Reklama

Ta czynność ma wpływ na rozwój Twojego mózgu. Ćwicz funkcje poznawcze i zapobiegaj demencji

Ciekawostki

Reklama

Robiąc to regularnie, możemy wpływać na struktury naszego mózgu.


Czytanie to hobby wielu osób, choć mówi się, że z roku na rok coraz mniej ludzi sięga po książki. Choć statystyki mówią coś innego, wciąż ponad połowa Polaków w ogóle nie interesuje się czytelnictwem.

Dlaczego warto przekonać się do czytania? Jak ta czynność wpływa na rozwój mózgu? Czy to prawda, że osoby czytające są mądrzejsze, mają lepszą pamięć i rzadziej chorują na demencję?

Reklama

Czytanie a mózg

Reklama

O tym, że ludzie odchodzą od czytania, mówi się od lat. Często przy informacjach tego typu trafia się na wzmianki o tym, że przeciętny człowiek woli sięgać po filmy czy gry komputerowe. Jak to właściwie jest? Co mówią statystyki?

W artykule na stronie lustrobiblioteki.pl czytamy:

W 2023 roku lekturę co najmniej jednej książki w ciągu dwunastu miesięcy poprzedzających badanie zadeklarowało 43% badanych, o 9 punktów procentowych więcej niż w dwóch ostatnich latach, najwięcej od 10 lat (…).
Czytelnikiem jest zazwyczaj osoba wykształcona, z miasta liczącego co najmniej 200 tys. mieszkańców. Według badania najczęściej, w każdej grupie wiekowej i niezależnie od posiadanego wykształcenia, czytają kobiety. Nawyki czytania dziedziczy się w środowisku rodzinnym, ale wpływ na to mają również wzorce kulturowe.

Dla porównania 50% dorosłych w Wielkiej Brytanii deklaruje, że nie czyta regularnie. Co więcej, według badania The Reading Agency, prawie co czwarty młody człowiek w wieku 16-24 lat twierdzi, że nigdy nie był miłośnikiem czytania.

Wpływ czytania na strukturę mózgu

Mózg jest plastyczny i zmienia się pod wpływem nauki nowych umiejętności. Badania pokazują, że osoby intensywnie uczące się języków obcych zwiększają grubość kory w obszarach językowych. Czytanie, podobnie jak nauka języków, kształtuje strukturę zakrętów Heschla (obszaru kory mózgowej płata skroniowego, stanowiącego pierwszorzędowe pole słuchowe) i bieguna skroniowego.

Regularne czytanie wzmacnia połączenia neuronowe, zwłaszcza w obszarach odpowiedzialnych za przetwarzanie języka. Według badania naukowców z Uniwersytetu Emory w USA, zmiany w mózgu są zauważalne nie tylko podczas lektury angażującej książki, ale także po jej zakończeniu. Czytając regularnie poprawiamy także zdolności do rozumienia i interpretacji informacji.

Czytanie poprawia także pamięć i koncentrację, a co za tym idzie, może pomóc w zapobieganiu chorobom związanym z wiekiem. Regularne sięganie po książki może opóźniać spadek funkcji poznawczych, działając jako forma treningu umysłowego, która utrzymuje mózg w aktywności. Jest więc świetnym wyborem dla osób, które chcą zapobiegać demencji czy chorobie Alzheimera.

Lektura książki to również szereg innych korzyści. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Sussex informowały, że czytanie zmniejsza poziom stresu nawet o 68%. Jest to więc dobry sposób na relaks, ale także poszerzenie słownictwa, ogólnej wiedzy czy rozwijanie wyobraźni.

Co oprócz książki?

Czytanie to nie jedyny sposób na utrzymanie naszego mózgu w dobrej kondycji. Jest sporo innych czynności, które pomogą utrzymać go w odpowiedniej formie, przy okazji wspierając pamięć i koncentrację. Wśród nich wymienić można:

  • naukę języków obcych czy gry na instrumencie – poznawanie nowych rzeczy stymuluje mózg i zwiększa jego plastyczność. Poprawia pamięć, koncentrację i zdolność rozumienia oraz interpretacji nowych informacji.
  • rozwiązywanie zagadek i łamigłówek – tego typu czynności wpływają na obszary mózgu, które są odpowiedzialne za logiczne myślenia i planowanie. Do tego gry logiczne czy zagadki poprawiają pamięć oraz zdolności do rozwiązywania problemów.

Dobrze na pracę mózgu wpływają także kreatywne czynności związane z twórczością, takie jak np. rysowanie czy pisanie. Tworzenie własnych treści pomaga w rozwijaniu wyobraźni i nieszablonowego myślenia. Jest to też świetny sposób na regulowanie emocji i redukcję stresu.

Nie można zapominać również o aktywności fizycznej, która jest kluczowa dla zdrowia całego organizmu, w tym także mózgu. Ćwiczenia wspomagają nie tylko pracę mięśni i ogólną kondycję, ale także poprawiają przepływ krwi, obniżają ciśnienie, poprawiają funkcje poznawcze i polepszają ogólne samopoczucie (zobacz: Kolejny powód, dlaczego warto ćwiczyć. Tym razem nie chodzi o sylwetkę, ale o mózg).

Źródła: https://lustrobiblioteki.pl/2024/04/wzrost-czytelnictwa-o-9-pkt-procentowych-raport-o-stanie-czytelnictwa-ksiazek-w-2023-roku/
https://theconversation.com/people-who-are-good-at-reading-have-different-brains-244786
https://booklips.pl/newsy/czytanie-powiesci-powoduje-dlugotrwale-zmiany-w-mozgu/
https://kwikbrain.medium.com/10-brain-reasons-to-make-reading-a-habit-aa628d4b498c
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4128180/

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej
Reklama
Reklama