w

Xayah i Rakan świętują dziś 4 urodziny. Oto najciekawsze fakty o tych bohaterach

Dokładnie 4 lata temu do gry dodano Xayah i Rakana – najbardziej znaną parę z League of Legends.


Śmiało można powiedzieć, że premiera Xayah i Rakana była wyjątkowa. Riot pierwszy raz wprowadził do gry dwójkę postaci, którą tak otwarcie łączy relacja miłosna. Co prawda w przeszłości pojawiały się różne wątki romantyczne, mniej lub bardziej potwierdzone przez twórców. W lore znaleźć można również informacje o małżeństwach niektórych bohaterów – Ashe i Tryndamere’a czy Luciana i Senny (choć ta, jako grywalna postać, pojawiła się w grze długo po Xayah i Rakanie).

Wprowadzenie do League of Legends pary zakochanych, którzy nie tylko są powiązani ze sobą swoją fabułą, ale również wpływają na siebie w grze, na przykład dzięki wspólnemu powrotowi do bazy czy wspólnym tańcem, było wielkim wydarzeniem. Nic więc dziwnego, że dziś Xayah i Rakan są niesamowicie popularni i stali się ulubioną dwójką bohaterów wielu par, które grają nimi od paru lat.

Nie każdy jednak wie, że właśnie dziś wspomniana dwójka obchodzi 4. rocznicę dołączenia na Summoner’s Rift. Z tej okazji warto przyjrzeć się najciekawszym faktom o tych postaciach.

4. urodziny Xayah i Rakana

Dzisiejsi solenizanci pojawili się w League of Legends dokładnie 19 kwietnia 2017 roku. Początkowo zapowiadani byli jako Harpia i Fenix. Pojawił się tajemniczy tekst brzmiący: Ona walczy dla sprawy. On walczy dla niej. Gracze początkowo nie wiedzieli, które z nich będzie strzelcem, a które będzie pełnić rolę wsparcia.

Imiona bohaterów nie były od początku takie, jakie znane są z gry. Xayah w trakcie projektowania miała wiele imion, w tym m.in. Xaya, Irlolri, Ayen, Lelaeka i Melkanii. Rakan natomiast mógł nazywać się Vaesre, Beshseb, Yerlk, Aepheer lub Aethre.

Zapowiedź Xayah i Rakana

W odróżnieniu od innych bohaterów polegających na współpracy jak np. Nunu i Willumpa czy Quinn i Valora, tytułowa dwójka wprowadziła zupełnie nową mechanikę, która również polegała na wzajemności jak w przypadku wyżej wymienionych bohaterów, ale będąc dwoma osobnymi championami. Para dzieli ze sobą animację tańca oraz powrotu, tematy skórek, historię, pochodzenie i cel, jakim jest przywrócenie magii na terenach Ionii. Ciekawostką jest to, że ich wspólny taniec jest nawiązaniem do tego z filmu „Dirty Dancing”.

Bardzo możliwe, że projekt bohaterów odnosi się do mitycznego stworzenia z folkloru chińskiego – Jiāna – ptaka o jednym oku, jednym skrzydle i jednej nodze. Żeby latać, ptak stanowiący lewą połówkę musi znaleźć prawą połówkę płci przeciwnej. Samotnie nie są w stanie przetrwać, a razem mogą przemierzać niebo i widzieć w dwóch kierunkach. Jest to starożytny symbol prawdziwej miłości i więzi łączącej męża i żonę.

Parę ptaków utożsamia się z kochankami i symbolem pięknej, szczerej miłości. W polskiej wersji motyw ten może być znany jako „papużki nierozłączki”.

ZOBACZ – Jeden z bardziej rozpoznawalnych Rioterów przechodzi z zespołu LoLa do teamu odpowiedzialnego za MMO

Xayah i Rakan należą do rasy Vastajów (podobnie jak Ahri, Nami, Rengar czy Wukong). Vastajowie to zamieszkujące Runeterrę chimery, na których dziedzictwo składa się zarówno ludzka krew, jak i duchowa magia rasy poprzedzającej ludzi.

Z wypowiedzi Xayah można dowiedzieć się, że Vastajowie nie przepadają za Yordlami.

„Yordlowie. Dlaczego w ogóle istnieją?”
„To przez Yordlów nikt nie traktuje nas, Vastajów, poważnie”.

