w

Twórcy Sims 4 w końcu podzielili się wszystkimi nowościami do nowego dodatku. Co warto wiedzieć?

Czego mogliśmy dowiedzieć się z najnowszego livestreama twórców Sims 4? Cała masa nowości, która naprawdę zaskakuje.


Wczoraj odbył się już dawno zapowiadany stream Inside Maxis, w którym twórcy mają za zadanie pokazać, jak działa nadchodzący dodatek oraz poodpowiadać na pytania społeczności. Nowej zawartości jest cała masa.

Deweloperzy zajęli się głównie gameplayem Licealnych lat w The Sims 4, jednak dowiedzieliśmy się również, czego możemy spodziewać się po aktualizacji, która będzie miała miejsce przed premierą dodatku.

Co znajdziemy w nowej aktualizacji i nadchodzącym dodatku?

Reklama

Owłosienie ciała i golenie się

Dzięki livestreamowi wiemy już, że owłosienie ciała rzeczywiście dojdzie do Czwórki wraz z najnowszym rozszerzeniem, ale w grze podstawowej. To oznacza, że zawartość znajdzie się w The Sims 4 w aktualizacji gry chwilę przed premierą dodatku.

Nasi Simowie od teraz będą mogli nosić owłosienie na trzech częściach ciała:

Reklama
 • nogi,
 • plecy,
 • ramiona.

Niektóre z owłosień będą dostępne w podstawowej wersji gry, a po zakupie Licealnych lat otrzymamy większy wybór. Oczywiście owłosienie naszego Sima będzie rosnąć naturalnie i trzeba będzie o nie dbać. Tę opcję jednak będzie można wyłączyć w CAS, dzięki czemu nie trzeba będzie spędzać czasu przy goleniu się.

Aspiracje dla nastolatków i nowe opcje „lubię/nie lubię”

W podstawowej grze znajdą się cztery nowe aspiracje dla naszych nastoletnich Simów.

 • Admired Icon,
 • Goal Oriented,
 • Drama Llama
 • Live Fast.

Oczywiście po osiągnięciu wieku młodego dorosłego nie będą one już dostępne i trzeba będzie wybrać inną aspirację życiową.

Oprócz tego w sekcji „lubię/nie lubię” znajdziemy nowe opcje. Zupełną nowością jest wprowadzenie dodatkowej kategorii, czyli preferencji stylu ubioru.

Reklama

Orientacja seksualna

Preferencje seksualne to kolejna zawartość, która zrobiła ogromne wrażenie na fanach gry. Możliwość wyboru orientacji stała się aktualnie gamechangerem całej serii The Sims, ze względu na to, że kończy ponad 20-letnią erę panseksualnych i panromantycznych Simów.

Ta możliwość wejdzie oczywiście w aktualizacji podstawowej wersji gry. Co prawda aktualna wersja tej funkcji będzie na ten moment podstawowa – tak przynajmniej tłumaczy programistka na livestreamie. Dodatkowo obiecuje, że twórcy będą starali się rozwijać tę opcję i dodawać więcej zawartości.

Copperdale i rodziny zamieszkałe

W Copperdale znajdziemy 3 różne dzielnice, w tym 1 przeznaczona dla całego kampusu szkolnego. W następnych dwóch zamieszkują 3 rodziny, a w nich nastoletnie NPC, które możemy kojarzyć z trailerów do Sims 4 Licealne lata.

 • Rodzina Harjo – mieszka tam Ash znana z trailerów, która jest szkolną infuencerką.
 • Rodzina Prescott, do której przynależy znana już Molly – przewodnicząca szkoły oraz jej mama dyrektorka.
 • Rodzina Price – a w niej romantyk Kevin, uczeń z wymiany oraz jego przyjaciel Sindey – najpopularniejszy gość w liceum.

Obawy i pragnienia

To kolejna rzecz, która pojawi się w podstawowej wersji gry po jej aktualizacji, ale będzie miała dodatkowe opcje po zakupie licealnego dodatku. Czego dowiadujemy ze streama twórców na ten temat?

