w

Jak po aktualizacji 1.18 najlepiej szukać diamentów w Minecrafcie? Jaka wysokość jest najoptymalniejsza?

Gdzie najlepiej szukać diamentów po aktualizacji do wersji 1.18?


Znalezienie jednego z najbardziej pożądanych surowców w grze nigdy nie było trudne, jednak potrafiło zabrać trochę czasu. Gracz potrzebuje 24. diamentów na kompletną zbroję oraz kilku dodatkowych na narzędzia.

Ponadto warto zaopatrzyć się w zapas między innymi dlatego, że zarówno pancerz, jak i kilof czy miecz mogą się zużyć, a dodatkowe wyposażenie może zostać wykorzystane do prób enchantowania. Gracze Minecrafta potrzebują więc znacznie więcej diamentów, niż początkowo mogłoby się wydawać. Gdzie po aktualizacji 1.18 najlepiej ich szukać?

Najbardziej prawidłowa wysokość do poszukiwań

Gracze Minecrafta od wielu lat kojarzyli jedną wysokość jako tą najlepszą do poszukiwania diamentów. Ze względu na charakterystykę generatora mapy oraz przypisaną do diamentów funkcję, ich poszukiwania najlepiej kończyły się w okolicach wysokości y = 12.  Jak wiadomo, aktualizacja 1.18 sporo namieszała i świat gry znacząco uległ zmianom. Zwiększono zarówno limit budowania w górę, jak i w dół. Gracze mogą zejść teraz aż 63 bloki poniżej poziomu y = 0.

Diamenty pojawiają się teraz od wysokości y = 14 aż do samego dołu świata, który znajduje się na wysokości y = -63. Im niżej się zejdzie, tym większa szansa na trafienie diamentów. Są one wiec znacznie bardziej rozproszone po świecie niż wcześniej.

Optymalną wysokością jest y = -58. Jest to miejsce, w którym nie trafi się jeszcze bedrocku, będącego podłożem świata, który utrudniałby tworzenie prostych tuneli. Jeden z graczy porównał, jak dużo diamentów udało mu się zdobyć w ciągu godziny na wersji 1.17 na znanej dobrze wysokości y = 12 oraz na wersji 1.18 na wysokości y = -58. Znaczącą przewagę zyskała nowsza wersja gry – jest to 160 diamentów w zestawieniu z 102 na poprzedniej aktualizacji.

Sztuczka, która wykorzystywała glinę, generującą się na bagnach, niestety już nie zadziała. Generator świata został dość mocno przerobiony i nie da się już znaleźć zależności pomiędzy dwoma interesującymi graczy złożami. Fanów, którzy korzystają jeszcze ze starszych wersji, mogą zapoznać się z innym artykułem, który dogłębnie opisywał tę metodę (Trick w Minecraft pozwalający na łatwe zdobywanie diamentów. Działa w 88% seedów).

Świetnym sposobem na zdobywanie diamentów w wersji 1.18 jest również eksploracja jaskiń. Mimo że Mojang sprawił, iż większość złóż nie będzie sąsiadowała z powietrzem, podziemia w najnowszej aktualizacji są na tyle duże, że i tak stosunkowo często można napotkać pożądany surowiec.