w

Wszystko, co trzeba wiedzieć o systemie buddy w Pokemon GO. Poziomy, jak je zwiększyć i więcej

Kim jest buddy, dlaczego warto nabijać z nim poziom przyjaźni i jakie nagrody można dzięki niemu otrzymać?


Aktualnie w Pokemon GO trwa nowy event związany z zabawą, spacerami, zdjęciami itp. ze swoim zaprzyjaźnionym stworkiem – buddym (zobacz: Mega Buddy Challenge w Pokemon GO. Wszystko, co trzeba widzieć, zadania, nagrody i więcej).

Z tej okazji warto przypomnieć, na czym dokładnie polega system towarzyszącego w rozgrywce Pokemona-przyjaciela. Szczególnie jest to przydatne dla nowych graczy, którzy niekoniecznie odnajdują się w masie treści, jaką oferuje gra. Wiele informacji o buddym nie da się wyczytać bezpośrednio z aplikacji, a mogą być pomocne w przyszłości.

Podstawowe informacje o buddym w Pokemon GO

Zaprzyjaźnionego stworka można wybrać już praktycznie na samym początku przygody z Pokemon GO, ponieważ system odblokowuje się od drugiego poziomu konta.

Do wybrania kompana nie jest potrzebne nic więcej niż sam Pokemon. Wybór nie jest zbyt wiążący, nie należy się nim przejmować, ponieważ codziennie można zmieniać swojego buddy’ego do 20 razy. Z tego właśnie powodu motywacje do wybrania konkretnego stworka bywają różne – jedni kierują się przydatnością w grze (np. pomoc w łapaniu innych Pokemonów na 2 poziomie przyjaźni), drudzy wybierają te stworki, których cukierków najbardziej potrzebują, a jeszcze inni kierują się po prostu wyglądem Pokemona i chcą chodzić z tym, który zwyczajnie im się podoba.

ZOBACZ – Nowa funkcja AR w Pokemon GO już dostępna. Czym jest PokeStop scanning?

Po wybraniu kompana obok postaci w podglądzie profilu pojawi się określony Pokemon (będzie też widoczny na głównym ekranie obok wizerunku bohatera w lewym dolnym rogu oraz podąży za graczem, jeśli zostanie nakarmiony). Gdy stworek jest już wybrany, warto zapoznać się z tym, jakie są poziomy przyjaźni z nim.

Poziomy przyjaźni – co dają i jak je odblokować?

Po wybraniu buddy’ego szybko rzucą się w oczy 4 poziomy przyjaźni oznaczane sercami. Każdy z nich daje inne korzyści, mniej lub bardziej znaczące dla rozgrywki.

Poziom więzi z zaprzyjaźnionym Pokemonem podbija się za pomocą serc – te otrzymuje się za konkretne aktywności takie jak zabawa, karmienie czy odwiedzanie nowych miejsc na mapie.

Nazwa poziomu

Liczba serc potrzebnych do odblokowania

Korzyści

Good Buddy 1
 • Zaprzyjaźniony Pokemon może towarzyszyć w podróży (pojawia się na mapie)
 • Można zobaczyć jego aktualny humor
Great Buddy 70
 • Buddy pomaga w łapaniu innych Pokemonów 
 • Buddy przynosi paczki z prezentami
Ultra Buddy 150
 • Buddy oznacza miejsca na mapie warte zainteresowania
 • Buddy przynosi paczki z pamiątkami
Best Buddy 300
 • Buddy otrzymuje boost do CP
 • Buddy dostaje odznakę najlepszego przyjaciela

ZOBACZ – Ile czasu zajmuje wbicie 40 levela w Pokemon GO? Można się nieźle zdziwić

W przypadku pomocy w łapaniu Pokemonów buddy może odbić lecący Pokeball, który ponownie uderzy w dzikiego stworka. Jest to nie tylko dobry sposób na oszczędzenie itemów, ale może być również niezwykle pomocne przy łapaniu np. Pokemonów z rajdów, gdzie ilość rzutów jest ograniczona.