Każdy Sim dostanie 3 obawy lub pragnienia, które będą podzielone na 3 kategorie:

 • pragnienia/obawy krótkotrwałe,
 • pragnienia/obawy długotrwałe,
 • pragnienia/obawy reakcyjne, które mają pojawiać się podczas podróży naszego Sima po różnych miastach i parcelach, np. w barze Sim poczuje chęć kupienia drinka.

 

Nowe kariery dla nastolatków

Twórcy wspomnieli również pokrótce o dwóch nowych karierach dla nastolatków, które związane są głównie z mediami i internetem.

 • Simfluencer
 • Video Game Streamer

Ulepszony telefon i aplikacje

Telefon naszych Simów również zostanie zaktualizowany po nadchodzącym update’cie przed premierą dodatku. Deweloperzy doszli do wniosku, że chcą, by smartfony naszych Simów unowocześniały się wraz z wiekiem, a telefon, który istniał w grze do tej pory, był dość przestarzały.

Drugą motywacją do modernizacji telefonów był fakt, że znalazły się w nim zupełnie dwie nowe aplikacje: Social bunny i Trendi.

Pierwszy z nich to platforma społecznościowa, z której Simowie mogą korzystać na co dzień i dodawać zdjęcia, poznawać znajomych czy nawet rozmawiać z nimi na prywatnym czacie.

Trendi zaś ma być platformą sprzedażową, ale nie taką zwykłą. W kawiarni Bubble Tea w Copperdale (o niej trochę niżej) znajdziemy miejsce, w którym będziemy mogli tworzyć swoje kreacje, by następnie móc je sprzedawać w aplikacji.

Jeśli więc zechcemy poszaleć z kreacjami i powrzucać je na Trendi, zostaniemy przeniesieni do Trybu Tworzenia Sima, ale takiego bardzo ograniczonego. Zastaniemy tam manekina, na którym będziemy mogli tworzyć.

Co jednak ważne – nie wszystkie ubrania będą dostępne w tym trybie. Jak tłumaczą SimGuru, mają się one rotować i co jakiś czas zastaniemy w aplikacji inne ubrania. Niektóre będą zablokowanie, ale za jakiś czas będziemy mogli ich użyć. To ma sprawić, by Trendi nie znudziło się zbyt szybko.

Gdy już stworzymy idealny look, będziemy mogli go nazwać i udostępnić. Być może znajdziemy nawet zainteresowanych i ktoś postanowi zakupić naszą kreację. Simowie otrzymają wtedy nie tylko dodatkowe Simoleony, ale też popularność i followersów.

Dzień w szkole

Jeżeli chodzi o dzień szkolny, mamy do wyboru kilka opcji. Możemy wysłać naszego nastolatka do szkoły samemu, bez naszej pomocy – wtedy dzień w szkole mija dokładnie tak samo jak w podstawowej wersji gry. Z drugiej strony o wiele ciekawiej jest zabrać się razem z nim i móc go kontrolować przez cały.

Jednak co, gdy w naszej rodzinie mamy więcej, niż jednego nastolatka? To również zostało przemyślane. Mamy wtedy do wyboru kilka opcji: albo bierzemy jednego Sima i tylko jego kontrolujemy w czasie szkoły, albo wszystkich licealistów naraz. Możemy też zaznaczyć, których nastolatków dokładnie chcemy kontrolować, bo nie muszą to być wszyscy – możemy wyselekcjonować wybranych dwóch, ale trzeciego już nie musimy.

Po wybraniu Simów, którymi chcemy kontrolować podczas ich dnia w szkole, gra przenosi nas do liceum w Copperdale. Tam odbywają się wszystkie zajęcia i aktywności szkolne, na które musimy uczęszczać.

Świetną ciekawostką jest fakt, że nasi Simowie podczas przerw będą mogli bawić się m.in. w T-pose Challenge, który jest całkiem zabawnym smaczkiem w grze.

