Reklama

Miejsca na świecie, które wyglądają jak nie z tej ziemi

Ciekawostki

Reklama

Te niezwykłe miejsca naprawdę istnieją, mimo że wyglądają jakby pochodziły z innego świata. 


Ziemia skrywa wiele tajemnic. Niektóre miejsca na powierzchni planety wyróżniają się cudownymi krajobrazami, nietypową roślinnością czy fascynującą architekturą. Czasem chodzi o to, co stworzyły dawne cywilizacje. Innym razem wzrok przyciągają naturalne struktury, które wytwarzały się przez tysiące lat.

Warto dowiedzieć się o kilku niesamowitych lokalizacjach, które wyglądają tak nietypowo, że można pomylić je ze sceną z filmu albo wizualizacją miejsca z jakiejś baśni.

Reklama

Niesamowite miejsca na świecie

Reklama

Kanion Antylopy

Jest to kanion szczelinowy znajdujący się na terenie rezerwatu plemienia Nawaho w stanie Arizona w USA. Powstawała przez miliony lat w wyniku wymywania piaskowca przez powodzie błyskawiczne.

Czym są owe powodzie? Jest to niebezpieczne zjawisko, które może zagrażać zwiedzającym. Zarówno podczas deszczy monsunowych, jak i nagłych gwałtownych opadów woda nie wsiąka w kamienne podłoże, tylko szybko spływa w dół kanionów do Jeziora Powella. Stąd też oglądanie kanionu Antylopy możliwe jest tylko z przodownikiem.

Kalb ar-Riszat

Zwany także Okiem Sahary, Kalb ar-Riszat to okrągła, przypominająca krater struktura geologiczna na Saharze. Mierzy prawie 50 kilometrów średnicy i jest doskonale widoczna z kosmosu. Co ciekawe, jej pochodzenie nie jest znane. Pierwotnie istniały teorie, że jest to krater uderzeniowy i powstał po spotkaniu Ziemi z meteorytem. Później sugerowano, że może być to niedoszły wulkan. Ostatecznie uznano, że ten gigantyczny okrąg powstał na skutek erozji okrągłej kopuły płaszcza ziemi.

Oczywiście dla niektórych takie wyjaśnienie nie jest wystarczające. Istnieją teorie spiskowe, że jest to pozostałość po Atlantydzie lub ma związek z obcą cywilizacją.

Jaskinia Reed Flute

Według wielu jest to jedna z najpiękniejszych jaskiń nie tylko w Azji, ale także na całym świecie. Jaskinia Reed Flute leży w rejonie miasta Guilin. Liczy sobie ponad 180 milionów lat. Wyróżniają ją stalaktyty, kamienne filary i formacje skalne o niesamowitych kształtach.

Jaskinia wzięła swoją nazwę od rodzaju trzciny rosnącej na zewnątrz, z której można zrobić flety. Dodatkowym atutem są różnobarwne światła, które oświetlają wnętrze. Sprawia to, że jaskinia wygląda tak, jakby była miejscem z baśni lub innej planety.

Grota Fingala

Oto morska jaskinia na niezamieszkanej wyspie Staffa należącej do archipelagu Hebrydów Wewnętrznych w Szkocji. Jest to część Narodowego Rezerwatu Przyrody. Powierzchnia groty i jej łukowate sklepienie sprzyjają powstawaniu niepokojących dźwięków będących echem fal morskich. Przez to będąc w środku ma się wrażenie, że przebywa się w katedrze.

Jej nazwa nawiązuje do jednego z bohaterów Pieśni Osjana, epickiego poematu opartego na starych celtyckich opowieściach i balladach.

Szkocki powieściopisarz Walter Scott opisał Grotę Fingala jako „jedno z najbardziej nadzwyczajnych miejsc, które kiedykolwiek odwiedziłem”.

Skaftafell

Skaftafell to park narodowy w Islandii, założony w 1967 roku. Położony jest na południowym wybrzeżu wyspy, na terenach o dużej aktywności wulkanicznej.

Obszar parku wyróżnia się niesamowitymi krajobrazami oraz wyjątkowymi lodowymi jaskiniami, które przyciągają turystów. Skaftafell leży u podnóża Vatnajökull, największego lodowca w Europie pod względem objętości.

Lodowe jaskinie w Skaftafell słyną z wyjątkowej przejrzystości lodu. Gdy do wnętrza dostanie się światło, odbija się od błękitnych ścian jaskini, tworząc zapierające dech w piersiach wrażenia. Osoby, które odwiedziły Skaftafell twierdzą, że czuły się jakby przez chwilę znalazły się w innym świecie.

Kręgi wróżek

Ostatnim na tej liście interesującym zjawiskiem są tak zwane fairy circles. Są to tajemnicze formacje roślinne, które występują na suchych łąkach pustyni Namib w zachodniej części Afryki Południowej oraz zachodniej Australii.

Kręgi wróżek to niemal idealnie okrągłe obszary ziemi pozbawione roślinności, otoczone pasem trawy. Na obrzeżach koła nierzadko roślinność jest dużo bujniejsza i wyższa.

Nie ma jednoznacznego wyjaśnienia, dlaczego to zjawisko w ogóle powstaje. Niektórzy twierdzą, że za wyjadanie roślin odpowiadają termity, inni tłumaczą to procesami chemicznymi i różnicą pH gleby lub  obecnością toksyn.

Fairy circles są przedmiotem intensywnych badań. Jak łatwo się domyślić, są też elementem legend i wierzeń. Niektórzy przypisują im nadprzyrodzone pochodzenie.

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej
Reklama
Reklama