Reklama

Te zwierzęta to prawdziwi mistrzowie kamuflażu. Idealnie wtapiają się w otoczenie

Ciekawostki

Reklama

Oto parę przykładów gatunków, które perfekcyjnie znikają z pola widzenia. 


Nie tylko znany wszystkim kameleon potrafi wtopić się w otoczenie i pozostać niezauważony przez drapieżników. Wiele zwierząt, zarówno gadów, ptaków czy ssaków potrafi świetnie ukrywać się w swoim naturalnym środowisku.

Niektóre robią to tak dobrze, że nie sposób je zauważyć, nawet jeśli celowo przeszukiwałoby się las w celu znalezienia ich. Oto kilku mistrzów kamuflażu, którzy perfekcyjnie opanowali bycie „niewidzialnymi”.

Reklama

Mistrzowie kamuflażu ze świata zwierząt

Reklama

Gekon liścioogonowy

Pierwszym gatunkiem na liście, dla którego kamuflaż jest niezwykle ważny i umożliwia przetrwanie, jest gekon liścioogonowy. Jego charakterystyczne umaszczenie pozwala wtopić się w powierzchnię kłód, pni drzew i ściółki w lasach na Madagaskarze.

Gekony ukrywają się tak dobrze, że są praktycznie niewidoczne dla drapieżników. Zwierzęta te mogą mieć różne odcienie skóry, by lepiej pasować do koloru liści lub kory.

Dolophones conifera

Ten wyjątkowy pająk żyjący w Australii wyróżnia się wklęsłym ciałem, które pozwala mu dopasować się do kształtu drzewa. Pajęczak oplata sobą korę tak, że staje się praktycznie niewidoczny. Trudno dostrzec go z bliska, a z odległości jest kompletnie niezauważalny.

Niektórzy nazywają go „pająkiem lampartem” ze względu na swoje umaszczenie.

W ciągu dnia dolophones conifera odpoczywa na korze drzew, nie martwiąc się o ataki drapieżników, ponieważ jego kamuflaż jest wręcz idealny. W nocy przechodzi do polowania, po czym ponownie staje się „częścią drzewa”.

Patyczak rogaty

Patyczaki to owady, które w zadziwiający sposób naśladują gałązki drzew, wśród których żyją. Ten niezwykły kamuflaż sprawia, że są praktycznie niewykrywalne przez drapieżników. Kluczową taktyką podczas ukrywania się jest pozostanie nieruchomym, co jeszcze mocniej potęguje wrażenie, że owad jest jedną z gałązek.

Pełzacz amerykański

Choć wiele gatunków ptaków wyróżnia się kolorowym ubarwieniem, są też takie, które świetnie wtapiają się w otoczenie. Podczas gdy niektórzy przedstawiciele tej grupy zwierząt stawiają na jaskrawe ubarwienie przyciągające wzrok samic, istnieją ptaki, które z odległości wyglądają jak kora drzewa.

Pełzacz amerykański to małe zwierzę wielkości wróbla. Ma cętkowany, brązowy grzbiet. Jako że większość czasu wędruje po korze drzew w poszukiwaniu owadów, musiał przystosować się do takich warunków i stać się niewidzialnym dla drapieżników.

Czasem gatunek ten tak dobrze kryje się na korze drzewa, że zidentyfikować go można jedynie po jego śpiewie.

Zając polarny

Ogólnie rzecz biorąc, wiele polarnych odmian zwierząt świetnie radzi ukrywa się w śniegu, ponieważ ich sierść jest śnieżnobiała. Zaraz obok polarnych lisów czy niedźwiedzi, znajduje się też zając polarny.

Zwierzę to nie tylko dobrze się wtapia w otocznie, ale również za sprawą oczu rozmieszczonych po bokach głowy ma dodatkowo ogromne pole widzenia. Może obserwować wszystko dookoła, bez najmniejszego ruchu.

Jeśli mimo to ktoś je zauważy, jest także mistrzem ucieczki. Biega niezwykle szybko i jest do tego zadziwiająco zwinne.

Grzechotnik rogaty

Ten gad, który żyje w pustynnych piaskach Stanów Zjednoczonych i Meksyku perfekcyjnie opanował ukrywanie się. Jego ciało z charakterystycznym ubarwieniem idealnie pasuje do piaszczystego krajobrazu. Wąż częściowo zakopuje się w piasku, by jeszcze lepiej zniknąć z pola widzenia.

W przeciwieństwie do większości powyższych przykładów, grzechotnik nie chowa się po to, by uciec przed drapieżnikiem, ale by zaskoczyć potencjalną ofiarę. Nieświadomy gryzoń zbliża się w jego kierunku, a następnie zostaje złapany szybkim ruchem, po czym jest pożarty.

Rzekotka różnobarwna

Rzekotki różnobarwne to żaby niewielkich rozmiarów, które żyją w lasach w pobliżu zbiorników wodnych. Trudno je zauważyć nie tylko ze względu na niewielki rozmiar, ale także fakt, że ten konkretny gatunek potrafi zmieniać kolor skóry w zależności od środowiska, w którym żyje. To pomaga im świetnie wtopić się w otoczenie, bez względu na to, gdzie się akurat znajdują.

Poza rzekotką wiele żab i ropuch świetnie wtapia się w otoczenie, ponieważ zazwyczaj mają kolory przypominające korę drzew lub barwę liści. Takie dostosowanie się do środowiska nie tylko chroni je przed drapieżnikami, ale także ułatwia zdobywanie pożywienia.

Pławikonik karłowaty

Są to najmniejsze na świecie koniki morskie, mierzące tylko kilka centymetrów. Żyją w Azji Południowo-Wschodniej. To, co można zobaczyć na ich ciele, to zwapniałe guzki, które rosną, aby dopasować się do polipów koralowców, które je otaczają.

Ich rozmiar i oszałamiająca zdolność do kamuflażu w tropikalnym środowisku rafy koralowej oznacza, że są one narażone na niskie ryzyko drapieżnictwa.

Co ciekawe, one również potrafią dopasować kolor swojego ciała do barwy otaczających je koralowców.

To zaledwie kilka przykładów zwierząt, które świetnie opanowały technikę kamuflażu. Jak widać, umiejętność ta jest cenna zarówno u owadów czy płazów, jak i dużo większych od nich ssaków czy gadów. Wtapianie się w otoczenie ma różne zastosowanie. Jedne zwierzęta wykorzystują to do polowania, inne ratują w ten sposób życie. W obu przypadkach jest to tak samo fascynujące.

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej
Reklama
Reklama