Oprócz samej nauki, jak to na szkołę przystało, programiści zaznaczają, że przerwy w liceum są równie ważne. To tam budują się najlepsze relacje, tworzą największe dramy lub najdłuższe historie.

Oprócz tworzenia relacji możemy też dekorować szafki naszych Simów. Nie muszą one wyglądać jak klasyczne metalowe schowki, ale mogą mieć swój własny charakter. Będziemy mieli do wyboru aż 8 różnych opcji, a w tym m.in. dekoracje w stylu anime, goth, eko czy sportowe.

Nastolatkowie w liceum Copperdale uczęszczają na 2 różne typu lekcji na dzień, które z każdym dniem tygodnia się zmieniają. Sale lekcyjne można dekorować na swój własny sposób.

Twórcy zwracają jednak sporą uwagę na to, w jaki sposób Simowie przykładają się do nauki. Ma to być ważne głównie ze względu na fakt, że nastolatkowie mogą oblać klasę i nie zdać liceum (pierwszy raz w historii The Sims), dlatego jako gracze musimy na to uważać.

Oceny w szkole mają mieć również znaczenie w wyborze kariery Simów po zdaniu szkoły lub próbie dostania się na studia. Dodatkowo nastolatkowie podczas zajęć uczą się nowych umiejętności.

Przerwa na lunch trwa całe 3h. Uczniowie mają do wyboru wiele różnych dań, w tym również te wegetariańskie. Drugie śniadanie i siedzenie przy wspólnych stole to kolejny sposób na znalezienie nowych przyjaciół. Żeby nie było nudno, podczas przerw Simowie dostają kolejne zadania jak np. rozmowa z innymi czy nauka na kolejne zajęcia.

Uczniowie liceum mogą też uczęszczać na dodatkowe zajęcia pozaszkolne. Do wyboru mamy aż 4 różne kluby:

 • Cheer Team member,
 • Chess Team member,
 • Computer Team member,
 • Football Team member..

By tam się dostać, możemy wybrać specjalną opcję w telefonie, ale również zapoznać się z jednym z członków interesującego nas klubu i zapoznać się z nim, by dostać zaproszenie. To zdecydowanie ciekawsza droga.

W klubach znajdziemy różne rodzaje aktywności, w tym np. próby choreografii w przypadku klubu cheerleadowego czy nauka tańca.

Czas wolny w pokojach nastolatków

Chodzi tutaj głównie o zupełnie nowe interakcje z łóżkami. Nastolatkowie będą mogli teraz nie tylko się odprężać czy iść spać w swoim łóżku, ale też przeglądać na nim internet, siedzieć po turecku i rozmawiać z innymi lub nawet urządzać bitwę na poduszki.

Co więcej, Simowie mogą teraz uciekać przez okno, jeśli chcą się gdzieś wymsknąć na noc. Co prawda wszyscy już o tym dawno wiedzieli dzięki zapowiedziom, ale tym razem twórcy pokusili się o wyjaśnienie, w jaki sposób to działa.

Według tego, co pokazali nam deweloperzy, potrzebujemy do tego tylko jednej, maksymalnie dwóch elementów. Główną rolę gra tutaj specjalne okno, które dostaniemy w The Sims 4 Licealne lata. SimGurus nazwali je „Sneak-out window” nie bez powodu, bo tylko jego można użyć do wydostania się z pokoju (nie licząc oczywiście drzwi). Nastolatkowie otwierają je i tyle z wysiłku.

Tak naprawdę jest to jedna rzecz, która jest nam potrzebna do tego niecnego planu. Dlaczego jedna? Bo działa na każdym piętrze, więc równie dobrze może to być tylko parter. Jeśli jednak dzieci w danej rodzinie zamieszkują pokoje na piętrze, na to też jest sposób – specjalna drabina.

