Dlaczego koty podglądają nas w łazience? Oto wyjaśnienie
Dlaczego tak często słyszy się o kotach, które przyglądają się właścicielom, gdy ci korzystają z łazienki?
Jeśli masz lub miałeś kota, bardzo prawdopodobne, że doświadczyłeś takiej sytuacji. Możliwe też, że trafiłeś w internecie na historie, zdjęcia lub memy, na których widać zwierzaka, który z zainteresowaniem przygląda się właścicielowi, gdy ten korzysta z łazienki.
Wydaje się, że jest to rodzaj kociego podglądactwa. Dlaczego pupile tak bardzo troszczą się o ludzi załatwiających swoje potrzeby? Może martwią się o swojego właściciela? Albo chodzi o coś zupełnie innego?
Zagadka kocich podglądaczy
Większość ras kotów ma naturalną awersję do wody, głównie przemoczenia sierści, choć są tutaj oczywiście wyjątki (więcej o tym można poczytać tutaj: Mity związane z kotami, w które prawdopodobnie wciąż wierzysz). Wydawać by się mogło, że z tego powodu będą unikać łazienek, a przynajmniej wtedy, gdy korzysta z nich człowiek. Wtedy ryzyko zmoczenia się jest dużo większe. Mimo to czworonogi chętnie przyglądają się właścicielowi w takim miejscu. Dlaczego?
Łatwo się domyślić, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, która dotyczyłaby każdego kota na świecie. Jest jednak kilka wyjaśnień tego zachowania.
Ciekawość
Pierwszym, najprostszym i nieco banalnym, jest zwykła ciekawość. Koty są z natury ciekawskie i interesują się zachowaniami człowieka, zwłaszcza jeśli jest to coś, co nie jest dla nich zrozumiałe lub same tego nie robią.
W łazience naprawdę dużo się dzieje. Pojawiają się przeróżne odgłosy i inne bodźce. Dźwięk wody, szelest papieru toaletowego, zapach kosmetyków – to wszystko sprawia, że kot jest jeszcze mocniej zainteresowany tym, co robi człowiek.
Ochrona terytorium
Według niektórych, koty uznają łazienkę za część swojego terytorium, którego należy pilnować i chronić. Możliwe, że zwierzęta te są zaintrygowane faktem, że ich właściciel zajmuje przestrzeń, do której – jak prawdopodobnie myślą – ma prawo własności.
Koty mają skłonność do relaksowania się w suchych wannach i zlewach, szczególnie w ciepłe dni za względu na chłodny dotyk ich powierzchni. To, że człowiek wchodzi tam i zalewa te miejsce wodą, hałasuje i używa kosmetyków o intensywnych zapachach, może dziwić zwierzę i skłaniać je do czuwania, czekając kiedy terytorium znów się zwolni.
Bezpieczeństwo
Koty lubią wiedzieć, co robi ich właściciel. Niektórzy ludzie podczas kąpieli, szczególnie gdy są zasłonięci zasłoną czy drzwiami kabiny, zauważają, że ich pupil wykazuje oznaki niepokoju. Może to pokazywać, że zwierzę chce kontrolować sytuację, nawet w pewien sposób chronić człowieka, ale w takich okolicznościach nie może tego zrobić.
Dodatkowo odgłosy takie, jak lecąca woda pod prysznicem czy dźwięk spłuczki toaletowej, mogą kojarzyć się z potencjalnym zagrożeniem.
Potrzeba uwagi
Innym, dość prostym i zrozumiałym wyjaśnieniem jest to, że kot zwyczajnie chce uwagi właściciela. Gdy człowiek przesiaduje w łazience, zwierzę korzysta z faktu, że może dostać jego zainteresowanie, ponieważ w pewnym sensie będą znajdowali się razem na małej przestrzeni.
Dlaczego kot patrzy, jak załatwiasz swoje potrzeby?
Kąpiel nie jest jedynym źródłem kociej fascynacji. Niektórzy właściciele zgłaszają, że koty lubią obserwować lub w inny sposób wchodzić z nimi w interakcje, gdy załatwiają swoje potrzeby w toalecie.
Tak, jak było wspomniane wyżej, koty mogą wywnioskować, że jest to ich szansa na zdobycie zainteresowania i zwrócenia na siebie uwagi, podobnie jak w przypadku, gdy właściciel ogląda telewizję lub robi coś przy komputerze. To, że jesteś w bardziej niezręcznej pozycji, nie ma dla nich znaczenia.
Jeśli dla kogoś jest to wyjątkowo krępujące, można przed wyjściem do łazienki zająć kota jakąś czynnością. Prawdopodobnie wiele zwierzaków woli wybrać jedzenie niż obserwację.
Co więcej, okazywanie zainteresowania pupilowi, gdy ten zaczyna nas obserwować, daje mu sygnał, że warto to robić. Co za tym idzie – będzie przychodził do łazienki coraz częściej z nadzieją, że znów okażemy mu uwagę i czułość.