Reklama

5 k-popowych piosenek, w których artyści nie bali się głośno mówić o swoim zdrowiu psychicznym

Kpop

Reklama

Choć temat zdrowia psychicznego staje się coraz mniejszym tabu na świecie, to wciąż w niektórych krajach jest z tym ciężko.


Korea Południowa, mimo że jest jednym z wysoko rozwiniętych państw, to wciąż należy do jednych z tych krajów, w którym temat zdrowia psychicznego jest bardzo rzadko omawiany, a tamtejsze leczenie jest na niezwykle niskim poziomie. Faktem jest, że w 2019 roku kraj ten stanął na 4. miejscu na podium na liście państw o najwyższych wskaźnikach samobójstw na świecie.

Dzieje się tak głównie ze względu na bardzo wysoki stres oraz presję wywieraną głównie na młodych ludziach, którzy całe swoje życie poświęcać muszą nauce, pracy oraz zdobywaniu jak najlepszego wykształcenia. Szalę goryczy przelewa również fakt, że tamtejszy system opieki zdrowia psychicznego jest na bardzo niskim poziomie, a potwierdzają to badania przeprowadzone kilka lat temu, które dowiodły, że jedynie 15,3% chorych psychicznie osób doczekuje się profesjonalnego leczenia.

Naprzeciw temu próbują jednak stanąć poszczególni artyści muzyczni, którzy swoją siłą przebicia starają się dowieść, że temat zdrowia psychicznego jest bardzo ważny i nigdy nie powinien stawać się tabu. Takim właśnie sposobem sytuacja poniekąd zaczyna się poprawiać, a temat ten powoli zaczyna być nagłaśniany.

Reklama

Kilka k-popowych piosenek, w których artyści otwarcie mówią o zdrowiu psychicznym

Reklama

 „Paranoia” – Kang Daniel

Video

Kang Daniel potwierdził, że „Paranoia”, wydana w 2021 roku wraz z albumem Yellow, jest jego najbardziej osobistym utworem, który jak dotąd wydał. Mówi, że każda piosenka na tym albumie była tworzona na podstawie swoich własnych przeżyć oraz różnych okresów, których doświadczył w swoim życiu. „Paranoia” zaś była szczególnie ciężkim utworem dla solisty.

Ten temat sam w sobie jest bardzo ciężki i odległy, ale ponieważ rozstrzyga uczucia, które sam odczuwałem, to chciałem wyrazić je szczerze. Wierzę, że są to uczucia, które dotyczą każdego, różnice bywają tylko w ich skali i głębi… Jestem wdzięczny, że mogę wyrazić swoje uczucia poprzez muzykę. Powodem, dla którego skupiłem się na tak ponurym aspekcie, jest to, że większość ludzi niechętnie o tym mówi. Chciałem powiedzieć o swoich wewnętrznych obawach i pokazać je innym.

Solista tłumaczy, że dzięki tekstom, które napisał do piosenek w swoim albumie, ludzie, którzy zmagają się z samotnością i lękiem w swoim życiu, mogą się do nich odnieść i zrozumieć, że nie są sami.

„Borderline” – Sunmi

Video

Jakiś czas temu Sunmi w mediach społecznościowych potwierdziła, że 5 lat temu zdiagnozowano u niej zaburzenie osobowości Borderline, które charakteryzuje się głównie częstymi zmianami nastroju, zmiennym obrazem siebie, impulsywnością i obawą przed odrzuceniem, a takie osoby często określa się pojęciem „stabilnej niestabilności”. Artystka w swoim singlu opowiada głównie o swojej chorobie i zmaganiach w walce z nią.

W tekście solistka podkreśla głównie, jak czuła się w ferworze swojej choroby, nie pozostawiając niczego ocenzurowanego w tym surowym przedstawieniu osoby żyjącej z tym zaburzeniem. Fani, którzy również zmagają się z Borderline, bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat tej piosenki, tłumacząc, że czują się dzięki niej zrozumiani, a fakt, że Sunmi sama otwarcie o tym mówi, dodaje im siły.

