Reklama

Oto szczątki krokodyla, który żył 12 milionów lat temu

Ciekawostki

Reklama

Naukowcy zaprezentowali skamieniałość krokodyla sprzed 12 milionów lat.


Peruwiańscy paleontolodzy zaprezentowali świetnie zachowaną skamieniałość krokodyla, który żył około 12 milionów lat temu. Budowa ciała zwierzęcia dostarcza cennych informacji na temat jego trybu życia i sposobu odżywiania.

Nie jest to jednak „typowy” krokodyl, który zapewne pojawia się w wyobraźni wielu osób. To konkretny gatunek, który wyróżnia się budową głowy i preferencjami żywieniowymi.

Reklama

Prehistoryczna skamieniałość

Reklama

Wspomniana skamieniałość to szczątki gawiala. Jest to gatunek krokodyla, który żywi się głównie rybami, ale także ptakami czy małymi ssakami. Gawiale wyróżniają się charakterystycznym, wydłużonym i zwężonym pyskiem. Obecnie zwierzęta te żyją w Indiach, Pakistanie i Nepalu.

Osobnik zaprezentowany przez paleontologów miał około 3 metry długości. Skamieniałość została odkryta pod koniec 2023 roku na pustyni Ocucaje w Peru, około 350 kilometrów na południe od stolicy, Limy.

Okaz jest w naprawdę dobrym stanie. Warto zaznaczyć, że szczątki należą do gawiala, który nie dożył dorosłego wieku. Paleontolog Mario Gamarra powiedział:

To pierwszy raz, kiedy znaleźliśmy młodocianego osobnika tego gatunku, to znaczy takiego, który jeszcze nie osiągnął swojego maksymalnego rozmiaru. Zmarł, zanim to nastąpiło.

Odkrycia dokonano wspólnie przez Peruwiański Instytut Geologii, Górnictwa i Metalurgii oraz szkołę La Union.

Według naukowców, najbliższym współczesnym krewnym tego zwierzęcia jest gawial indyjski (znany także jako gawial gangesowy). Ciekawostką jest to, że jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Spotkać go można głownie w dorzeczach Gangesu, Brahmaputry i Mahanadi. Żywi się prawie wyłącznie rybami, do czego przystosowany jest jego pysk i ostre, cienkie zęby.

Dobrze zachowana skamieniałość przedstawiciela gawiali dostarcza naukowcom wiele cennych informacji na temat życia sprzed milionów lat. Jest to kolejne z odkryć dokonanych w Peru. Paleontolodzy znaleźli tam również szczątki prehistorycznych rekinów, delfinów czy waleni.

Zagrożony gatunek

Gawiale to ciekawe zwierzęta o bardzo nietypowym wyglądzie. Niestety ich gatunek jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Szacuje się, że na świecie jest tylko kilkaset osobników.

Powodem tak trudnej sytuacji jest działalność człowieka. Ludzie osuszali tereny, na których występowały gawiale, w celu przygotowania ich pod budowę domów czy grunty rolne.

W przeszłości sporym problemem było również kłusownictwo. Skóra krokodyli była wysoko ceniona w przemyśle garbarskim. Używano także ich tłuszczu i kości. Dawne ludy wierzyły, że części ciała tych zwierząt mają magiczne cechy.

Obecnie różne organizacje starają się odbudować populację gawiali. Prowadzone są kampanie przeciwko kłusownictwu, jak i pracuje się nad edukacją lokalnych społeczności. Ekolodzy chcą pokazać, że każdy gatunek ma znaczenie dla ekosystemu i trzeba walczyć o jego przetrwanie.

Źródła: https://www.rfi.fr/en/international-news/20241128-peru-scientists-unveil-crocodile-fossil-up-to-12-million-years-old
https://newscentral.africa/peru-scientists-unveil-12-million-year-old-crocodile-fossil/
https://www.sciencealert.com/incredible-fossil-preserves-a-crocodile-from-12-million-years-ago
https://pl.wikipedia.org/wiki/Gawial_gangesowy

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej