Reklama

Orki robią coś strasznego. Naukowcy pracują nad wyjaśnieniem tego zjawiska

Ciekawostki

Reklama

Dlaczego orki mają tak zaskakujące zachowania? To zagadka dla badaczy. 


Naukowcy zauważyli, że orki noszą przedziwne „kapelusze”. To, z czego są one zrobione, może wywołać ciarki na plecach. Wciąż nie znaleziono jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego te zwierzęta robią coś takiego.

Badacze mają pewne teorie na ten temat. Co do tej pory ustalono? Jakie są potencjalne rozwiązania tej zagadki?

Reklama

Orki i ich dziwne nakrycia głowy

Reklama

25 października 2024 roku w Puget Sound u wybrzeży Ameryki Północnej zauważono ciekawe zjawisko – orkę, która nosiła na swojej głowie ciało martwego łososia. Nie jest to pierwszy raz, gdy naukowcy zaobserwowali coś takiego. Oznacza to, że jest to pewne powtarzalne zachowanie, choć od ostatniego wydarzenia tego typu minęło około 40 lat.

Orka to gatunek ssaka morskiego z rodziny delfinowatych. Samce osiągają prawie 1000 centymetrów długości i wagę ponad 6500 kilogramów. Orki są największymi przedstawicielami swojej rodziny. Są też uważane za jedne z najbardziej społecznych przedstawicieli waleni. Żyją w grupach, które są przewodzone przez najstarszą i najbardziej doświadczoną samicę.

Dziwne zachowania, polegające na nakładaniu na głowę ciał zwierząt, po raz pierwszy zaobserwowana w 1987 roku, kiedy samica orki w rejonie Puget Sound w północno-wschodnim Pacyfiku została zauważona z martwą rybą na nosie. Co ciekawe, inne osobniki zaczęły się na niej wzorować i ją naśladować, co sugeruje, że takie praktyki były dla nich atrakcyjne.

Po 1988 roku podobne incydenty nie miały miejsca, więc założono, że mógł być to przypadek. Do teraz, ponieważ dziwne nakrycia głowy powróciły i zostały uchwycone w drugiej połowie 2024 roku.

Rodzaj dziwnej zabawy?

Andrew Trites, dyrektor Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej ds. Badań Nad Ssakam Morskimi, podkreśla, że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego orki zachowują się w ten sposób.

Może chcą zaimponować innym członkom grupy. A może po prostu lubią zapach martwej ryby.

Być może tego typu zachowania są formą zabawy. Orki, tak jak i wiele innych gatunków, angażują się w różne formy aktywności, które mają na celu dostarczenie rozrywki.

Najprawdopodobniej robią to młode osobniki, a inne podchwytują ten pomysł, ponieważ orki świetnie naśladują – podobnie jak dzieci uczą się różnych sztuczek od siebie nawzajem, ku niezadowoleniu rodziców.

Howard Garrett, współzałożyciel Orca Network, uważa, że zachowanie to ma charakter komunikacyjny

Orki są najbardziej społecznie zżytymi ssakami, jakie zna nauka – pozostają w rodzinach przez całe życie. To jest jakaś forma społecznej komunikacji. Używają ryby jako symbolu, choć nie wiemy jeszcze, co on oznacza.

Naukowcy odrzucają teorie, że noszenie na głowie ciała ryby może być formą transportu pożywienia. Przekąska nie trzyma się tam stabilnie i może zostać upuszczona. Orki mają inne sposoby, na przenoszenie jedzenia, na przykład przytrzymując je płetwą piersiową.

Przyjemne doświadczenie

Inna teoria jest również ciekawa, ponieważ zakłada, że noszenie tak specyficznego kapelusza, sprawia zwierzętom przyjemność. Inny gatunek ssaka morskiego – długopłetwce oceaniczne – były wcześniej widywane z wodorostami na głowach.

Łosoś na głowie orki może dostarczać jej przyjemnych odczuć poprzez zapach, który wydziela.

Howard Garrett i Andrew Trites mają jeszcze jeden pomysł. Zjawisko mogło powrócić po latach, ponieważ w tym sezonie łososie były wyjątkowo liczne. Być może orki miały tak wiele pożywienia, że zaczęły się nim bawić, okazując w ten sposób radość.

Może to było świętowanie – jest tyle ryb, że możemy się nimi bawić. Skoro bawią się jedzeniem, oznacza to, że mają pełne brzuchy i dużo czasu wolnego.

Jak widać, póki co nie ma jednoznacznego wyjaśnienia tego zachowania. Naukowcy planują lepiej zbadać to zjawisko. Planowane jest wykorzystanie dronów do monitorowania praktyk tych zwierząt, co może pomóc ustalić, kiedy konkretnie noszą tak nietypowe nakrycia głowy.

Deborah Giles, dyrektor ds. badań w organizacji non-profit Wild Orca, powiedziała w rozmowie z New Scientist:

Z czasem możemy zebrać wystarczająco dużo informacji, aby wykazać, że na przykład orka nosiła kapelusz z ryby przez około 30 minut, a następnie go zjadła.

Źródła: https://www.newscientist.com/article/2457910-orcas-have-begun-wearing-salmon-hats-again-and-we-may-soon-know-why/
https://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/orca-dead-salmon-hat-1.7397920
https://www.sciencealert.com/orcas-are-wearing-dead-salmon-as-hats-and-scientists-are-stumped
https://pl.wikipedia.org/wiki/Orka_oceaniczna

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej