Picie kawy i herbaty zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór tej części ciała
Opublikowano nowe badania, które mówią, że kawa i herbata chronią przed tymi konkretnymi nowotworami.
Kawa i herbata to najpopularniejsze napoje na świecie. Spożywa się je w wielu krajach i każdego dnia miliony ludzi nie wyobrażają sobie poranka bez dawki kofeiny. Od dawna wiadomo, że jedno, jak i drugie ma wiele właściwości – jest to nie tylko źródło antyoksydantów, ale także świetny sposób na zapobieganie schorzeniom neurologicznym czy polepszenie pracy serca i naczyń krwionośnych.
Jednak jak to jest, jeśli chodzi o związek kawy i herbaty z nowotworami? Czy picie tego typu napojów uchroni nas przed zachorowaniem na raka? Co mówią najnowsze badania?
Kawa a nowotwory
23 grudnia 2024 roku na stronie American Cancer Society Journals pojawił się artykuł o tym, jaki związek ma spożywanie kawy i herbaty z zachorowaniem na nowotwór w okolicy głowy i szyi.
Jak czytamy na wstępie, przeprowadzono analizę 9548 przypadków nowotworów tych rejonów i 15 783 kontroli z 14 badań przypadków na poziomie indywidualnym zebranych w ramach Międzynarodowego Konsorcjum Epidemiologii Nowotworów Głowy i Szyi.
Nowotwory, o których mowa, obejmują jamę ustną, gardło środkowe i dolne, a także krtań. Co więcej, stanowią siódmą najczęściej występującą grupę nowotworów na świecie. W badaniu czytamy, że w 2020 roku odnotowano około 745 000 nowych przypadków i 364 000 zgonów.
Wiadomo, że ryzyko zachorowania zwiększają pewne czynniki, takie jak na przykład tytoń czy alkohol. Jednak nie do końca poznano wpływ kawy i herbaty, które są najpopularniejszymi napojami na świecie i miliony ludzi piją je każdego dnia.
Zarówno kawa, jak i herbata mają szereg właściwości dzięki związkom, które się w nich znajdują, w tym kofeinę i polifenole. Więcej o pozytywnym wpływie kofeiny na zdrowie, można przeczytać m.in. tutaj: Nowe badanie pokazuje zaskakujący wpływ kawy na nasze zdrowie.
Przeprowadzono różne badania, które miały na celu określenie wpływu kawy i herbaty na nowotwory głowy i szyi. Wyniki były jednak mocno niejednoznaczne. Niektóre sugerowały, że często spożywanie kawy może chronić gardło, podczas gdy inne, że nie ma to większego znaczenia. Z herbatą było bardzo podobnie.
Nowe badania
Nowe analizy pokazują, że spożywanie kawy i herbaty faktycznie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka w obrębie głowy i szyi. Już nawet 3-4 filiżanki kawy dziennie obniża ryzyko raka gardła dolnego nawet o 40%. W przypadku jamy ustnej spada ono o 30%.
Co ciekawe, nawet kawa bezkofeinowa wypada tutaj bardzo dobrze. Ona również wiążę się z o 25% mniejszym ryzykiem raka jamy ustnej.
Jak widać, nie chodzi tutaj jedynie o kofeinę, ale inne związki zawarte w kawie i herbacie. Istotna jest obecność polifenoli, które to mają właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Wspomagają one hamowanie procesów, które prowadzą do rozwoju raka, takich jak rozrost komórek nowotworowych.
Warto zaznaczyć, że w badaniu brano pod uwagę herbatę czarną, która jest popularna w Europie i Ameryce. Wyniki i wpływ na nowotwory mogą być inne w przypadku herbaty zielonej, białej czy czerwonej. Nie uwzględniono również różnic pomiędzy sposobem parzenia czy temperaturą spożywanego napoju.
Zwyczaje związane z piciem kawy i herbaty są dość złożone, a wyniki te podkreślają potrzebę zgromadzenia większej ilości danych i dalszych badań nad wpływem tych napojów na zmniejszenie ryzyka raka.
Wnioski
Regularne spożywanie kawy i herbaty może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Warto pamiętać jednak, że nadmierne picie tego typu napojów może przynieść odwrotne efekty. Nie można zapominać o tym, że każdy organizm reaguje na pewne związki w odmienny sposób. Ludzie cierpiący na niektóre choroby, w tym m.in. choroby żołądka, dwunastnicy, refluks czy zespół jelita drażliwego powinny uważać na negatywne skutki picia wspomnianych napojów i w razie problemów, skontaktować się z lekarzem.
Źródła: https://acsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/cncr.35620
https://www.sciencealert.com/drinking-tea-or-coffee-each-day-could-reduce-mouth-and-throat-cancer-risk