Reklama

Prawdziwi geniusze w świecie zwierząt. Który gatunek jest najinteligentniejszy?

Ciekawostki

Reklama

Oto przykłady gatunków najmądrzejszych zwierząt, jakie istnieją na naszej planecie. 


Niektóre ze zwierząt potrafią rozwiązywać zagadki, konstruować narzędzia, a nawet grać w gry wideo. To, jak rozwinięte są ich mózgi, może nieźle zaskoczyć.

Mimo że o części z poniższych przykładów często mówi się w temacie inteligencji, nie każdy wie, w jaki sposób objawia się to, że niektóre ze zwierząt są mądrzejsze od innych. Co potrafią najinteligentniejsze osobniki? Jak wypadają w testach?

Reklama

Najinteligentniejsze zwierzęta na Ziemi

Reklama

Wśród nas żyje wiele niesamowicie inteligentnych gatunków, które nie tylko dobrze komunikują się w stadach, tworzą zaawansowane więzi społeczne, ale także potrafią rozwiązywać różne problemy czy konstruować proste narzędzia.

Ludzie czasami nie są świadomi, że gatunki, które znają, są na tyle rozwinięte i świetnie wypadają w testach na inteligencję.

Oczywiście człowiek również zalicza się do królestwa zwierząt, jednak nie pojawi się w tym zestawieniu. Kolejność wymienianych gatunków jest przypadkowa.

Delfiny

Delfiny szybko się uczą i potrafią naśladować ludzkie zachowania, rozwiązywać problemy, nauczać innych i wykazują się samoświadomością. Potrafią lokalizować obiekty za pomocą echolokacji, czyli z pomocą fal dźwiękowych.

Wreszcie, mają zaawansowane systemy komunikacji. Niektóre gatunki delfinów używają nawet zachęcających gwizdów przypominających imiona, aby identyfikować się nawzajem.

Delfiny potrafią budować pułapki, korzystać z elementów otoczenia w celu tworzenia „narzędzi” czy bawić się znalezionymi przedmiotami w formie rozrywki.

Zarówno wieloryby, jak i delfiny mają większe mózgi niż ludzie – choć ludzie mają wyższy stosunek mózgu do ciała.

Kruki

To jedne z najbardziej inteligentnych ptaków na Ziemi.

Kruki mają lepsze umiejętności planowania niż ludzkie małe dzieci. Jedno z badań wykazało, że potrafią wybrać klucz z szeregu przedmiotów, który może być użyty do otwarcia specjalnego pudełka ze smakołykiem w środku. Potrafiły znaleźć właściwy klucz w 90 procentach przypadków – i cierpliwie czekały aż 17 godzin na możliwość użycia go do zdobycia przysmaku.

Ptaki te też są niesamowicie pamiętliwe. Potrafią zapamiętać i rozpoznawać osoby, które zrobiły im krzywdę, nawet jeśli miało to miejsce lata wcześniej. Zwierzęta mogą także ostrzegać towarzyszy przed tym człowiekiem.

Potrafią używać narzędzi, planują swoje przyszłe decyzje, jak również mają zdolność do abstrakcyjnego myślenia.

Słonie

Inteligencja słoni jest uosabiana przez ich wyjątkową pamięć. Potrafią przypomnieć sobie skomplikowane szlaki migracyjne, zapamiętać wygląd innych słoni, a nawet opłakiwać zmarłych towarzyszy. Ich złożone struktury społeczne i rozbudowane więzi, które tworzą, podkreślają ich głębię emocjonalną i zdolności poznawcze.

Słonie mają największe mózgi spośród wszystkich zwierząt lądowych. Kora mózgowa słonia ma tyle samo neuronów, co mózg człowieka.

Zwierzęta te również wykazują samoświadomość. Więcej o ich wyjątkowości i niesamowitych cechach, można poczytać w oddzielnym artykule – Niesamowita pamięć, inteligencja i empatia – 10 ciekawostek na temat słoni.

Szympansy

Szympansy to niezwykle inteligentne stworzenia o złożonej hierarchii społecznej. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że dzielą one 98,7% swojego DNA z ludźmi.

Zwierzęta te potrafią wytwarzać różnorodne narzędzia oraz doskonale radzą sobie z rozwiązywaniem problemów. Zaobserwowano, że na wolności potrafią wytworzyć proste włócznie do polowania czy konstrukcje do rozłupywania orzechów.

Szympansy są w stanie nauczyć się języka migowego, aby komunikować się z ludźmi. Rozpoznają swoje odbicie w lustrze. Wykazują oznaki empatii – zarówno w formie troski o najbliższych, jak i żałoby po zmarłych towarzyszach.

Orangutany

Orangutany to kolejni nasi bliscy krewni o niesamowitych mózgach. Wśród ich wielu talentów jest zdolność do „rozmawiania” między sobą o przeszłości, co jest zachowaniem spotykanym jeszcze tylko u ludzi.

Nie tylko rozumieją koncept przeszłości, ale także rozumieją ludzką mowę, planują kolejne działania, potrafią odczuwać żal po stracie bliskich, jak i posiadają wyrzuty sumienia.

W 2018 roku naukowcy donieśli, że orangutany sumatrzańskie zachowywały się inaczej w stosunku do drapieżnika, gdy były z nimi niemowlęta. Reakcja na wroga była opóźniona i dopiero po czasie zwierzęta głośno hałasowały. W ten sposób uczyły młode tego, jak wygląda drapieżnik oraz że spotkanie z nim jest niebezpieczne.

Świnie

Pomimo tego, że wielu osobom kojarzą się bardzo negatywnie – z brudem i obżarstwem, świnie są tak naprawdę niesamowicie inteligentne, zorganizowane i czyste.

Zarówno gatunki domowe, jak i dzikie znane są ze swojej zdolności do adaptacji do różnych warunków. Bardzo szybko się uczą i są ciekawskie. Badania wykazały, że da się je nauczyć grać w proste gry wideo.

Rozróżniają obiekty i ich kolory. Wiedzą, że odbicie w lustrze jest tylko odbiciem. W wielu eksperymentach wykazały się większą inteligencją niż psy.

Inny test pokazał, że rozumieją, jak działa temperatura. Gdy mogły przyciskać pilota do klimatyzacji, szybko zaczęły używać go tak, by zmieniać temperaturę na taką, która najbardziej im odpowiada.

Papugi

Wiele ptaków potrafi naśladować ludzką mowę, ale papugi, w szczególności żako większa, uważane są za najbardziej utalentowane w tej dziedzinie. Badania udowodniły, że ptaki te rozumieją słowa i potrafią wykonywać niektóre zadania lepiej niż 5-letnie ludzkie dzieci.

Naśladowanie czy rozumienie słów to nie jedyne cechy papug. Ptaki te potrafią rozwiązywać zagadki, które wymagają logicznego myślenia. Potrafią także współpracować, aby osiągnąć wyznaczony cel.

Mają doskonałą pamięć, potrafią zapamiętywać miejsca, osoby i wydarzenia.

W naturalnym środowisku nawiązują więzi społeczne z innymi papugami, natomiast w niewoli – z ludźmi, traktując ich jako członków własnego stada.

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej