w

Wszystko o rzutach w Pokemon GO – przeliczniki, wzory i zwiększanie szansy na złapanie

Co trzeba wiedzieć, by łapanie Pokemonów stało się znacznie prostsze?

Reklama


Każdy gracz Pokemon GO lubi, gdy napotkany stworek łapie się bez problemu i nie trzeba się z nim męczyć w kilkunastu rzutach. Jeszcze lepiej, gdy jest to legendarna zdobycz z rajdu – tu w grę wchodzą ogromne emocje, a każda nieudana próba mocno zwiększa poziom stresu.

Jednak łapanie Pokemonów nie zawsze musi być uciążliwe i gra oferuje wiele pomocy, które zwiększają szansę na zdobycie konkretnego stworka. Niestety procentowe prawdopodobieństwo nie jest ujawniane w czasie rozgrywki, choć warto się z nim zapoznać i wiedzieć, jak dany przedmiot wpływa na powodzenie polowania.

W jaki sposób można zwiększyć swoje szanse na złapanie Pokemona?

Szanse na złapanie Pokemonów bywają różne. Wiele zależy od ich poziomu rzadkości czy siły. Na to gracz nie ma wpływu, ponieważ w pewnej części jest to losowe – o ile można nauczyć się tego, które stworki są rzadsze, to przechadzając się na spacerze, nigdy tak naprawdę nie wiadomo, jak silny trafi się kompletny egzemplarz, który akurat pojawił się w pobliskim krzaku.

Na szczęście na większą część procesu łapania gracz ma realny wpływ. Chodzi oczywiście o odpowiedni dobór itemów oraz jakość rzutu. W ogromnym skrócie: lepsze przedmioty i dokładny rzut dają znaczny boost do szansy złapania. By lepiej to wszystko zrozumieć, na początek warto poznać wzór, jakim kieruje się gra przy obliczaniu prawdopodobieństwa, na które wpływ ma sam trener.

Reklama

Jak widać czynników jest całkiem sporo.

ZOBACZ – Ile czasu zajmuje wbicie 40 levela w Pokemon GO? Można się nieźle zdziwić

Warto zacząć od typu owocu, ponieważ to nim na początku karmi się napotkanego Pokemona. W grze istnieje kilka przedmiotów, które można dać stworkowi, zwiększając tym prawdopodobieństwo złapania. Lista prezentuje się następująco:

 •  Razz Berry Razz Berry – szansa x 1,5
 •  Silver Pinap Berry Silver Pinap Berry – x 1,8
 •  Golden Razz Berry Golden Razz Berry – x 2,5

Po nakarmieniu odpowiednim owocem przychodzi czas na wybór tego, czym rzuci się w Pokemona. Do wyboru są:

Reklama
 •  Poké Ball Poke Ball – szansa x 1 (tak samo jest w przypadku Premier Ball Premier Balla)
 •  Great Ball Great Ball – x 1,5
 •  Ultra Ball Ultra Ball – x 2

Dalej celem gracza jest wykonanie jak najdokładniejszego rzutu. Poza jakością liczy się także typ – czy jest to prostu rzut (zwykłe przesunięcie palca po ekranie), czy podkręcony, zdecydowanie trudniejszy i niosący większe ryzyko spudłowania.

 • Nice Throw – szansa x 1 do 1,3
 • Great Throw – x 1,3 do 1,7
 • Excellent Throw – x 1,7 do 2
 • Curveball – x 1,7

Encounter we wzorze oznacza źródło, z jakiego pochodzi Pokemon. W przypadku stworków z zadań np. z zakładki Field lub Special/Timed Research współczynnik wynosi 2, u wszystkich innych – 1.

Na koniec policzony jest bonus z medalu, czyli odznaki, jaką zdobywa się poprzez łapanie Pokemonów danego typu. Wszystkie odznaczenia można obejrzeć w swoim profilu.

 • No Medal Pokémon GO.png brak medalu – szansa x 1
 • Bronze Medal Pokémon GO.png brązowy – x 1,1
 • Silver Medal Pokémon GO.png srebrny – x 1,2
 • Gold Medal Pokémon GO.png gold – x 1,3

ZOBACZ – Nowa funkcja AR w Pokemon GO już dostępna. Czym jest PokeStop scanning?

Na koniec warto wspomnieć o kolorze okręgu, który otacza Pokemona podczas łapania. Dla wielu graczy odcień kółka jest dość zagadkowy, choć większość kojarzy, że zielona barwa oznacza stworki łatwiejsze do złapania, natomiast czerwona – trudniejsze.

Oczywiście nie oznacza to, że odcień zmienia się zawsze o 10%. Współczynnik bywa różny i zmienia się w zależności od wielu elementów (takich jak np. użyte owoce).

Bywa jednak, że barwa okręgu nieco przekłamuje szansę na złapanie. Domyślnie Shadow Pokemony posiadają kolor, który sugeruje prawdopodobieństwo schwytania w okolicach 5-10%. Mimo to większość graczy zaobserwowało, że zdobycie ich jest zauważalnie łatwiejsze.

Znajomość wyżej opisanych przeliczników może nie tylko znacząco ułatwić zdobywanie ulubionych stworków, ale także pomóc w oszczędzeniu sporej ilości cennych przedmiotów. Do wielu Pokemonów nie warto używać lepszych owoców, ponieważ te znacznie bardziej przydadzą się np. po wygraniu 5-gwiazdkowego rajdu. Warto także skupić się na dokładnym rzucie czy nauce podkręcania.

Reklama
DołączObserwuj
Więcej z Pokemon Go