki, które sprzyjały rozwojowi życia?
Naukowcy przyjrzeli się składowi Wenus, by lepiej zrozumieć jej historię.
Oceany na Wenus
Wenus to druga pod względem odległości od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jest sąsiadką Ziemi i pod pewnymi względami jest do niej podoba. Mimo podobnego rozmiaru i gęstości do naszej planety, Wenus nie jest miejscem, gdzie mogłoby przetrwać życie – często mówi się, że jej powierzchnia przypomina piekło. Wynika to z faktu, że temperatura na jej powierzchni sięga nawet 460 °C.
Mimo to Wenus, jak i Ziemia, to planety skaliste, o podobnej masie i składzie chemicznym, dlatego też w przeszłości pojawiły się sugestie, że miliardy lat temu na powierzchni Wenus mogły znajdować się oceany.
Nowe badanie przeprowadzone przez zespół astronomów z Uniwersytetu w Cambridge w Wielkiej Brytanii podważa jednak te teorie. Naukowcy twierdzą, że na sąsiadce Ziemi nigdy nie było wystarczającej ilości wody, aby mogły powstać oceany.
Badanie na ten temat zostało opublikowane 2 grudnia 2024 roku w czasopiśmie Nature Astronomy.
Naukowcy przeanalizowali obecny skład atmosfery planety, by lepiej zrozumieć przeszłość Wenus i odpowiedzieć na kluczowe pytania. Obliczyli tempo rozkładu wody, dwutlenku węgla i siarczku karbonylu w atmosferze.
Na Ziemi erupcje wulkaniczne składają się głównie z pary wodnej, co wynika z zasobów wodnych we wnętrzu naszej planety. Okazało się, że gazy wulkaniczne Wenus zawierają najwyżej 6% wody, co sugeruje, że magma na tej planecie zawiera niewielkie ilości H₂O.
Historia Wenus
Istnieją dwie główne teorie dotyczące tego, jak wyglądała przeszłość wspomnianej planety. Pierwsza z nich zakłada, że Wenus była kiedyś podobna do Ziemi i miała sporo wody na swojej powierzchni. Utraciła ją jednak w wyniku nasilenia efektu cieplarnianego. Atmosfera wzbogacona w dwutlenek węgla spowodowała gwałtowny wzrost temperatur, prowadząc do obecnych ekstremalnych warunków.
Druga teoria mówi coś zupełnie odwrotnego. Według niej Wenus nigdy nie była podobna do naszej planety. Od zawsze na jej powierzchni panowały ekstremalnie wysokie temperatury, więc nigdy nie mogło istnieć tam jakiekolwiek życie.
Tereza Constantinou, główna autorka badania i doktorantka w Instytucie Astronomii Uniwersytetu Cambridge, wyjaśnia:
Obie teorie opierają się na modelach klimatycznych. Chcieliśmy podejść do tego zagadnienia inaczej – na podstawie obserwacji obecnego składu chemicznego atmosfery Wenus.
Nie dowiemy się na pewno, czy Wenus mogła wspierać rozwój życia, dopóki nie wyślemy tam sond badawczych. Ale jeśli nigdy nie było tam oceanów, trudno sobie wyobrazić, aby Wenus kiedykolwiek wspierała życie podobne do ziemskiego, które wymaga wody w stanie ciekłym.
Wenus jest ważna dla nauki o egzoplanetach, ponieważ daje nam unikalną okazję do zbadania planety, która ewoluowała zupełnie inaczej niż nasza, tuż na skraju strefy nadającej się do zamieszkania (strefy wokół gwiazdy, w której może istnieć ciekła woda na powierzchni).
Badania nad Wenus są naprawdę istotne, ponieważ dostarczają ważnych informacji w kwestii istnienia życia na innych planetach. Jeśli sąsiadka Ziemi mogła być lub była zamieszkana przez żywe organizmy, oznaczałoby to, że na innych planetach również może istnieć życie.
Jeśli jednak nic takiego nie miało miejsca, prawdopodobne jest, że inne planety podobne do Wenus w innych układach planetarnych mają mniejsze szanse na warunki sprzyjające życiu.
Chcielibyśmy odkryć, że Wenus była kiedyś planetą bardziej podobną do naszej, więc w pewnym sensie to smutne, że tak nie jest. Ale ostatecznie bardziej użyteczne jest skupienie poszukiwań na planetach, które mają największe szanse na wspieranie życia, przynajmniej takiego, jakie znamy.
Zaplanowana jest już misja NASA DAVINCI, która ma odbyć się za kilka lat. Ma ona dostarczyć nowych danych na temat atmosfery i geologii Wenus. Badania te mogą rzucić więcej światła na historię planety i jej potencjał do wspierania rozwoju życia.
Źródła: https://earthsky.org/space/oceans-on-venus-water-volcanism/
https://www.newsweek.com/venus-liquid-water-ocean-hot-atmosphere-volcanoes-nasa-space-1994617
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wenus