Ją też dostaniemy w nadchodzącym rozszerzeniu, a żeby sprawić, by ta nie wyróżniała się za bardzo, będziemy mogli dodatkowo potraktować ją roślinami ściennymi z Trybu budowania.

Kawiarnia Bubble Tea

Bubble Tea jest zupełną nowością w The Sims 4. Wcześniej mogliśmy cieszyć się jedynie kawą i zwykłą herbatą. Nowa kawiarnia znajduje się oczywiście w centrum Copperdale. Do wyboru jest kilka napojów o zupełnie różnorodnych smakach – jak to w końcu przystało na Bubble Tea.

Wesołe miasteczko w Copperdale

W Copperdale w jednej z dzielnic znajdziemy dobrze znane każdemu wesołe miasteczko, które kilkukrotnie pojawiło się we wszelkich trailerach czy zapowiedziach. Tak, chodzi o to malownicze miejsce, w którym znajdziemy diabelski młyn.

Oczywiście oprócz największej atrakcji – diabelskiego młynu – znajdziemy tam wiele innych aktywności i punktów zaczepienia. Oprócz kilku romantycznych przejeżdżek lub domów strachu, które będą mogli odwiedzać nasi Simowie, znajdziemy tam również budki z jedzeniem, Bubble Tea czy lodami. To miejsce idealnie nadaje się na randkę dla dwóch zauroczonych w sobie nastolatków.

Ciekawostką jest też fakt, że zakochani mogą skorzystać z diabelsiego młynu nie tylko po to, by pojeździć i podziwiać widoki. Okazuje się, że ten staje się kolejnym miejscem do bara-bara.

 

 

Studniówka

Studniówka to impreza, która odbywa się zawsze pod koniec przygody naszych Simów z liceum. Cała szkoła jest zaproszona, by każdy mógł świętować ukończenie pewnego etapu w swoim życiu. Parcela, w której odbywa się bal, jest całkowicie konfigurowalna. Można ją przebudować, przedekorować i stworzyć miejsce, które nam się podoba.

Dla naszych Simów jest to wydarzenie, podczas którego musimy wykonywać różne interakcje, by studniówka była udana. Można tańczyć, pić drinki, głosować na króla i królową balu, prezentować i chwalić się swoim strojem czy robić zdjęcia w fotobudce.

 

Zaokrąglanie ścian

Możliwość budowania okrągłych ścian to kolejna opcja, która nigdy wcześniej miała miejsca w The Sims. To dlatego Simomaniacy tak bardzo cieszą się, że przecieki na ten temat się sprawdziły – zwłaszcza że proszono już o taką opcję od bardzo dawna. SimGurus z okazji livestreama w końcu postanowili się tym podzielić.

Warto zaznaczyć, że to kolejny element, który trafi do podstawowej wersji gry wraz z jej aktualizacją.

W Trybie Budowania znajdziemy 3 nowe opcje do wyboru, jeśli chodzi o zaokrąglone ściany:

Po ich położeniu ściany będą wyglądać następująco:

Jak widać, będziemy mieli możliwość zbudowania całego okrągłego pomieszczenia ale też sprawienia, że będzie ono tylko półokrągłe. To daje wiele nowych możliwości budowaniczych.

Wszystko wydaje się bardzo proste i nieskomplikowane. Co jednak w przypadku, kiedy chcemy wstawić drzwi i okna? W kategorii tych obiektów dodano nowe opcje, które pozwolą nam wybrać odpowiedni kształt drzwi i okien, dzięki czemu pozwoli nam to dodać te obiekty bez żadnego problemu.

W nadchodzącym rozszerzeniu – Licealne lata – gracze otrzymają również nowe okna, które jeszcze bardziej zostały dopieszczone pod tym względem. W przypadku wstawienia ich w prostą ściane są całkowicie wyprostowane, jednak przy zaokrąglonych rzeczywiście zmieniają swóch kształt i wyglądają o wiele lepiej.

Prosta ściana:

Okrągła:

Reklama
DołączObserwuj
Więcej z Sims 4