Ogranicz ten konkretny składnik w diecie, by zapobiec chorobom serca
Ograniczenie spożycia tego składnika może zapobiec chorobom sercowo-naczyniowym.
W obecnych czasach sporo osób zmaga się z problemami z wagą czy je niezbyt zdrowo. Popularność gotowych dań, szczególnie typu fast food, kusi tysiące ludzi, którzy często nie zastanawiają się nad tym, jak jedzenie takich produktów wpływa na ich zdrowie.
Naukowcy przyglądają się różnym aspektom diety, a w jednym z badań przeanalizowali wpływ spożywania soli na częstotliwość chorowania na choroby sercowo-naczyniowe.
Sól w diecie
Nie od dziś wiadomo, że nadmierne spożywanie soli ma negatywny wpływ na zdrowie. Sól dodawana jest do wielu produktów, więc często zjadamy jej więcej niż nam się wydaje. Dosalamy nie tylko gotowe dania, ale spożywamy także pieczywo, sosy, sery czy produkty mięsne, które mają w sobie sporo soli.
Według strony Światowej Organizacji Zdrowia, średnie globalne spożycie sodu przez osoby dorosłe wynosi 4310 mg/dzień, co odpowiada ponad 10 g soli na dzień. Jest to ponad dwukrotnie więcej niż zalecane przez WHO spożycie sodu dziennie.
Na stronie who.int czytamy:
Głównym skutkiem zdrowotnym związanym z dietą o wysokiej zawartości sodu jest podwyższone ciśnienie krwi, zwiększające ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, raka żołądka, otyłości, osteoporozy, choroby Meniere’a i chorób nerek.
Szacuje się, że 1,89 miliona zgonów rocznie jest związanych ze spożywaniem zbyt dużej ilości sodu.
Zmniejszenie spożycia sodu jest jednym z najbardziej opłacalnych środków poprawy zdrowia i zmniejszenia obciążenia chorobami niezakaźnymi.
W 2022 roku naukowcy przeprowadzili ciekawe badania na mieszkańcach Chin. Dane dostarczyły dowody na korzyści zdrowotne wynikające z ograniczenia spożycia soli.
Wyniki pokazują, że zmniejszenie dziennej dawki soli o zaledwie 1 gram mogłoby zapobiec aż 9 milionom przypadków udarów i zawałów serca do 2030 roku, z których około 4 miliony mogłyby być śmiertelne.
Spożycie soli w Chinach
Według badania przeciętny Chińczyk spożywa około 11 gramów soli dziennie, co przekracza sugerowaną przez Światową Organizację Zdrowia dawkę.
Badanie brało pod uwagę trzy grupy:
- jedną, która zmniejszyła spożycie soli o 1 gram,
- drugą, która zmniejszyła spożycie o 3,2 grama,
- trzecią, która spożywała maksymalnie 5 gramów dziennie.
Według naukowców redukcja już o 1 gram dziennie zmniejszała ryzyko choroby wieńcowej i udaru. Warto podkreślić, że utrzymywanie niskiego spożycia przez kilka lat dałoby jeszcze lepsze rezultaty.
W badaniu przeczytać można, że:
Wcześniejsze szacunki wpływu zmniejszenia spożycia soli w Chinach na zdrowie wykorzystywały przestarzałe lub w inny sposób niewiarygodne źródła danych i nie uwzględniały bardziej długotrwałego wpływu redukcji spożycia soli na ciśnienie krwi w ciągu kilku lat
Choroby sercowo-naczyniowe odpowiadają za około 40% wszystkich zgonów w Chinach. Zmniejszenie ilości spożywanej soli byłoby jednym z najprostszych i najbardziej efektywnych sposobów na poprawę zdrowia publicznego.
Inne choroby
Tak, jak było wspomniane wcześniej, nadmierne spożywanie soli wpływa nie tylko na choroby układu krążenia.
Przesalanie potraw obciąża nerki, co prowadzi do ich uszkadzania, a co za tym idzie – jest szansa na wystąpienie przewlekłych chorób tego narządu.
Badania wskazują również na związek między wysokim spożyciem soli a zwiększonym ryzykiem raka żołądka. Nadmiar soli może uszkadzać błonę śluzową żołądka i zwiększać ryzyko infekcji helicobacter pylori. Bakteria ta przyczynia się do rozwoju tego nowotworu.
Dodatkowo nadmiar sodu zwiększa wypłukiwanie wapnia wraz z moczem, co z kolei prowadzi do osłabienia kości. Może to prowadzić do pojawienia się osteoporozy.
Czy sól jest zawsze zła?
Nie powinno się w pełni rezygnować ze spożycia soli, ponieważ tak jak wiele innych składników żywności – zarówno jej nadmiar, jak i całkowity brak nie są korzystne dla zdrowia.
Jak czytamy na stronie Światowej Organizacji Zdrowia:
Sód jest niezbędnym składnikiem odżywczym potrzebnym do utrzymania objętości osocza, równowagi kwasowo-zasadowej, przekazywania impulsów nerwowych i prawidłowego funkcjonowania komórek.
Choć niedobór sodu jest bardzo mało prawdopodobny u zdrowych osób, które celowo go nie ograniczają, do jego objawów zaliczamy:
- utratę apetytu,
- skurcze mięśni,
- zaburzenia koncentracji i pamięci,
- nudności,
- osłabienie.
WHO zaleca spożywać nie więcej niż 5 gramów soli dziennie. Nieprzekraczanie tej dawki minimalizuje ryzyko związane z nadciśnieniem tętniczym i innymi chorobami sercowo-naczyniowymi.
Warto pamiętać, że w podanej ilości uwzględniono sól zawartą w gotowych produktach, a nie tylko to, co dosalamy na talerzu.
Wysoką zawartość sodu mogą mieć m.in. sery, wędliny, sosy i marynaty, ryby i owoce morza, a także pieczywo.
Źródła: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/salt-reduction
https://nutrition.bmj.com/content/5/2/164
https://www.sciencealert.com/one-gram-of-salt-is-the-difference-for-millions-of-heart-attacks