„Holo” – Lee Hi

Video

Mimo że „Holo” może wydawać się dość nietypowym tytułem jak na piosenkę o samotności, to jest bardzo trafiony. Koreańskiego słowo 홀로 (hollo) tłumaczy się bowiem jako „alone”, czyli „samotny”. Trzeba przyznać, że poczucie samotności to emocja, którą z pewnością poczuje każdy w pewnym momencie swojego życia, co sprawia, że temat ten jest bardzo bliski każdemu. To właśnie dlatego solistka postanowiła napisać o tym piosenkę.

Osobiście kiedy pomyślałam o tej piosence, ta sprawiła, że poczułam się lepiej. Kiedy ją śpiewałam, miałam nadzieję, że może ona podnieść na duchu ludzi, którzy zmagają się z różnymi problemami w swoim życiu. Chcę się podzielić zupełnie tym samym uczuciem, które czułam, pisząc tę piosenkę. Długo zastanawiałam się nad tym, jak tak naprawdę samotność potrafi mieć miejsce nie tylko wtedy, kiedy jesteś sam. Ludzie mogą być samotni nawet wtedy, kiedy są z innymi. Kiedy czujesz się samotny, nieważne czy sam, czy wśród innych, powinieneś spróbować pokochać siebie bardziej dzięki byciu sobą.

Mimo że tekst piosenki mówi głównie o samotności, to utwór posiada również swoją drugą, pozytywną stronę, która stara się przekazać wsparcie i dać nadzieję, mówiąc, że główną pomocą ma być pokochanie samego siebie. Solistka potwierdza, że „Holo” ma za zadanie dodać otuchy tym, którzy tego potrzebują.

„Numb” – CIX

Video

Choć na liście znajduje się więcej solistów, niż zespołów, to CIX również jako grupa nie bało się przełamać bariery i porozmawiać na temat zdrowia psychicznego. Dużym zaskoczeniem jest także fakt, że „Numb” był pierwszym comebackiem boysbandu od czasu ich debiutu, a w swojej piosence poruszają temat presji, z którą zmagać się muszą młodzi ludzie w tak konkurencyjnym społeczeństwie.

„Ta piosenka mówi głównie o przeróżnych problemach, z którymi zmagają się nasi rówieśnicy. Ma ona za zadanie obdarzyć takie osoby nadzieją i powiedzieć im, żeby się nie poddawali.” – Yonghee z CIX

Zupełnie tak, jak tytuł tej piosenki, ma ona za zadanie dodać otuchy młodym słuchaczom, by ci nie zostali otępieni i sparaliżowani całą presją i stresem, który jest na nich zrzucany.

„Wake Me Up” – B.A.P

Video

„Wake Me Up” jest piosenką napisaną przez lidera teraz już zdisbandowanego zespołu B.A.P – Yongguka – jako comeback po swoim hiatusie, który miał miejsce ze względu na zaburzenia lękowe członka grupy. Tekst piosenki w barwny sposób stara się pokazać, jak to jest czuć się uwięzionym w swoim własnym umyśle, a teledysk prezentuje ludzi, którzy zmagają się z różnego rodzaju zaburzeniami osobowości.

Mimo że piosenka rozpoczyna się bardzo w dość mroczny i ponury sposób, to jej atmosfera powoli zaczyna się zmieniać w coś bardziej optymistycznego i budzącego nadzieję, aż na koniec utworu grupa śpiewa w końcu o tym, że nieważne, jak ciężko jest w życiu, nie można się poddawać i iść dalej.

Fakt, że południowokoreańska społeczność zaczyna budzić się i coraz częściej rozmawiać na takiego rodzaju tematy jest ogromną nadzieją nie tylko dla ludzi, którzy na co dzień zmagają się z takimi problemami, ale również dla systemu opieki społecznej, który w końcu będzie mógł się rozwijać i poznawać nowe sposoby na pomoc swojemu społeczeństwu. Wygląda na to, że dzięki temu, iż celebryci i artyści muzyczni w taki sposób starają się wykorzystać swoje zasięgi i swoją siłę nośną, kraj może się o wiele prężniej rozwinąć i doskonalić, co jest bardzo pozytywnym aspektem całej tej sytuacji.

Reklama

Bądź na biężąco zaobserwuj oraz dołącz do naszej społeczności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości i śledź nas na X.

Czytaj więcej
Reklama
Reklama