Te zwierzęta szokują długością życia. Rekordziści przeżyli ponad 200 lat
Oto przykłady zwierząt, które często żyją dłużej od ludzi. Nie tylko żółwie są długowieczne.
Wiele osób na hasło „gatunki, które żyją bardzo długo”, od razu pomyśli o żółwiach. Rzeczywiście niektóre z nich potrafią przeżyć dziesiątki, jeśli nie więcej lat.
Jednak żółwie to tylko jeden z przykładów. Dużo ludzi nie ma pojęcia o tym, że istnieje więcej gatunków, które potrafią przeżyć ponad 70 lat. Część z nich może nieźle zaskoczyć.
Zwierzęta, które żyją naprawdę długo
Tak, jak było wspomniane wyżej, nie tylko żółwie żyją dziesiątki lat. O innych zwierzętach, które potrafią przeżyć 60, 80, a nawet i 100 lat, mówi się dużo rzadziej, a są to naprawdę interesujące przykłady.
Słoń afrykański
Słonie afrykańskie to największe żyjące zwierzęta lądowe. Średnia długość ich życia wynosi około 70 lat, co czyni je też jednymi z najdłużej żyjących. Eksperci są w stanie określić ich wiek na podstawie kilku cech, w tym wielkości i liczby zębów.
To, czy dany osobnik przeżyje więcej niż 70 lat, zależy od wielu czynników, w tym m.in. od obecności drapieżników, chorób, kłusownictwa czy utraty siedliska.
Inny gatunek słonia – indyjski – również żyje bardzo długo, ponieważ może dożyć nawet 60 lat.
Więcej o słoniach i o tym, czemu są wyjątkowe, można przeczytać w osobnym artykule: Niesamowita pamięć, inteligencja i empatia – 10 ciekawostek na temat słoni.
Papugi Ary
Ary to rodzaj dużych ptaków z podrodziny papug neotropikalnych. Są łatwe do rozpoznania, ponieważ mają jaskrawe, charakterystyczne upierzenie, długi ogon i sporą wielkość.
Ary jako rodzaj żyją bardzo długo, choć na wolności ich średnia wieku jest nieco niższa niż w hodowli. Ara zielonoskrzydła czy Ara czerwona mogą żyć nawet ponad 70 lat, jeśli ich opiekun zapewni im odpowiednie warunki i stałą opiekę weterynaryjną.
Krokodyle różańcowe
Nie wiadomo ile tak naprawdę może żyć krokodyl różańcowy. Podaje się, że średnia wieku tego gatunku to ponad 70 lat. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją wzmianki o dwóch szczególnie długowiecznych osobnikach, które mogą mieć ponad 120 lat.
Cassius – największy na świecie krokodyl żyjący w niewoli (w 2011 roku został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa) – może mieć nawet 120 lat. Został schwytany w 1984 roku na ranczu bydła na południowy zachód od Darwin w Australii i od tego czasu jest trzymany w Marineland Crocodile Park na Green Island.
Inny interesujący przypadek, to krokodyl Mr Freshie, który według szacunków ekspertów żył od 120 do 140 lat. Przebywał w zoo w Australii przez 40 lat, aż do śmierci w 2010 roku. Szacuje się, że w momencie schwytania miał około 100 lat.
Wal grenlandzki
Wale, czy też wieloryby grenlandzkie są najdłużej żyjącymi ssakami na świecie. Dokładna długość ich życia nie jest znana, ale kamienne końcówki harpunów znalezione u niektórych odłowionych osobników dowodzą, że bez problemu żyją ponad 100 lat i mogą dożyć nawet 200 lat.
Wieloryby mają mutacje w genie o nazwie ERCC1, który jest zaangażowany w naprawę uszkodzonego DNA, co może pomóc chronić ich przed nowotworami.
Niektórzy twierdzą, że badanie tych długowiecznych wielorybów może dostarczyć wskazówek, jak przedłużyć ludzkie życie.
Mimo wyjątkowości tych wielorybów, sporo ludzi nie ma pojęcia o ich istnieniu.
Ryby koi
Koi to popularne ryby kojarzone z kulturą japońską. Cenione są ze względu na swoje ubarwienie. Poza wyglądem wyróżnia je również ich długość życia. W dobrych warunkach mogą przeżyć nawet 70 lat, choć średnia wynosi około 40 lat.
Być może to niewiele w porównaniu z wcześniejszymi przykładami. W tym momencie warto wspomnieć o pewnej rekordzistce.
Najstarszą znaną rybą koi była ryba o imieniu Hanako, która żyła 226 lat. Jej wiek został potwierdzony przez analizę pierścieni na jej łuskach. Odeszła w 1977 roku.
Węgorz nowozelandzki
Węgorze te zazwyczaj dożywają nawet 80 lat, choć najdłużej żyjący osobnik osiągnął 106 lat. Pochodzą z Nowej Zelandii i Australii. Spędzają większość swojego życia ukrywając się w słodkowodnych strumieniach przed migracją do Oceanu Spokojnego w celu rozmnażania.
Węgorz nowozelandzki znany również jako węgorz długopłetwy, jest jednym z najdłużej żyjących gatunków ryb słodkowodnych.
Karmazyn ostrooki
Według Washington Department of Fish and Wildlife karmazyn ostrooki jest jedną z najdłużej żyjących ryb. Przyjmuje się, że długość życia tego gatunku to co najmniej 200 lat.
Te charakterystyczne ryby żyją w Oceanie Spokojnym, żywią się innymi zwierzętami, takimi jak mniejsze ryby czy krewetki. Osiągają prawie metr długości.
Podobnie jak w przypadku wala grenlandzkiego, ryby te mają odpowiednie mutacje w DNA, które powalają im chronić się przed nowotworami.