Dwójka zakochanych reprezentuje skrajnie różne charaktery. Dziewczyna jest ułożona i opanowana, polega na wcześniej opracowanym planie i lubi, gdy jej sprawy są odpowiednio poukładane. Jej partner natomiast jest wybuchowy, nieodpowiedzialny i zapominalski. O tym, że często nie pamięta ustalonego planu, można usłyszeć z dialogów postaci.

Jeśli chodzi o projekt bohaterów, to Xayah posiada na ramieniu czaszkę brzytwodzioba, do której przypięte są złote pióra jej ukochanego. Rakan również posiada pióra swojej partnerki przypięte nad lewą piersią.

Dodatkowo Xayah nosi kolczyk po lewej stronie nosa.

ZOBACZ – Najlepsze synergie postaci na midzie i w dżungli na patch 11.8 League of Legends

W polskiej wersji językowej głos Xayah podkłada Anna Terpiłowska, natomiast Rakana – Waldemar Barwiński. Gdy dwoje bohaterów znajdzie się w jednej rozgrywce, można usłyszeć ich rozmowy między sobą.

Jakiś czas temu jeden z Rioterów zdradził, że wspomniana dwójka Vastajów mogła być tak naprawdę parą wampirów.

Przypominam sobie kilka naprawdę dzikich umiejętności testowanych na Xayah i Rakanie: mogli przyzwać cienistego klona każdego sojusznika, który nie był w ich pobliżu, oboje strzelali oddzielnymi laserami, które mogły połączyć się w jeden superlaser, testowano również mechanikę dnia i nocy, ponieważ w pewnym etapie projektowania postaci były one wampirami.

Do kilku innych umiejętności Xayah należą: ult Kai’Sy, bardzo szybka umiejętność z amunicją przypominająca Q Yasuo i jej W przypominające W Ahri strzelające pociskami kradnącymi prędkość poruszania się. Kolejnym fun factem jest to, że jej aktualne W zostało wdrożone zaledwie 3 tygodnie przed jej wydaniem.

ZOBACZ – Riot w szoku, że zbuffował mocne postacie i teraz są OP. TOP 1 i TOP 2 na środkowej alei

Z ciekawostek, które wyświetlają się na ekranie ładowania gry, można dowiedzieć się, że Rakan uwielbia czekoladę.

Xayah i Rakan dzielą swój podstawowy splash art. Jest to pierwsza taka sytuacja w League of Legends, gdzie jeden z bohaterów posiada wspólny portret z innym. Kolejnym takim przypadkiem były Morgana i Kayle, które dostały wspólną grafikę po ich reworku.

Ptasia dziewczyna posiada aktualnie 4. skórki, natomiast jej partner – 5. Jedynym skinem, który nie jest wspólny, jest skórka drużynowa iG wydana w 2019 roku.

Zwierzątko Star Guardian Xayah nazywa się Saki, natomiast Rakana – Riku.

Ich kolory w skórkach SSG mogą nawiązywać do sroki orientalnej (Pica serica).

Skiny Cosmic Dawn i Cosmic Dusk mogą nawiązywać do znanego fresku autorstwa Michała Anioła – Stworzenie Adama, który znajduje się w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie.

Ich skórki Elderwood mogą nazwiązywać do Oberona i Tytanii ze „Snu nocy letniej” Shakespeare’a.

ZOBACZ – Nowy błąd w League of Legends pozwala osiągnąć 4000% Omnivampa. Jak to zrobić?

Widać, że twórcy przy projektowaniu Xayah i Rakana mieli bardzo dużo pomysłów. To udowadnia, że pochwalić mogą się nieprzeciętną kreatywnością i wydawać by się mogło, że wiele z wcześniejszych projektów postaci może jeszcze w przyszłości mieć miejsce i zawitać na Summoner’s Rift.

Z pewnością dwójka dzisiejszych solenizantów po dziś dzień uchodzi za jednych z popularniejszych championów w grze, dlatego też można mieć nadzieję, że Riot kiedyś ponownie zdecyduje się na zaprojektowanie podobnych bohaterów na takiej podstawie. Patrząc jednak na fakt, jak dużo pracy deweloperzy musieli włożyć w stworzenie Xayah i Rakana, może to nastąpić trochę później, niż wcześniej.

DołączObserwuj
Więcej z League of Legends