w

Niantic testuje zwiększony zasięg trade’u w Pokemon GO. Gracze proponują inne rozwiązania

Twórcy postanowili przetestować zmiany w systemie wymian. Na czym to polega?


Niantic ogłosiło, że przez kilka dni potrwają testy związane z tradingiem w Pokemon GO – czyli wymianą stworków pomiędzy graczami.

Jako że firma zbiera informacje, które chce wykorzystać w przyszłości, wielu graczy spodziewa się odświeżenia systemu trade’owania i być może zmiany jego zasad (a te wydają się większej części  fanów mocno przestarzałe).

Trade w Pokemon GO – czym jest i jakie ma ograniczenia

Trading to jedna z funkcji w Pokemon GO, która pomaga w większej interakcji pomiędzy graczami. Poza wspólnymi walkami o Gym, pokonywaniem bossa w rajdzie czy potyczkami w ramach GO Battle League trenerzy mogą wymieniać się schwytanymi Pokemonami. Przy odrobinie szczęścia otrzymywany stworek może zyskać naprawdę dobre statystyki, a nawet stać się wersją Lucky. Mimo to system wymian ostatnio nie cieszy się sporym zainteresowaniem, a dzieje się tak przez panującą na świecie sytuację – pozostawanie w domu i unikanie kontaktów społecznych nie sprzyja funkcji, która wymaga zbliżenia się do innego gracza.

ZOBACZ – Mega Ewolucje w Pokemon GO okazały się klapą? 1/4 graczy nie skorzystała z nich ani razu

Warto przypomnieć, jakie były zasady tradingu do tej pory:

 • Gracze muszą znajdować się blisko siebie (maksymalnie w promieniu 100 metrów).
 • Każdego Pokemona można wymienić tylko raz. Po wymianie jego IV zostanie zmienione.
 • Każdego dnia można zrobić jedną specjalną transakcję – dotyczy to Pokemonów shiny, legendarnych lub takich, których nie posiadał jeden z trenerów.
 • Poziom stworka zostanie obniżony, jeśli jest na wyższym levelu niż trener, który go otrzymuje.
 • Handel Pokemonami shadow i mitycznymi jest niemożliwy.
 • Niektóre stworki otrzymują darmową ewolucję po dokonaniu wymiany.
 • Koszt transakcji dostosowany jest do tego, jakie Pokemony są wymieniane.

Niantic postanowiło wprowadzić małe zmiany, na razie w formie testowej, by w przyszłości wykorzystać zebrane informacje.

W ramach ograniczonego czasowo testu od 12 do 16 listopada zasięg wymian zostaje zwiększony. W zależności od informacji zebranych z tego testu możemy uwzględnić zwiększony zasięg trade’u jako część przyszłych wydarzeń.

Taka informacja ucieszyła wielu graczy, ponieważ już od jakiegoś czasu proponowali zmiany w systemie. Co prawda zwiększony zasięg to tylko jedna z nich, ale zawsze jest to krok do usprawnienia gry.

Jakie są pomysły na zmiany zaproponowane przez graczy?

Trenerzy wymyślili sporo sposobów na usprawnienie trade’u w Pokemon GO, przy okazji ograniczając go w pewnych aspektach tak, by był dalej sprawiedliwy. Oto kilka najciekawszych pomysłów:

 • Zdalne wymiany pomiędzy najlepszymi przyjaciółmi. Jak większość graczy wie – poprzez wysyłanie prezentów można nabijać poziom przyjaźni z inną osobą na liście znajomych. Gdy osiągnie się status Best Friends, można wylosować tak zwany Lucky Trade, czyli wymianę, która daje gwarancje, że stworek otrzyma status Lucky.
  Zdaniem graczy zdalne wymiany dla najlepszych przyjaciół nie byłyby nadużywane, ponieważ by wbić tak wysoki poziom znajomości, trzeba aż 90 dni sumiennego wysyłania prezentów. Eliminuje to sytuacje szybkich wymian z przypadkową osobą z internetu, która akurat oferuje wymarzonego stworka.
 • Zdalne wymiany z ograniczeniem gatunków regionalnych. Warto przypomnieć, że w grze istnieją Pokemony ściśle związane z danym regionem (zobacz: Lista regionów Pokemon GO, w których można znaleźć ekskluzywne Pokemony), co sprawia, że stają się ekskluzywne. Gatunki, które pojawiają się masowo na całym świecie, mogłyby być wymieniane bez ograniczenia odległości.
 • Trade bez ograniczenia odległości raz na jakiś czas. Tutaj pomysły są różne – raz dziennie, a może raz w tygodniu? Taka opcja pozwoliłaby na wymianę ze znajomym z innego kraju, ale jednocześnie nie pozwalałaby na nadużycia. Oczywiście Niantic musiałoby sprawdzić, czy ograniczenie czasowe powinno dotyczyć całej listy znajomych, czy konkretnej osoby.
 • Zdalne wymiany możliwe podczas konkretnego eventu. W tym pomyśle trade na duże odległości byłby możliwy przez ograniczony czas w ramach specjalnego wydarzenia.
 • Wprowadzenie do gry specjalnego przedmiotu umożliwiającego handel bez ograniczenia odległości. Jest to jeden z pomysłów, który również mógłby się dobrze sprawdzić, szczególnie że specjalne przedmioty pojawiają się w grze od dawna. Item do trade’u mógłby pojawiać się w specjalnych questach lub w ramach wydarzeń. Twórcy mogliby go również rozdawać raz na jakiś czas w przeznaczonych do tego boxach.

ZOBACZ – Kolejny wielki sukces Pokemon GO. Ile Niantic zarobiło przez ostatnie miesiące?

Jak widać – pomysłów na usprawnienie wymian w Pokemon GO jest całkiem sporo. Część z nich naprawdę mogłaby zadziałać i na pewno poprawiłaby radość z gry, szczególnie u osób, które nie mają nikogo znajomego z okolicy, z którym mogliby się wymienić.

Nie można zapominać, że jeszcze nie tak dawno zdalne rajdy nie były możliwe, a wprowadzenie ich znacznie poprawiło komfort gry, zwiększyło interakcje między ludźmi z różnych krajów, a osoby z mniejszych miejscowości w końcu mogły cieszyć się nowymi legendarnymi Pokemonami.

DołączObserwuj
Więcej z Pokemon Go