Jeśli chodzi o paczki z prezentami – w tych można znaleźć przeróżne itemy, od owoców różnego typu, po Potiony czy Revive’y. Paczki z pamiątkami natomiast są elementem czysto kolekcjonerskim.

Dla osób, które nie zawsze wychodzą na spacery, a lubią wysyłać upominki znajomym na Pokemon GO – istotnym jest fakt, że Buddy może zbierać z okolicznych Pokestopów gifty, które przekazuje do plecaka gracza.

Buddy na trzecim poziomie przyjaźni przynosi paczki z różnymi pamiątkami, które można potem przeglądać w profilu. Pamiątki nie dają żadnej korzyści w grze.

W jaki sposób zwiększyć poziom przyjaźni ze swoim buddy?

Jak już wiadomo – by osiągnąć konkretny poziom przyjaźni, trzeba uzbierać określoną liczbę serc. Te można otrzymywać za konkretne aktywności. Każda z nich oferuje określoną dzienną liczbę serc. Rozpiska prezentuje się następująco:

Nazwa Opis Ilość serc na dzień
Walk together Przejdź 3 razy po 2 kilometry ze swoim buddy 3
Give your buddy a treat Nakarm buddy’ego dowolnymi owocami, 3 razy napełniając pasek głodu 3
Play together  Głaszcz buddy’ego w trybie AR tak długo, aż pojawi się serce 1
Battle together Weź udział w bitwie o Gym, rajd, z Team GO Rocket lub z innym trenerem razem ze swoim buddym 1
Take a snapshot Zrób zdjęcie swojemu buddy’emu w trybie AR 1
Visit a new place Odkryj ze swoim buddym Pokestopa lub Gym, którego nie odwiedzałeś nigdy wcześniej 1
Bonus Odbierz paczkę z prezentami od swojego buddy’ego (odblokowane na poziomie przyjaźni Great i Ultra) 1-2

Limit dziennych serduszek można zwiększyć za pomocą itemu o nazwie Poffin. Ten można otrzymać z niektórych eventów lub zakupić w sklepie za 100 PokeCoinów.

ZOBACZ – Pokemon GO oficjalnie przestanie działać na starych telefonach z Androidem i iOS-em

Ciekawostki

 • Jeśli przywołanie buddy’ego w danym miejscu jest problematyczne – można wyłączyć tryb AR w ustawieniach gry. Wtedy interakcja z zaprzyjaźnionym stworkiem nadal będzie możliwa.
 • Wymiana buddych powoduje wyzerowanie wskaźnika najedzenia (Give your buddy a treat) i dystansu (Walk together). Może być to pomocne, gdy chce się szybko nakarmić trzykrotnie konkretnego stworka, jednak należy uważać, by nie utracić nabitych kilometrów.
 • Niezależnie od poziomu ewolucji buddy zawsze zbiera ten sam typ cukierków, np. Vaporeonem można zbierać candy na ewolucję innej Eevee.
 • Niektóre questy z zakładki Special wymagają ustawienia konkretnego Pokemona jako swojego buddy’ego i przejścia z nim określonej ilości kilometrów.
 • Buddych można sortować w bardzo łatwy sposób, wystarczy wpisać:
  • Buddy2 – pokazuje Pokemony z 1 poziomem przyjaźni (Good Buddy),
  • Buddy3 – pokazuje Pokemony z 2 poziomem przyjaźni (Great Buddy),
  • Buddy4 – pokazuje Pokemony z 3 poziomem przyjaźni (Ultra Buddy),
  • Buddy5 – pokazuje Pokemony z 4 poziomem przyjaźni (Best Buddy).
 • Poffins, kupione w sklepie za 100 PokeCoinów, natychmiast zwiększają poziom głodu i sprawiają, że buddy jest podekscytowany.
 • Nie każdy owoc daje taki sam procent zapełnienia paska głodu. Golden Razz Berries i Silver Pinap Berries nasycą stworka bardziej niż zwykłe maliny.
DołączObserwuj
Więcej z Pokemon Go