Odkryto nowy gatunek. Tak wygląda tajemniczy rekin-duch
Poinformowano, że zespół naukowców opisał nowy głębinowy gatunek. Tak wygląda.
W głębokich wodach Nowej Zelandii odkryto nowy gatunek ryby. Jest naprawdę trudna do zaobserwowania.
Jak wygląda to nietypowe, pochodzące z mało odkrytego środowiska zwierzę? Czym się wyróżnia na tle innych?
Rekin-duch z Nowej Zelandii
Nowozelandzcy naukowcy odkryli nowy gatunek „rekina-ducha”. Jest to bardzo rzadki rodzaj ryby i do tego trudny do zauważenia, a wszystko to przez fakt, że żyje na dużych głębokościach Oceanu Spokojnego.
Jak wiadomo, głębiny oceanów wciąż nie są dostatecznie zbadane i naukowcy z całego świata starają się poznać ten tajemniczy świat. Wielu badaczy jest przekonanych, że sporo gatunków nie jest w ogóle odkryte i ekosystem głębinowy jeszcze nie raz nas zaskoczy.
Więcej o badaniu głębin oceanów można poczytać tutaj: NASA szuka czegoś na dnie oceanu. Jaka tajemnica może się tam znajdować?.
Wracając jednak do rekinów-duchów: są to zwierzęta spokrewnione z rekinami i płaszczkami. Inne ich nazwy to „spookfish” oraz „chimera”. Nie mają łusek, a ich szkielet składa się w całości z chrząstki.
Naukowcy z nowozelandzkiego National Institute for Water and Atmospherics (Niwa) początkowo sądzili, że stworzenie jest częścią istniejącego gatunku występującego na całym świecie, ale dalsze badania wykazały, że jest to nowy, genetycznie odrębny gatunek.
Cechy gatunku
Dr Brit Finucci, jedna z naukowców, którzy odkryli australijską rybę-widmo, nie ukrywała faktu, że znalezisko jest naprawdę ekscytujące. Powiedziała:
Ich siedlisko sprawia, że trudno je badać i monitorować, co oznacza, że nie wiemy zbyt wiele o ich biologii lub statusie zagrożenia.
Badacze znaleźli to stworzenie na obszarze dna oceanicznego znanego jako Chatham Rise, które leży na wschód od Nowej Zelandii. Okazuje się, że widmowe rekiny żyją na głębokości do 2600 metrów.
Dr Finucci powiedziała, że gatunek ten wyróżnia się niezwykle długim pyskiem, który może stanowić połowę długości jego ciała. Żywi się skorupiakami, takimi jak krewetki i mięczaki.
Tak, jak było wspomniane wcześniej, wciąż niewiele wiadomo o tych interesujących organizmach.
Rekiny widma są niezwykle słabo zbadane, wiele o nich nie wiemy.
Są z natury dość tajemnicze – mogą być trudne do znalezienia w głębokim oceanie… i generalnie nie poświęca się im takiej samej uwagi, jak rekinom, jeśli chodzi o badania.
Dr Finucci nie ukrywa, że bardzo cieszy się z ostatniego odkrycia, które jej zdaniem jest ważnym krokiem w poznawaniu oceanów.
To naprawdę wspaniałe móc wnieść swój wkład w naukę. Zrozumienie samego zwierzęcia może przyczynić się do dalszych badań i tego, czy wymaga ochrony.
O głębinach
Głębie oceaniczne to jedne z najbardziej tajemniczych i niezbadanych miejsc na naszej planecie. Trudno poznawać ich tajemnice, ponieważ daleko pod powierzchnią panują ekstremalne warunku – niskie temperatury, brak światła i wysokie ciśnienie wody.
Szacuje się, że około 80% dna oceanów pozostaje niezbadane. Oznacza to, że gdzieś istnieją gatunki roślin i zwierząt, o których nauka nie ma żadnego pojęcia. Ekosystemy podwodne są niesamowicie różnorodne i niektórzy twierdzą, że ponad 90% ich mieszkańców nie została opisana.
Badacze patrzą z nadzieją w przyszłość, ponieważ dzięki rozwojowi technologii poznawanie i opisywanie nowych gatunków jest łatwiejsze.
Źródła: https://www.bbc.com/news/articles/c89lgy9njxwo
https://www.sciencealert.com/new-ghost-shark-species-discovered-lurking-in-deep-ocean
https://www.theguardian.com/world/2024/sep/25/ghost-shark-new-species-spookfish-discovered-new-zealand